9731997 Canada Incorporated (Corporation# 9731997) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 30, 2016.
| Corporation ID | 9731997 |
| Business Number | 771495322 |
| Corporation Name | 9731997 Canada Incorporated |
| Registered Office Address |
35 Enford Crescent Brampton ON L7A 4C7 |
| Incorporation Date | 2016-04-30 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Rashmi Singh | 34 Duffield Road, Brampton ON L7A 2P8, Canada |
| Amit Ranjan | 34 Duffield Road, Brampton ON L7A 2P8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2016-04-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-04-11 | current | 35 Enford Crescent, Brampton, ON L7A 4C7 |
| Address | 2016-04-30 | 2018-04-11 | 34 Duffield Road, Brampton, ON L7A 2P8 |
| Name | 2016-04-30 | current | 9731997 Canada Incorporated |
| Status | 2016-04-30 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-06-24 | Amendment / Modification |
Directors Limits Changed. Section: 178 |
| 2016-04-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-05-25 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-06-13 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bp Trades Inc. | 47 Enford Crescent, Brampton, ON L7A 4C7 | 2020-12-08 |
| 12040107 Canada Inc. | 82 Enford Cres, Brampton, ON L7A 4C7 | 2020-05-04 |
| 11324381 Canada Inc. | 45 Enford Crescent, Brampton, ON L7A 4C7 | 2019-03-27 |
| 11261991 Canada Inc. | 82 Enford Crescent, Brampton, ON L7A 4C7 | 2019-02-20 |
| 10839639 Canada Inc. | 51 Enford Cres, Brampton, ON L7A 4C7 | 2018-06-13 |
| Bhullar Freightline Ltd. | 51 Enford Cres., Brampton, ON L7A 4C7 | 2018-03-08 |
| 9409840 Canada Inc. | 78 Enford Crescent, Brampton, ON L7A 4C7 | 2015-08-18 |
| 8750866 Canada Inc. | 76 Enford Cres, Brampton, ON L7A 4C7 | 2014-01-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8424373 Canada Inc. | 47 Accent Cir, Brampton, ON L7A 0A3 | 2013-02-04 |
| City Sign and Lighting Ltd. | 54 Lathbury Street, Brampton, ON L7A 0A5 | 2018-03-27 |
| 11811584 Canada Inc. | 2214 Wanless Drive, Brampton, ON L7A 0A6 | 2019-12-27 |
| Studio By Kc Corp. | 9 Smallwood Road, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-09-08 |
| 12136449 Canada Inc. | 257 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-17 |
| 11474537 Canada Inc. | 6 Sweetviolet Ct, Brampton, ON L7A 0A7 | 2019-06-19 |
| 10281034 Canada Corp. | 169 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2017-06-15 |
| Quick Workforce Recruiters Inc. | 258 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-01-30 |
| 12102838 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-03 |
| 12524830 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-11-26 |
| Find all corporations in postal code L7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Rashmi Singh | 34 Duffield Road, Brampton ON L7A 2P8, Canada |
| Amit Ranjan | 34 Duffield Road, Brampton ON L7A 2P8, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L7A 4C7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Integrity Incorporated | 777 Bay Street, Suite C208b-314, Toronto, ON M5G 2C8 | 2003-10-03 |
| Societe Canadienne De La Soudure Incorporated | 7011 - 20a Street Se, Calgary, AB T2C 0R6 | 1996-12-24 |
| Immfund Incorporated | 390, Bay Street, Ste 1600, Toronto, ON M5H 2Y2 | 2008-08-01 |
| Tri Fit Incorporated | 333 Bay Street, 15th Floor, Toronto, ON M5H 2S8 | |
| Viropharma Canada Incorporated | 1000 - 925 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3L2 | |
| Walkaway Canada Incorporated | 1333 Dorval Drive, Suite 102, Oakville, ON L6M 4X7 | |
| Les Ventes Des Automobiles Garland Incorporated | 2521 Notre Dame, Lachine, QC H8S 2G8 | 1977-09-06 |
| Mediaspark Incorporated | 55 Townsend Street, 2nd Floor, Sydney, NS B1P 5C6 | |
| Lords' Own Incorporated | 1117 Fair Birch Drive, Mississauga, ON L5H 1M4 | 2004-03-03 |
| E-academy Incorporated | 987a Wellington Street, Suite 301, Ottawa, ON K1Y 2Y1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9731997 Canada Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.