Koru Financial Group Inc. (Corporation# 9441158) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 15, 2015.
| Corporation ID | 9441158 |
| Business Number | 803308360 |
| Corporation Name | Koru Financial Group Inc. |
| Registered Office Address |
1315 Pickering Parkway, Suite 300 Pickering ON L1V 7G5 |
| Incorporation Date | 2015-09-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Kurt Gregory | 1315 Pickering Parkway, Suite 300, Pickering ON L1V 7G5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-03-13 | current | 1315 Pickering Parkway, Suite 300, Pickering, ON L1V 7G5 |
| Address | 2016-02-26 | 2016-03-13 | 1315 Pickering Parkway, 3rd Floor, Pickering, ON L1V 7G5 |
| Address | 2015-09-15 | 2016-02-26 | 1970 Hunking Drive, Oshawa, ON L1K 0V1 |
| Name | 2015-09-15 | current | Koru Financial Group Inc. |
| Status | 2015-09-15 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-09-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-09-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-09-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1315 Pickering Parkway, Suite 300 |
| City | Pickering |
| Province | ON |
| Postal Code | L1V 7G5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11666282 Canada Inc. | 304-1315 Pickering Parkway, Pickering, ON L1V 7G5 | 2019-10-04 |
| Venture Development Institute Inc. | 203 - 1315 Pickering Parkway, Pickering, ON L1V 7G5 | 2018-10-11 |
| Swen Care Services Inc. | 1315 Pickering Parkway 3rd Floor, Pickering, ON L1V 7G5 | 2017-07-22 |
| Hengmen Tools Ltd. | 1315 Pickering Parkway Suite 300, Pickering, ON L1V 7G5 | 2016-11-24 |
| 9758313 Canada Corp. | 312- 1315 Pickering Pkwy, Pickering, ON L1V 7G5 | 2016-05-18 |
| Empowered Networks Inc. | 1315 Pickering Parkway, Suite 200, Pickering, ON L1V 7G5 | 1998-09-23 |
| Empowered Leasing Ltd. | 1315 Pickering Parkway, Suite 200, Pickering, ON L1V 7G5 | 2000-01-07 |
| 9903003 Canada Inc. | 1315 Pickering Parkway, Suite 300, Pickering, ON L1V 7G5 | 2016-09-12 |
| Nikia Dx Canada Ltd. | 1315 Pickering Parkway Suite 300, Pickering, ON L1V 7G5 | 2018-01-01 |
| 10591971 Canada Centre | 1315 Pickering Parkway, 3rd Floor, Pickering, ON L1V 7G5 | 2018-01-21 |
| Find all corporations in postal code L1V 7G5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Kurt Gregory | 1315 Pickering Parkway, Suite 300, Pickering ON L1V 7G5, Canada |
| City | Pickering |
| Post Code | L1V 7G5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Attiscorp Financial Group, Inc. | Td Canada Trust Building, 860 Main Street, Suite 500, Moncton, NB E1C 1G2 | |
| Pentagon Financial Group Ltd. | 3009 Saint Joseph Boulevard, 301, Ottawa, ON K1E 1E1 | |
| Whitehill Financial Group Inc. | 9224 34 Avenue Northwest, Edmonton, AB T6E 5P2 | |
| Bryant Financial Group Inc. | 3000, 700-9th Avenue Sw, Calgary, AB T2P 3V4 | |
| Integrated Financial Group Inc. | 100-10220, 156 Street, Edmonton, AB T5P 2R1 | |
| Koru Labs Inc. | 4052 New St, Burlington, ON L7L 1S9 | 2012-01-11 |
| Fab Financial Advisors Brokerage Group Inc. | 3200 Quadra Street, Victoria, BC V8X 1G2 | |
| 9398830 Canada Inc. | 47 Koru Court, London, ON N6E 3J1 | 2015-08-07 |
| Macho Construction Services Ltd. | 47 Koru Court, London, ON N6E 3J1 | 2018-04-23 |
| Koru Pacific Ltd. | 3492 West 13th Avenue, Vancouver, BC V6R 2S1 | 2008-05-01 |
Please comment or provide details below to improve the information on Koru Financial Group Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.