Association culturelle des ressortissants de l'Afrique subsaharienne (Corporation# 9732179) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 2, 2016.
| Corporation ID | 9732179 |
| Business Number | 771762895 |
| Corporation Name | Association culturelle des ressortissants de l'Afrique subsaharienne |
| Registered Office Address |
138 Major Papineauville QC J0V 1R0 |
| Incorporation Date | 2016-05-02 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 5 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Bertin Bugere | 138 Major, Papineauville QC J0V 1R0, Canada |
| Alain Narugano | 115 Des jonquilles Apt. 16, Gatineu QC J9A 2K4, Canada |
| Alphonse Baende | Papineau, Papineauville QC J0V 1R0, Canada |
| Bora Amisi | 438 Old St.Patrick, Ottawa ON K1N 5L3, Canada |
| Alphonse Nizeyimana | 115 Des jonquilles Apt. 16, Gatineau QC J9A 2K4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-05-02 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2016-05-02 | current | 138 Major, Papineauville, QC J0V 1R0 |
| Name | 2016-05-02 | current | Association culturelle des ressortissants de l'Afrique subsaharienne |
| Status | 2016-05-02 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-05-02 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 138 Major |
| City | Papineauville |
| Province | QC |
| Postal Code | J0V 1R0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12169223 Canada Inc. | 152, Rue Henri-bourassa, Papineauville, QC J0V 1R0 | 2020-07-02 |
| 11092707 Canada Inc. | 2671, Route 148, Papineauville, QC J0V 1R0 | 2018-11-12 |
| Datong Entreprises (dte Canada) Inc. | B- 147 Rue Papineau, Papineauville, QC J0V 1R0 | 2018-09-19 |
| Charpente Lafond Et Fils Inc. | 111 Rue Joseph-lucien-malo, Papineauville, QC J0V 1R0 | 2018-09-13 |
| 10835790 Canada Inc. | 147 Rue Papineau, Papineauville, QC J0V 1R0 | 2018-06-18 |
| 10713406 Canada Inc. | 496, CГґte Saint-charles, Papineauville, QC J0V 1R0 | 2018-04-03 |
| Saint-houblon Agriculture MГ©dicale Inc. | 390 Henri-bourassa, Papineauville, QC J0V 1R0 | 2018-02-16 |
| 9889027 Canada Inc. | 188, Rue St-denis, Papineauville, QC J0V 1R0 | 2016-08-30 |
| 9748822 Canada Inc. | 1014 Route 321, Papineauville, QC J0V 1R0 | 2016-05-11 |
| 9739289 Canada Inc. | 1771 Chemin Laflamme, Papineauville, QC J0V 1R0 | 2016-05-04 |
| Find all corporations in postal code J0V 1R0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Bertin Bugere | 138 Major, Papineauville QC J0V 1R0, Canada |
| Alain Narugano | 115 Des jonquilles Apt. 16, Gatineu QC J9A 2K4, Canada |
| Alphonse Baende | Papineau, Papineauville QC J0V 1R0, Canada |
| Bora Amisi | 438 Old St.Patrick, Ottawa ON K1N 5L3, Canada |
| Alphonse Nizeyimana | 115 Des jonquilles Apt. 16, Gatineau QC J9A 2K4, Canada |
| City | Papineauville |
| Post Code | J0V 1R0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Association Des Ressortissants Et Amis Pour Le DГ©veloppement De Timbi-tounni Au Canada | 102-240 Boul. Sainte-foy, Longueil, QC J4J 1W9 | 2016-12-08 |
| Hum's Social and Cultural Association | 90 De La Gauchetiere West, Montreal, QC H2Z 1C1 | 1986-11-10 |
| Christian Cultural Association of South Asians (ccasa) | 33 Forsythe Avenue, Unit #1, Kingston, ON K7M 2M1 | 2001-11-19 |
| Platon's Educational and Cultural Association | 1253 Ave. Mcgill College, Suite 1010, Montreal, QC H3B 2V5 | 1979-09-06 |
| Association Artistique Et Culturelle Iranienne Parastoo | 32 Saturn, Montreal, QC H9B 2P3 | 2004-08-06 |
| Phine Cultural Association | 2020 Jasmine Crescent, Suite 1516, Gloucester, ON K1J 8K5 | 2006-03-10 |
| Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Association of QuГ©bec | 3401 Rue Olivar-asselin, MontrГ©al, QC H4J 1L5 | 2019-11-13 |
| Horn of Africa Women's Association (hawa) - | 200 Isabella Street, Suite 200, Ottawa, ON K1S 1V7 | 1997-05-30 |
| African Cultural & Professional Association of Sudbury | 318-20 Chemin Sainte-anne, Sudbury, ON P3C 5N4 | 1995-09-05 |
| Association Culturelle De Templeton Inc. | 13 Rue Du CurГ© Labelle, Gatineau, QC J8P 1X7 | 1979-08-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on Association culturelle des ressortissants de l'Afrique subsaharienne.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.