Memoe Inc. (Corporation# 9732250) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 5, 2016.
| Corporation ID | 9732250 |
| Business Number | 770781128 |
| Corporation Name | Memoe Inc. |
| Registered Office Address |
200 Cresthaven Road Unit 81 Brampton ON L7A 1J5 |
| Incorporation Date | 2016-05-05 |
| Dissolution Date | 2017-01-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Prashadi Silva | 16 Stephanie Avenue, Brampton ON L7A 1J5, Canada |
| Julian Silva | 200 Cresthaven Road, Unit 81, Brampton ON L7A 1J5, Canada |
| Jacquelyn Dobson | 200 Cresthaven Road, Unit 81, Brampton ON L7A 1J5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-05-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-05-05 | current | 200 Cresthaven Road, Unit 81, Brampton, ON L7A 1J5 |
| Name | 2016-05-05 | current | Memoe Inc. |
| Status | 2017-01-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2016-05-05 | 2017-01-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2017-01-22 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2016-05-05 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11926730 Canada Corporation | 56 - 200 Cresthaven Road, Brampton, ON L7A 1J5 | 2020-02-26 |
| Namaste Webs Inc. | 88-200 Cresthaven Road, Brampton, ON L7A 1J5 | 2018-09-18 |
| Aboola Canada Inc. | 11-200 Cresthaven Rd, Brampton, ON L7A 1J5 | 2018-07-27 |
| 8843317 Canada Ltd. | 43 Torada Crt, Brampton, ON L7A 1J5 | 2014-04-03 |
| W. Royes Construction Inc. | 184 Cresthaven Rd, Brampton, ON L7A 1J5 | 2013-12-20 |
| 7637519 Canada Inc. | 93- 200 Cresthaven Rd, Brampton, ON L7A 1J5 | 2010-08-31 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8424373 Canada Inc. | 47 Accent Cir, Brampton, ON L7A 0A3 | 2013-02-04 |
| City Sign and Lighting Ltd. | 54 Lathbury Street, Brampton, ON L7A 0A5 | 2018-03-27 |
| 11811584 Canada Inc. | 2214 Wanless Drive, Brampton, ON L7A 0A6 | 2019-12-27 |
| Studio By Kc Corp. | 9 Smallwood Road, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-09-08 |
| 12136449 Canada Inc. | 257 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-17 |
| 11474537 Canada Inc. | 6 Sweetviolet Ct, Brampton, ON L7A 0A7 | 2019-06-19 |
| 10281034 Canada Corp. | 169 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2017-06-15 |
| Quick Workforce Recruiters Inc. | 258 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-01-30 |
| 12102838 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-03 |
| 12524830 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-11-26 |
| Find all corporations in postal code L7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Prashadi Silva | 16 Stephanie Avenue, Brampton ON L7A 1J5, Canada |
| Julian Silva | 200 Cresthaven Road, Unit 81, Brampton ON L7A 1J5, Canada |
| Jacquelyn Dobson | 200 Cresthaven Road, Unit 81, Brampton ON L7A 1J5, Canada |
Please comment or provide details below to improve the information on Memoe Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.