9732136 CANADA INC. (Corporation# 9732136) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2016.
| Corporation ID | 9732136 |
| Business Number | 771917499 |
| Corporation Name | 9732136 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
11 Manda Dr Vaughan ON L6A 3K5 |
| Incorporation Date | 2016-04-30 |
| Dissolution Date | 2019-02-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Theresa Isioma Chikwendu | 11 Manda Dr, Vaughan ON L6A 3K5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-04-30 | current | 11 Manda Dr, Vaughan, ON L6A 3K5 |
| Name | 2016-04-30 | current | 9732136 CANADA INC. |
| Status | 2019-02-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-09-28 | 2019-02-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2016-04-30 | 2018-09-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-02-25 | Dissolution | Section: 212 |
| 2016-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Manikano Construction Inc. | 20 Pietro Dr, Maple, ON L6A 3K5 | 2019-03-11 |
| S.s. Group Holdings Ltd. | 11 Pietro Dr., Maple, ON L6A 3K5 | 2014-05-20 |
| Alyr Group Inc. | 109 Grand Valley Blvd., Vaughan, ON L6A 3K5 | 2004-03-20 |
| Atsey Financial Group Ltd. | 11 Pietro Dr., Vaughan, ON L6A 3K5 | 2015-11-20 |
| Kodikamam Group Inc. | 11 Pietro Dr., Vaughan, ON L6A 3K5 | 2016-04-07 |
| Koenig Developments Ltd. | 11 Pietro Dr., Vaughan, ON L6A 3K5 | 2016-04-29 |
| Koenig Property Management Ltd. | 11 Pietro Dr., Vaughan, ON L6A 3K5 | 2016-04-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8916829 Canada Inc. | 303-9901 Keele St, Maple, ON L6A 0A1 | 2014-06-06 |
| 11853996 Canada Ltd. | 21 Colombo Crescent, Maple, ON L6A 0A3 | 2020-01-20 |
| 11155890 Canada Ltd. | 21 Colombo Cres., Maple, ON L6A 0A3 | 2018-12-19 |
| Temiseun Investment Company Limited | 27 Colombo Crescent, Vaughan, ON L6A 0A3 | 2017-04-23 |
| Honeywealth Foods Incorporated | 27 Colombo Crescent, Vaughan, ON L6A 0A3 | 2017-07-05 |
| Alexaa Web Services Incorporated | 9699 Jane Street, Unit#14, Vaughan, ON L6A 0A4 | 2018-11-21 |
| Anm Staffing Incorporated | 9699 Jane Street, Unit 14, Vaughan, ON L6A 0A4 | 2018-10-29 |
| 8976791 Canada Inc. | 22-9699 Jane Street, Maple, ON L6A 0A4 | 2014-08-01 |
| Woo-hoo Angel Services Corp. | 9a-9699 Jane Street, Vaughan, ON L6A 0A5 | 2020-07-12 |
| 9484329 Canada Inc. | 41 Treasure Hill Road, Maple, ON L6A 0A7 | 2015-10-22 |
| Find all corporations in postal code L6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Theresa Isioma Chikwendu | 11 Manda Dr, Vaughan ON L6A 3K5, Canada |
| City | Vaughan |
| Post Code | L6A 3K5 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9732136 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.