Goldmoney IP Holdings Corp. (Corporation# 9442049) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 16, 2015.
| Corporation ID | 9442049 |
| Business Number | 805583325 |
| Corporation Name | Goldmoney IP Holdings Corp. |
| Registered Office Address |
334 Adelaide Street West 3rd Floor Toronto ON M5V 1R4 |
| Incorporation Date | 2015-09-16 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Paul Mennega | 334 Adelaide Street West, Suite 305, Toronto ON M5V 1R4, Canada |
| Roy Sebag | 18 King Street East, Suite 902, Toronto ON M5C 1C4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-09-16 | current | 334 Adelaide Street West, 3rd Floor, Toronto, ON M5V 1R4 |
| Name | 2016-08-21 | current | Goldmoney IP Holdings Corp. |
| Name | 2015-09-16 | 2016-08-21 | BitGold IP Holdings Corp. |
| Status | 2015-09-16 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-08-21 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2015-09-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-09-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-09-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-09-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bitgold Inc. | 334 Adelaide Street West, 3rd Floor, Toronto, ON M5V 1R4 | |
| Goldmoney Inc. | 334 Adelaide Street West, 3rd Floor, Toronto, ON M5V 1R4 | |
| Goldmoney Corp. | 334 Adelaide Street West, 3rd Floor, Toronto, ON M5V 1R4 | 2015-07-27 |
| Goldmoney Inc. | 334 Adelaide Street West, Toronto, ON M5V 1R4 | 2015-07-21 |
| Blockvault Inc. | 334 Adelaide Street West, Suite 305, Toronto, ON M5V 1R4 | 2017-10-02 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vyolette Bee Inc. | 27 Bathurst Street, Toronto, ON M5V 0A1 | 2020-03-31 |
| Top Notch Studios Inc. | 3704-183 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 0A1 | 2019-03-07 |
| Skiin Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 2903, Toronto, ON M5V 0A1 | 2017-11-13 |
| Together Family Foundation | 2504-183 Wellington St W, Toronto, ON M5V 0A1 | 2016-01-27 |
| Distribbeauty Inc. | 183 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 0A1 | 2015-03-09 |
| Topzero Trade Inc. | 183, Wellington West, Suite 4702, Toronto, ON M5V 0A1 | 2015-01-27 |
| Diamond Back Fashion Inc. | 183 Wellington St West, Suite 4201, Toronto, ON M5V 0A1 | 2014-02-27 |
| 8798494 Canada Corp. | 2504-183 Wellington St W., Toronto, ON M5V 0A1 | 2014-02-23 |
| Jeffrey Fisher Home Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 2606, Toronto, ON M5V 0A1 | 1999-12-29 |
| Evig Foundation | 183 Wellington St. W., Suite 4005, Toronto, ON M5V 0A1 | 1991-10-30 |
| Find all corporations in postal code M5V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Paul Mennega | 334 Adelaide Street West, Suite 305, Toronto ON M5V 1R4, Canada |
| Roy Sebag | 18 King Street East, Suite 902, Toronto ON M5C 1C4, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 1R4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Goldmoney Corp. | 334 Adelaide Street West, 3rd Floor, Toronto, ON M5V 1R4 | 2015-07-27 |
| Goldmoney Inc. | 334 Adelaide Street West, Toronto, ON M5V 1R4 | 2015-07-21 |
| Goldmoney Inc. | 334 Adelaide Street West, 3rd Floor, Toronto, ON M5V 1R4 | |
| Bitgold Vault Inc. | 18 King Street East, Suite 902, Toronto, ON M5C 1C4 | |
| Mfc Holdings Corp. | 5552 Bourget Drive, Mississauga, ON L5R 3A3 | |
| High Profile Holdings Corp. | 1055 West Georgia Street, 1500 Royal Centre, Vancouver, BC V6E 4N7 | |
| Fire & Flower Holdings Corp. | 130 King Street West, Suite 2500, Toronto, ON M5X 1C8 | |
| Firstenergy Capital Holdings Corp. | 2400, 525 - 8 Avenue Sw, Calgary, AB T2P 1G1 | |
| Les Gestions Necar Corp. | 4175 Rue Sainte-catherine Ouest, Suite 1402, Westmount, QC H3Z 3C9 | 1980-02-08 |
| Jordan Manufacturing Holdings Corp. | 1160-509 Chemin D'aylmer, Gatineau, QC J9H 0E9 | 2017-03-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on Goldmoney IP Holdings Corp..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.