9440917 Canada Limited (Corporation# 9440917) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 15, 2015.
| Corporation ID | 9440917 |
| Business Number | 803772565 |
| Corporation Name | 9440917 Canada Limited |
| Registered Office Address |
150 East Liberty Street Unit 2913 Toronto ON M6K 3R5 |
| Incorporation Date | 2015-09-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Depthanshu Chaku | 5290 Brookwood Court, Mississauga ON L5V 2K6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2018-12-17 | current | 150 East Liberty Street, Unit 2913, Toronto, ON M6K 3R5 |
| Address | 2015-09-15 | 2018-12-17 | 23 Winterberry Drive, Markham, ON L3S 4C7 |
| Name | 2015-09-15 | current | 9440917 Canada Limited |
| Status | 2015-09-15 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-09-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11003992 Canada Incorporated | 150 East Liberty Street, Apt 1007, Toronto, ON M6K 3R5 | 2018-09-20 |
| Malison Contracting Inc. | 150 East Liberty Street, Toronto, ON M6K 3R5 | 2019-08-11 |
| Serbulent Consulting Inc. | 150 East Liberty Street, Toronto, ON M6K 3R5 | 2019-10-15 |
| Innocence Lost Inc. | 150 East Liberty Street, Toronto, ON M6K 3R5 | 2019-12-10 |
| Pavonis Mons Corporation | 150 East Liberty Street, Apartment 1407, Toronto, ON M6K 3R5 | 2020-04-08 |
| Hse Alliance Technologies Inc. | 150 East Liberty Street, Unit 2213, Toronto, ON M6K 3R5 | 2020-08-13 |
| Take Note Wellness Inc. | 150 East Liberty Street, Unit 1704, Toronto, ON M6K 3R5 | 2020-11-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Iswis. Inc. | 2107-150 East Liberty St., Toronto, ON M6K 3R5 | 2020-07-21 |
| London & Xris Inc. | 150 East Liberty Street Apart#1113, Toronto, ON M6K 3R5 | 2019-12-19 |
| 11789023 Canada Inc. | Unit 2908 - 150 East Liberty Street, Toronto, ON M6K 3R5 | 2019-12-13 |
| 11057715 Canada Inc. | 2611-150 East Liberty Street, Toronto, ON M6K 3R5 | 2018-10-26 |
| Tiny Bumblebees Child Care Inc. | 513-150 East Liberty Street, Toronto, ON M6K 3R5 | 2016-04-06 |
| 9423273 Canada Inc. | 150 East Liberty St, Suite 2407, Toronto, ON M6K 3R5 | 2015-08-28 |
| Qmfc Inc. | 150 E Liberty Street, Unit 1902, Toronto, ON M6K 3R5 | 2018-10-17 |
| Mcinfluential Global Inc. | 2611-150 East Liberty Street, Toronto, ON M6K 3R5 | 2018-10-29 |
| Pur Faite Beauty Ltd. | 2611-150 East Liberty Street, Toronto, ON M6K 3R5 | 2019-08-08 |
| Name | Address |
|---|---|
| Depthanshu Chaku | 5290 Brookwood Court, Mississauga ON L5V 2K6, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M6K 3R5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8203563 Canada Limited | 7 Gabel Court, Ancaster, ON L9G 4T2 | |
| 7688032 Canada Limited | 33 Shaddock Crescent, Scarborough, ON M1J 1L3 | |
| 7938713 Canada Limited | 100, Zenway Boulevard, Woodbridge, ON L4H 2Y7 | |
| 11775812 Canada Limited | 1 Sparks Avenue, Toronto, ON M2H 2W1 | |
| 8714487 Canada Limited | 310 Hector Dougall Way, Thunder Bay, ON P7E 6M6 | |
| 9378413 Canada Limited | 63 Tacoma Drive 101, Dartmouth, NS B2W 3E7 | |
| 8507708 Canada Limited | 10 Bayley Street, Grand Falls - Windsor, NL A2A 2T5 | |
| 8048568 Canada Limited | 66 Shorncliffe Road, Toronto, ON M8Z 5K1 | |
| 8133581 Canada Limited | 625 Neal Drive, Peterborough, ON K6J 6X7 | |
| 8100942 Canada Limited | 662 Tilbury Avenue, Ottawa, ON K2A 1A1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9440917 Canada Limited.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.