MICROBRASSERIE VOX POPULI INC. (Corporation# 9441719) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 16, 2015.
| Corporation ID | 9441719 |
| Business Number | 803601566 |
| Corporation Name | MICROBRASSERIE VOX POPULI INC. |
| Registered Office Address |
950-2350 Rue Dickson MontrГ©al QC H1N 3T1 |
| Incorporation Date | 2015-09-16 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MATHIEU PROVOST | 130 Kenaston Avenue, Mont-Royal QC H3R 1M2, Canada |
| John Philips | 3 Lilyville Road, London SW65DP, United Kingdom |
| Johanne TREMBLAY | 17, chemin de la Pointe-Gibraltar, Austin QC J0B 1B0, Canada |
| Richard FITZGERALD | 850, Chemin du Bord-du-Lac, App. 4, Dorval QC H9S 5T9, Canada |
| DAVID CAYER | 2395 Rue Wellington, Montréal QC H3K 1X5, Canada |
| Gilles Trottier | 301-6545 rue Saint-Laurent, Lévis QC G6V 3N9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-16 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-12-18 | current | 950-2350 Rue Dickson, MontrГ©al, QC H1N 3T1 |
| Address | 2015-09-16 | 2018-12-18 | 729 Rue Marco-polo, Boucherville, QC J4B 7J6 |
| Name | 2015-09-16 | current | MICROBRASSERIE VOX POPULI INC. |
| Status | 2015-09-16 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-12-23 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2015-09-16 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-09-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-12-16 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6357407 Canada Inc. | 2350 Dickson, Bureau 330, MontrÉal, QC H1N 3T1 | 2005-03-02 |
| 3874303 Canada Inc. | 2388 Rue Dickson, Montreal, QC H1N 3T1 | 2001-04-02 |
| 3711340 Canada Inc. | 2350 Dickson Suite 330, Montreal, QC H1N 3T1 | 2000-01-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Zpc Import and Export Inc. | 3141 Anne-hebert St., Montreal, QC H1N 0A4 | 2013-12-18 |
| Savanil Inc. | 7209, Avenue Pierre-de-coubertin, MontrГ©al, QC H1N 0A6 | 2016-05-10 |
| 8042691 Canada Inc. | 237-3075, Rue Paul-david, MontrГ©al, QC H1N 0A8 | 2011-11-30 |
| 7830807 Canada Inc. | 3075, Rue Paul-david, Bureau 237, MontrГ©al, QC H1N 0A8 | 2011-04-08 |
| 6240909 Canada Inc. | 3075, Rue Paul-david, Suite 237, 2e Г©tage, MontrГ©al, QC H1N 0A8 | 2004-05-28 |
| Gestion Canse Inc. | 3075 Paul-david App 201, MontrÉal (quÉbec), QC H1N 0A8 | |
| 8118604 Canada Inc. | 3075, Rue Paul-david, Bureau 237, MontrГ©al, QC H1N 0A8 | 2012-02-27 |
| 8498903 Canada Inc. | 237-3075, Rue Paul-david, MontrГ©al, QC H1N 0A8 | 2013-04-18 |
| Carbon Finance Intel Corp. | 7401-201 Rue De Marseille, Montreal, QC H1N 0A9 | 2008-03-24 |
| 6853676 Canada Inc. | 7401 Rue De Marseille, App 106, MontrГ©al, QC H1N 0A9 | 2007-10-10 |
| Find all corporations in postal code H1N | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MATHIEU PROVOST | 130 Kenaston Avenue, Mont-Royal QC H3R 1M2, Canada |
| John Philips | 3 Lilyville Road, London SW65DP, United Kingdom |
| Johanne TREMBLAY | 17, chemin de la Pointe-Gibraltar, Austin QC J0B 1B0, Canada |
| Richard FITZGERALD | 850, Chemin du Bord-du-Lac, App. 4, Dorval QC H9S 5T9, Canada |
| DAVID CAYER | 2395 Rue Wellington, Montréal QC H3K 1X5, Canada |
| Gilles Trottier | 301-6545 rue Saint-Laurent, Lévis QC G6V 3N9, Canada |
| City | MontrГ©al |
| Post Code | H1N 3T1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vox Populi Registry Inc. | 300-12 York St., Ottawa, ON K1N 5S6 | 2012-03-27 |
| Salus Populi Inc. | 87 - 2nd Ave West, Box 1209, Cardston, AB T0K 0K0 | 1996-07-29 |
| Sno Microbrasserie Inc. | 250, Boulevard Wilfrid-hamel, Г‰difice M, QuГ©bec, QC G1L 5A7 | 2018-07-18 |
| Microbrasserie La Shed Inc. | 158 Boulevard Des Г©cureuils, Donnacona, QC G3M 0J2 | 2015-04-13 |
| Vox Populi Hemp Corp. | 1881 Steeles Avenue West, Suite 127, Toronto, ON M3H 0A1 | 2017-11-19 |
| Microbrasserie MГ©gantic Inc. | 986, Rue Roger-doucet, Boucherville, QC J4B 8G6 | 2014-02-13 |
| Country Club Microbrasserie Inc. | 954 Boulevard Monseigneur-de-laval, Baie-saint-paul, QC G3Z 2W2 | 2018-11-14 |
| Microbrasserie Pixel Inc. | 376 De Normandie, Boucherville, QC J4B 7Y3 | 2019-02-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on MICROBRASSERIE VOX POPULI INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.