9440356 CANADA INC. (Corporation# 9440356) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 15, 2015.
| Corporation ID | 9440356 |
| Business Number | 805824323 |
| Corporation Name | 9440356 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
105-1515 Matheson East Blvd Mississauga ON L4W 2P5 |
| Incorporation Date | 2015-09-15 |
| Dissolution Date | 2018-07-20 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Maad Ahmed Abdulsattar | 774 Coldstream Dr, Oshawa ON L1K 2Z3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-09-15 | current | 105-1515 Matheson East Blvd, Mississauga, ON L4W 2P5 |
| Name | 2015-09-15 | current | 9440356 CANADA INC. |
| Status | 2018-07-20 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-02-20 | 2018-07-20 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-09-15 | 2018-02-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-07-20 | Dissolution | Section: 212 |
| 2015-09-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 105-1515 Matheson East Blvd |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L4W 2P5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| City Hoops Inc. | 1515 Matheson Blvd E, Unit C1, Mississauga, ON L4W 2P5 | 2020-08-11 |
| Dash Signatures Inc. | 217-1515 Matheson Blvd E, Mississauga, ON L4W 2P5 | 2019-12-09 |
| Intellee Information Technology Inc. | 1515 Matheson Blvd East, Unit 215, Mississauaga, ON L4W 2P5 | 2018-08-27 |
| The Canadian Dental Network Inc. | 1515 Matheson Boulevard, Suite 200, Mississauga, ON L4W 2P5 | 2018-01-23 |
| Erick Machado Global Music Inc. | 10-1515 Matheson Boulevard, Mississauga, ON L4W 2P5 | 2017-07-30 |
| Gh Auto Financial Inc. | B10-1515 Matheson Blvd, Mississauga, ON L4W 2P5 | 2017-05-03 |
| Coalition of Agencies and Seniors Serving Immigrant Seniors (cassis) | 1515 Matheson Boulevard East, Mississauga, ON L4W 2P5 | 2017-03-02 |
| Curistek Inc. | 1515 Matheson Blvd. E., Unit 200, Mississauga, ON L4W 2P5 | 2016-05-18 |
| 9590269 Canada Inc. | 1515 Matheson Blvd. East, Unit 200, Mississauga, ON L4W 2P5 | 2016-01-19 |
| 9258965 Canada Incorporated | 104-1515 Matheson Blvd E, Mississauga, ON L4W 2P5 | 2015-05-01 |
| Find all corporations in postal code L4W 2P5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Maad Ahmed Abdulsattar | 774 Coldstream Dr, Oshawa ON L1K 2Z3, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L4W 2P5 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9440356 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.