9441131 CANADA INC. (Corporation# 9441131) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 15, 2015.
| Corporation ID | 9441131 |
| Business Number | 805775129 |
| Corporation Name | 9441131 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
County Road 34 4147 Green Valley ON K0C 1L0 |
| Incorporation Date | 2015-09-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Dalila Slimane | 506 Gladstone ST, Hawkesbury ON K6A 2H1, Canada |
| hocine metiche | 506 Gladstone ST, Hawkesbury ON K6A 2H1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-11-08 | current | County Road 34, 4147, Green Valley, ON K0C 1L0 |
| Address | 2015-09-15 | 2017-11-08 | Rte 34, 3410, Vankleek Hill, ON K0B 1R0 |
| Name | 2015-09-15 | current | 9441131 CANADA INC. |
| Status | 2015-09-15 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-09-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-11-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-11-12 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2018 | 2018-11-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-11-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | County Road 34 |
| City | Green Valley |
| Province | ON |
| Postal Code | K0C 1L0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Veterans Evolution, Inc. | 20746 Concession 7, Green Valley, ON K0C 1L0 | 2020-06-30 |
| Klooz | 4460 County Road 34, Green Valley, ON K0C 1L0 | 2020-03-03 |
| 11313959 Canada Inc. | 4182 Highway 34, Green Valley, ON K0C 1L0 | 2019-03-22 |
| 11126091 Canada Inc. | 20033 Beaupre Road, Green Valley, ON K0C 1L0 | 2018-12-03 |
| 10743259 Canada Incorporated | 20914 Concession 5, Green Valley, ON K0C 1L0 | 2018-04-23 |
| 9551034 Canada Inc. | 4152 Highway 34, Green Valley, ON K0C 1L0 | 2015-12-15 |
| 9381104 Canada Inc. | 20066 Beaupre Rd, Alexander, ON K0C 1L0 | 2015-07-24 |
| 8900175 Canada Inc. | 190385 Concession 7, South Glengarry, ON K0C 1L0 | 2014-05-27 |
| Peladeau & Associates Inc. | 4125 Hwy 34, Green Valley, ON K0C 1L0 | 2009-02-19 |
| 6846467 Canada Inc. | 19862 County Road 25, Green Valley, ON K0C 1L0 | 2007-10-01 |
| Find all corporations in postal code K0C 1L0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Dalila Slimane | 506 Gladstone ST, Hawkesbury ON K6A 2H1, Canada |
| hocine metiche | 506 Gladstone ST, Hawkesbury ON K6A 2H1, Canada |
| City | Green Valley |
| Post Code | K0C 1L0 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9441131 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.