Open Arms Church of Jesus Christ (Corporation# 9440984) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 15, 2015.
| Corporation ID | 9440984 |
| Business Number | 803619964 |
| Corporation Name | Open Arms Church of Jesus Christ |
| Registered Office Address |
1603 Finch Ave E. Pickering ON L1V 1K2 |
| Incorporation Date | 2015-09-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Nadeen Wilson | 11-1250 St Martins Drive, Pickering ON L1W 0A2, Canada |
| John Cameron Cameron Kitchen | 67 Coe Drive, Ajax ON L1T 3J1, Canada |
| Daniel Mikeal Wynter | 813 Zator Ave, Pickering ON L1W 1X8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-15 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2015-09-15 | current | 1603 Finch Ave E., Pickering, ON L1V 1K2 |
| Name | 2015-09-15 | current | Open Arms Church of Jesus Christ |
| Status | 2015-09-15 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-09-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-15 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-06-02 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-09-05 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-03-15 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bar Down Limited | 1790 Finch Ave. Unit 16, Pickering, ON L1V 0A1 | 2008-03-09 |
| On Spot Tire Swap Inc. | 18-1850 Kingston Road, Pickering, ON L1V 0A2 | 2020-09-11 |
| 12174146 Canada Inc. | 39-1850 Kingston Rd, Pickering, ON L1V 0A2 | 2020-07-04 |
| 10153516 Canada Corp. | 1850 Kingston Rd, Unit 71, Pickering, ON L1V 0A2 | 2017-03-20 |
| Golden Fleece Ram Inc. | 1850 Kingston Rd Unit 12, Pickering, ON L1V 0A2 | 2016-06-17 |
| 7964498 Canada Inc. | 1850 Kingston Road, Unit # 74, Pickering, ON L1V 0A2 | 2011-09-07 |
| V.p Dental Supplies Ltd. | 1850 Kingston Rd. # 53, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-11-23 |
| 6754244 Canada Inc. | 20-1850 Kingston Rd, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-04-15 |
| Livetake Inc. | 1850 Kingston Rd., 56, Pickering, ON L1V 0A2 | 2000-10-19 |
| Sombra Dental Solutions Inc. | 1850 Kingston Rd. # 53, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-11-27 |
| Find all corporations in postal code L1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Nadeen Wilson | 11-1250 St Martins Drive, Pickering ON L1W 0A2, Canada |
| John Cameron Cameron Kitchen | 67 Coe Drive, Ajax ON L1T 3J1, Canada |
| Daniel Mikeal Wynter | 813 Zator Ave, Pickering ON L1W 1X8, Canada |
| City | Pickering |
| Post Code | L1V 1K2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jesus Christ Anointed Church | 5 William Paddison Dr, Barrie, ON L4M 0G3 | 2018-10-24 |
| L'eglise De Notre Eternel Jesus-christ De La Foi Apostolique | 52 Scullion Avenue, Buckingham, QC J8L 3V6 | 1993-04-23 |
| Eglise TrГґne De JГ©sus-christ | 619, Boulevard Ducharme, Ottawa, ON K1L 6T3 | 2018-10-14 |
| Church of God In Christ Jesus, The Pillar and Ground of The Truth | 520 Grasswood Road East, Grasswood, SK S7T 1A6 | |
| Bethlehem United Church of Jesus Christ (apostolic) (quГ©bec) Inc. | 2255 Avenue West Hill, MontrГ©al, QC H4B 2S3 | 2017-06-15 |
| Open Arms Church Parrsboro | 19 Gerrish Valley Road, Economy, NS B0M 1J0 | 2018-12-12 |
| The Church of Jesus Christ - Acts 2:38 | 5040 Fallingbrook Dr., #4, Mississauga, ON L5V 1Y9 | 1999-09-13 |
| The Church of Jesus Christ, Victorious & Triumphant | 155-d Brantwood Pk, Rd, Brantford, ON N3P 1Y1 | 2002-02-12 |
| Christian Church My Beloved Jesus Christ | 17-135 Andover Dr, London, ON N6J 4C2 | 2013-12-17 |
| El-shaddai Church of Jesus Christ | 2859 Millstream Way, Ottawa, ON K1T 4A3 | 2018-11-22 |
Please comment or provide details below to improve the information on Open Arms Church of Jesus Christ.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.