Milder Bay Software Inc. (Corporation# 9732071) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 2016.
| Corporation ID | 9732071 |
| Business Number | 771903291 |
| Corporation Name | Milder Bay Software Inc. |
| Registered Office Address |
434 Gerry Lalonde Dr Ottawa ON K4A 0X2 |
| Incorporation Date | 2016-05-01 |
| Dissolution Date | 2018-12-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 8 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Emily Cunha | 434 Gerry Lalonde Dr, Ottawa ON K4A 0X2, Canada |
| Brad Aune | 434 Gerry Lalonde Dr, Ottawa ON K4A 0X2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-05-01 | current | 434 Gerry Lalonde Dr, Ottawa, ON K4A 0X2 |
| Name | 2016-05-01 | current | Milder Bay Software Inc. |
| Status | 2018-12-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-09-28 | 2018-12-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2016-05-01 | 2018-09-28 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-12-17 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2016-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Force of Nature Pictures Inc. | 606 Trigoria Crescent, Ottawa, ON K4A 0X2 | 2020-10-28 |
| 11701487 Canada Inc. | 393 Gerry Lalonde Dr, Ottawa, ON K4A 0X2 | 2019-10-25 |
| 11403524 Canada Inc. | 392 Gerry Lalonde Drive, Ottawa, ON K4A 0X2 | 2019-05-10 |
| 11086812 Canada Inc. | 442 Gerry Lalonde Drive, Ottawa, ON K4A 0X2 | 2018-11-08 |
| 7536518 Canada Inc. | 429 Gerry Lalonde Drive, Orleans, ON K4A 0X2 | 2010-04-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 3964370 Canada Inc. | 550 Wilkie Dr., OrlÉans, ON K4A 1M7 | 2001-11-01 |
| Av Experts Inc. | 178 Branthaven Street, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2014-01-15 |
| Dads Tools Inc. | 160 Branthaven Street, Orleans, ON K4A 0A1 | 2010-04-08 |
| Alain Carle & AssociÉs Inc. | 143, Rue Branthaven, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2009-05-28 |
| Raj & Mrm Inc. | 178 Branthaven Street, Ottawa, ON K4A 0A1 | 2017-07-09 |
| Eridesign Inc. | 517 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A2 | 2010-11-28 |
| The Alexandria Lighthouse Inc. | 103 Wortham Way, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2020-10-23 |
| 11331051 Canada Inc. | 501 Clarington Ave, Orleans, ON K4A 0A3 | 2019-04-01 |
| Quatre Epingles Inc. | 512 Clarington Avenue, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2017-05-25 |
| Tephaz Holdings Inc. | 314 Sarabella Street, Ottawa, ON K4A 0A3 | 2016-04-22 |
| Find all corporations in postal code K4A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Emily Cunha | 434 Gerry Lalonde Dr, Ottawa ON K4A 0X2, Canada |
| Brad Aune | 434 Gerry Lalonde Dr, Ottawa ON K4A 0X2, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K4A 0X2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Software Serieux & Technologie Inc. | 33 Rosemont, Westmount, QC | 1981-10-28 |
| Edp Software Inc. | Suite 2400, 745 Thurlow Street, Vancouver, BC V6E 0C5 | |
| Qc Med Software Inc. | 895 De La Gauchetiere West, Suite 400, Montreal, QC H3B 4G1 | |
| Pitchperfect Software Inc. | 1300 - 1969 Upper Water Street, Purdy's Wharf Tower II, Halifax, NS B3J 3R7 | |
| Conceptwave Software Inc. | 5935 Airport Road, Suite 1105, Mississauga, ON L4V 1W5 | |
| Intrinsyc Software Holdings Inc. | 800 - 885 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | |
| Sred.io Software Inc. | 1408-1228 Nicola Street, Vancouver, BC V6G 2Y6 | |
| Stemsoft Software Inc. | 777 Dunsmuir Street, Suite 1300, Vancouver, BC V7X 1K2 | |
| Mingus Software Inc. | 4035, Rue Saint-ambroise, Bureau 301, MontrГ©al, QC H4C 2E1 | |
| Simpletax Software Inc. | 860 Richmond Street West, Suite 300, Toronto, ON M6J 1C9 |
Please comment or provide details below to improve the information on Milder Bay Software Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.