Cleveland's Technology Ltd. (Corporation# 9441174) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 30, 2015.
| Corporation ID | 9441174 |
| Business Number | 801348368 |
| Corporation Name | Cleveland's Technology Ltd. |
| Registered Office Address |
383 Poplar Dr Halifax NS B2W 4K8 |
| Incorporation Date | 2015-09-30 |
| Dissolution Date | 2019-07-27 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Brent Connors | 383 Poplar Dr, Halifax NS B2W 4K8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-30 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-09-30 | current | 383 Poplar Dr, Halifax, NS B2W 4K8 |
| Name | 2015-09-30 | current | Cleveland's Technology Ltd. |
| Status | 2019-07-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2019-02-27 | 2019-07-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-09-30 | 2019-02-27 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-07-27 | Dissolution | Section: 212 |
| 2015-09-30 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ahsan Foods Inc. | 70 Meridian Court, Dartmouth, NS B2W 0A1 | 2014-04-04 |
| 12051303 Canada Inc. | 29 Freshwater Trail, Dartmouth, NS B2W 0A4 | 2020-05-10 |
| Sola Shade of Canada Inc. | 80 Freshwater Trail, Dartmouth, NS B2W 0A5 | 2013-12-12 |
| Proleads Business Solutions Inc. | 197 Lindenwood Terrace, Dartmouth, NS B2W 0B2 | 2020-01-24 |
| Fox Media Tech Inc. | 52 Chebogue Lane, Dartmouth, NS B2W 0B9 | 2020-07-14 |
| 11104683 Canada Inc. | 174 Tamara Drive, Cole Harbour, NS B2W 0E3 | 2018-11-19 |
| 11104713 Canada Inc. | 174, Tamara Drive, Cole Harbour, NS B2W 0E3 | 2018-11-19 |
| Canada Property Partners Inc. | 174 Tamara Drive, Cole Harbour, NS B2W 0E3 | 2019-03-13 |
| Lj Home Finders & Property Management Inc. | 174 Tamara Drive, Cole Harbour, NS B2W 0E3 | 2019-03-13 |
| 11408623 Canada Inc. | 174 Tamara Drive, Cole Harbour, NS B2W 0E3 | 2019-05-13 |
| Find all corporations in postal code B2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Brent Connors | 383 Poplar Dr, Halifax NS B2W 4K8, Canada |
| City | Halifax |
| Post Code | B2W 4K8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cleveland-cae Abrasif De Metal Limitee | 650 Rusholme Road, P.o.box 634, Welland, ON L3B 5R4 | 1975-10-08 |
| Cleveland S. Patterson Et Associes Ltee | 55 Yonge Street, Suite 900, Toronto, ON M5E 1J4 | 1979-12-27 |
| Jenal 21 Inc. | 522 Ch. Lavigne, Cleveland, QC J0B 2H0 | 1982-05-10 |
| Gestions Chabac LtÉe | 15 Cleveland, Rr 3, Cowansville, QC J2K 3G8 | 1984-06-20 |
| Fid (far International Design) Inc. | 37 Ch. Cleveland, R.r. 3, Lac Brome, QC J2K 3G8 | 1996-06-05 |
| Rm Analytics Ltd. | 62 Cleveland Street, Toronto, ON M4S 2W2 | 2013-11-27 |
| 9194266 Canada Inc. | 371 Cleveland St, Toronto, ON M4S 2X1 | 2015-02-19 |
| 8810486 Canada Inc. | 540, Cleveland Crescent S.e, Calgary, AB T2G 4R8 | 2014-03-06 |
| Four'n Twenty Inc. | 38163 Cleveland Ave., Po Box 1337, Squamish, BC V0N 3G0 | 2004-10-12 |
| 11540327 Canada Inc. | 5 Cleveland Crescent, Dartmouth, NS B3A 2L5 | 2019-07-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on Cleveland's Technology Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.