Brexson Land Inc. (Corporation# 9732004) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2016.
| Corporation ID | 9732004 |
| Business Number | 771805694 |
| Corporation Name | Brexson Land Inc. |
| Registered Office Address |
124 Luella Crescent Brampton ON L7A 3H5 |
| Incorporation Date | 2016-04-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sheri Alexiuk | 124 LUELLA CRESCENT, BRAMPTON ON L7A 3H5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-04-30 | current | 124 Luella Crescent, Brampton, ON L7A 3H5 |
| Name | 2016-04-30 | current | Brexson Land Inc. |
| Status | 2016-04-30 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-03-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-07-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-04-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Manadans Motors Inc. | 122 Luella Crescent, Brampton, ON L7A 3H5 | 2020-09-02 |
| 11716948 Canada Inc. | 97 Luella Crescent, Brampton, ON L7A 3H5 | 2019-11-01 |
| 11184989 Canada Inc. | 105 Luella Crescent, Brampton, ON L7A 3H5 | 2019-01-08 |
| 10416363 Canada Inc. | 98 Luella Crescent, Brampton, ON L7A 3H5 | 2017-09-21 |
| 10375187 Canada Inc. | 120 Luella Crescent, Brampton, ON L7A 3H5 | 2017-08-22 |
| 9558373 Canada Inc. | 95 Luella Cres, Brampton, ON L7A 3H5 | 2015-12-21 |
| 9025766 Canada Inc. | 97 Luella Cres, Brampton, ON L7A 3H5 | 2014-09-19 |
| 8603367 Canada Inc. | 89 Luella Cres, Brampton, ON L7A 3H5 | 2013-08-09 |
| 8319251 Canada Inc. | 102 Luella Cres, Brampton, ON L7A 3H5 | 2012-10-05 |
| 8289140 Canada Inc. | 118 Luella Cres, Brampton, ON L7A 3H5 | 2012-09-05 |
| Find all corporations in postal code L7A 3H5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sheri Alexiuk | 124 LUELLA CRESCENT, BRAMPTON ON L7A 3H5, Canada |
| City | BRAMPTON |
| Post Code | L7A 3H5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Land Air Coating Inc. | 1111, Boul. Harwood, Ste. 5, Vaudreuil-dorion, QC J7V 1S1 | 2007-04-12 |
| Les Transitaires Sea-land Ltee | 17735 First Avenue, Unit 260, Surrey, BC V3S 9S1 | |
| Land 2 Land Shipping and Resale Inc. | 7 Forest Drive, Durham, ON L0A 1A0 | 2017-07-15 |
| Gestion Holy Land Inc. | 2835 Kent Street, Suite 11, Montreal, QC H3S 1M8 | 1991-11-07 |
| Les Transitaires Sea-land Ltee | 15 Toronto Street, Suite 400, Toronto, ON M5C 2E3 | 1978-03-28 |
| Lolly Land Confectionery Inc. | 6760 Wallenberg, Cote-st Luc, QC H4W 3K3 | 2002-04-23 |
| Lb Land Holdings Inc. | 2900, 10180 - 101 Street Nw, Edmonton, AB T5J 3V5 | |
| Land-g.p.s. Corporation | 536 Rue Louisbourg, Terrebonne, QC J6W 5H5 | 1998-03-19 |
| Marketing T-land (canada) Inc. | 217 Hidden Valley Private, Ottawa, ON K1C 7R1 | 1995-07-24 |
| Corporation One Land Du Canada Inc. | 511 Place D'armes, Terrasse 3, MontrГ©al, QC H2Y 2W7 | 2013-07-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on Brexson Land Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.