AGROWORLD NATURAL SOLUTIONS INC. (Corporation# 9440186) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 15, 2015.
| Corporation ID | 9440186 |
| Business Number | 803835966 |
| Corporation Name | AGROWORLD NATURAL SOLUTIONS INC. |
| Registered Office Address |
206 Rue De Barcelone Dollard-des-ormeaux QC H9B 3L9 |
| Incorporation Date | 2015-09-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Si-Si Chen | 59-24 Fundy Bay Blvd., Scarborough ON M1W 3A4, Canada |
| Robert Frank Lee | 206 Rue Barcelone, Dollard-Des-Ormeaux QC H9B 3L9, Canada |
| Peter Lee | 119 Rue Eccles, Cowansville QC J2K 5B6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-02-26 | current | 206 Rue De Barcelone, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 3L9 |
| Address | 2016-06-03 | 2019-02-26 | 24 Fundy Bay Blvd., Suite 59, Scarborough, ON M1W 3A4 |
| Address | 2015-09-15 | 2016-06-03 | 1972 Four Mile Creek Rd., Niagara-on-the-lake, ON L0S 1J0 |
| Name | 2015-09-15 | current | AGROWORLD NATURAL SOLUTIONS INC. |
| Status | 2015-09-15 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-10-17 | Amendment / Modification |
Directors Limits Changed. Section: 178 |
| 2019-02-26 | Amendment / Modification |
RO Changed. Directors Limits Changed. Section: 178 |
| 2015-09-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-08-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-08-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-09-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 206 Rue de Barcelone |
| City | Dollard-des-Ormeaux |
| Province | QC |
| Postal Code | H9B 3L9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Consultants Leer Strategem Inc. | 206 Rue De Barcelone, Dollard Des Ormeaux, QC H3B 3L9 | 2001-10-26 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Agroworld Precision Agriculture Inc. | 206 De Barcelone, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 3L9 | 2020-01-24 |
| Ajad International Export Inc. | 210 Barcelone, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 3L9 | 1999-03-22 |
| 8396710 Canada Inc. | 143, Rue Barcelone, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 3L9 | 2013-01-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6062253 Canada Inc. | 70, Rue Whiteoak, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 1K3 | 2003-02-05 |
| Misudan Enterprises Inc. | 4150 Des Sources #105, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 0A2 | 1985-10-15 |
| Cholee Skin Guide Inc. | 4005 Blvd Des Sources, #107, Ddo, QC H9B 0A3 | 2013-03-12 |
| Compagnie Internationale Lingsun Ltee | 4005 Boul. Des Sources, #103, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 0A3 | 1993-09-24 |
| Entreprises R-d-m Venditti Inc. | 4005 Boulevard Des Sources, #202, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 0A3 | 1989-10-27 |
| 9617566 Canada Inc. | 4025 Boul Des Sources, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 0A4 | 2016-02-04 |
| Ip Logic Networks Inc. | 4025 Des Sources Blvd., Suite 104, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 0A4 | 2006-01-05 |
| 6270808 Canada Inc. | 301-4025 Des Sources Blvd, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 0A4 | 2004-08-10 |
| SystГ€mes De Technologie Expertise Inc. | Des Sources, 4025 - # 203, Dollard-des - Ormeaux, QC H9B 0A4 | 1998-01-22 |
| 11267205 Canada Inc. | 275 Barcelone St., Dollard-des-ormeaux, QC H9B 0A6 | 2019-02-23 |
| Find all corporations in postal code H9B | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Si-Si Chen | 59-24 Fundy Bay Blvd., Scarborough ON M1W 3A4, Canada |
| Robert Frank Lee | 206 Rue Barcelone, Dollard-Des-Ormeaux QC H9B 3L9, Canada |
| Peter Lee | 119 Rue Eccles, Cowansville QC J2K 5B6, Canada |
| City | Dollard-des-Ormeaux |
| Post Code | H9B 3L9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| N.s.i. Solutions Naturelles Internationales Inc. | 7556 Maurice-duplessis, App. 302, Montreal, QC H1E 3Y1 | 2003-05-07 |
| Agroworld Inc. | 1102 - 90 Burnhamthorpe Rd West, Mississauga, ON L5B 3C3 | 2002-09-23 |
| Agroworld Precision Agriculture Inc. | 206 De Barcelone, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 3L9 | 2020-01-24 |
| Natural Protection Solutions Inc. | 11-45 Montcalm Drive, Hamilton, ON L9C 4B2 | 2011-08-04 |
| Family Comfort Natural Gas Solutions Inc. | 36 Strathcona Ave. S., Hamilton, ON L8P 4H9 | 2016-12-01 |
| Naturfect Natural Solutions Inc. | 603 Michigan Drive, Unit 1, Oakville, ON L6L 0C4 | 2020-06-22 |
| Maliderma Natural Solutions Inc. | 1061 Straggle Lake Drive, Harcourt, ON K0L 1M1 | 2006-12-18 |
| Icanada Natural Health Solutions Incorporated | 15-5535 Beaucourt St., Montreal, QC H3W 2T7 | 2015-03-09 |
| Natural Solutions Hair Studio Inc. | 4-1488 Stittsville Main Street, Ottawa, ON K2S 1E3 | 2016-03-01 |
| Biopro Natural Solutions and Wellness Centre Inc. | 4646 Dufferin Street, Unit #3, Toronto, ON M3H 5S4 | 2016-05-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on AGROWORLD NATURAL SOLUTIONS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.