AUTOPROP SOFTWARE LTD. (Corporation# 9442618) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 16, 2015.
| Corporation ID | 9442618 |
| Business Number | 803502566 |
| Corporation Name | AUTOPROP SOFTWARE LTD. |
| Registered Office Address |
Suite 2600, Three Bentall Centre 595 Burrard Street, P O Box 49314 Vancouver BC V7X 1L3 |
| Incorporation Date | 2015-09-16 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Al-Karim Kara | Suite 200 - 1321 Blanshard Street, Victoria BC V8W 9J3, Canada |
| Gregory G Pedersen | Suite 200 - 1321 Blanshard Street, Victoria BC V8W 9J3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-10-25 | current | Suite 2600, Three Bentall Centre, 595 Burrard Street, P O Box 49314, Vancouver, BC V7X 1L3 |
| Address | 2015-09-16 | 2018-10-25 | 10th Floor, 595 Howe Street, Vancouver, BC V6C 2T5 |
| Name | 2015-09-16 | current | AUTOPROP SOFTWARE LTD. |
| Status | 2015-09-16 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-09-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-09-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-09-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-09-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | Suite 2600, Three Bentall Centre |
| City | Vancouver |
| Province | BC |
| Postal Code | V7X 1L3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2910942 Canada Inc. | Suite 2600, Three Bentall Centre, 595 Burrard Street, Vancouver, BC V7X 1L3 | 1993-04-07 |
| Vpl Investments Inc. | Suite 2600, Three Bentall Centre, 595 Burrard Street, Po Box 49314, Vancouver, BC V7X 1L3 | |
| Tripeak Capital Partners Inc. | Suite 2600, Three Bentall Centre, 595 Burrard Street, P. O. Box 49314, Vancouver, BC V7X 1L3 | |
| Zodiac Pool Systems Canada, Inc. | Suite 2600, Three Bentall Centre, P.o. Box 49314, 595 Burrard Stteet, Vancouver, BC V7X 1L3 | 1999-07-13 |
| Aerovistas.net Inc. | Suite 2600, Three Bentall Centre, 595 Burrard Street, Vancouver, BC V7X 1L3 | 1999-05-27 |
| Xenon Pharmaceuticals Inc. | Suite 2600, Three Bentall Centre, 595 Burrard Street, Vancouver, BC V7X 1L3 | |
| Nurse Next Door Professional Homecare Services Inc. | Suite 2600, Three Bentall Centre, P.o. Box 49314, 595 Burrard Street, Vancouver, BC V7X 1L3 | 2001-10-30 |
| Lock-block Canada Ltd. | Suite 2600, Three Bentall Centre, 595 Burrard Street, Vancouver, BC V7X 1L3 | 2002-02-04 |
| Dri Capital Inc. | Suite 2600, Three Bentall Centre, 595 Burrard Street, Vancouver, BC V7X 1L3 | 2002-03-01 |
| 4023480 Canada Inc. | Suite 2600, Three Bentall Centre, 595 Burrard Street, Vancouver, BC V7X 1L3 | 2002-06-04 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Heuro Canada Inc. | Suite 2600, 595 Burrard Street, Three Bentall Centre, Vancouver, BC V7X 1L3 | 2018-08-28 |
| Reservoir Media Management (canada), Inc. | Suite 2600, Three Bentall Centre, 595 Burrard Street, Vancouver, BC V7X 1L3 | 2013-03-01 |
| 7295677 Canada Ltd. | Suite 2694 1055 Dunsmuir St, Vancouver, BC V7X 1L3 | 2009-12-13 |
| 7267720 Canada Inc. | 595 Burrard Street, Ste. 2600, P.o. Box 49314, Vancouver, BC V7X 1L3 | 2009-10-28 |
| Yellowhead Crossing Development Ltd. | 595 Burrard Street, Three Bentall Centre, Suite 2600, Vancouver, BC V7X 1L3 | 2007-08-02 |
| Ncw Holding Inc. | 595 Burrard Street, P.o. Box 49314, Three Bentall Centre, Vancouver, BC V7X 1L3 | 2006-12-27 |
| 6476571 Canada Inc. | Po Box 49314, 595 Burrard Street, Vancouver, BC V7X 1L3 | 2005-11-10 |
| Brightside Technologies Inc. | 2600 - 595 Burrard St., Three Bentall Centre, P.o. Box: 49314, Vancouver, BC V7X 1L3 | 2004-03-11 |
| 6178090 Canada Inc. | P.o. Box 49314, 595 Burrard Street, Vancouver, British Columbia, BC V7X 1L3 | 2004-01-05 |
| Vancouver Care Holdings Inc. | Suite 26000 Three Bentall Centre, 595 Burrand Street P.o. Box: 49314, Vancouver, BC V7X 1L3 | 2003-11-05 |
| Find all corporations in postal code V7X 1L3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Al-Karim Kara | Suite 200 - 1321 Blanshard Street, Victoria BC V8W 9J3, Canada |
| Gregory G Pedersen | Suite 200 - 1321 Blanshard Street, Victoria BC V8W 9J3, Canada |
| City | Vancouver |
| Post Code | V7X 1L3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Edp Software Inc. | Suite 2400, 745 Thurlow Street, Vancouver, BC V6E 0C5 | |
| Software Serieux & Technologie Inc. | 33 Rosemont, Westmount, QC | 1981-10-28 |
| Qc Med Software Inc. | 895 De La Gauchetiere West, Suite 400, Montreal, QC H3B 4G1 | |
| Pitchperfect Software Inc. | 1300 - 1969 Upper Water Street, Purdy's Wharf Tower II, Halifax, NS B3J 3R7 | |
| Conceptwave Software Inc. | 5935 Airport Road, Suite 1105, Mississauga, ON L4V 1W5 | |
| Intrinsyc Software Holdings Inc. | 800 - 885 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | |
| Stemsoft Software Inc. | 777 Dunsmuir Street, Suite 1300, Vancouver, BC V7X 1K2 | |
| Mingus Software Inc. | 4035, Rue Saint-ambroise, Bureau 301, MontrГ©al, QC H4C 2E1 | |
| Sred.io Software Inc. | 1408-1228 Nicola Street, Vancouver, BC V6G 2Y6 | |
| New Century Software Inc. | 45 Vogel Road, Suite 500, Richmond Hill, ON L4B 3P6 |
Please comment or provide details below to improve the information on AUTOPROP SOFTWARE LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.