Souris and Glenwood Chamber of Commerce (Corporation# 9440) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 11, 1907.
| Corporation ID | 9440 |
| Business Number | 875034399 |
| Corporation Name | Souris and Glenwood Chamber of Commerce |
| Registered Office Address |
P.o. Box: 939 Souris MB R0K 2C0 |
| Incorporation Date | 1907-06-11 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| SANDIE DENBOW | 180 Powell crescent, BOX 117, SOURIS MB R0K 2C0, Canada |
| LORETTA TURNER | NE 17-7-21W, BOX 1376, SOURIS MB R0K 2C0, Canada |
| Jonathan Muir | 30 2 Street North, Souris MB R0K 2C0, Canada |
| Monique Perey | 2734 Lorne Avenue, Brandon MB R7B 0L3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1907-06-11 | current |
Boards of Trade Act - Part I (BOTA - Part I) Loi sur les chambres de commerce - partie I (LCH - Partie I) |
| Act | 1907-06-10 | 1907-06-11 |
Boards of Trade Act - Part I (BOTA - Part I) Loi sur les chambres de commerce - partie I (LCH - Partie I) |
| Address | 2019-04-11 | current | P.o. Box: 939, Souris, MB R0K 2C0 |
| Address | 2014-03-31 | 2019-04-11 | P.o. Box: 939, Souris, MB R0K 2C0 |
| Address | 2008-03-31 | 2014-03-31 | Box 939, Souris, MB R0K 2C0 |
| Address | 1907-06-11 | 2008-03-31 | Box 939, Souris, MB R0K 2C0 |
| Name | 1948-10-06 | current | Souris and Glenwood Chamber of Commerce |
| Name | 1937-04-28 | 1948-10-06 | Souris and Glenwood Board of Trade |
| Name | 1907-06-11 | 1937-04-28 | THE SOURIS BOARD OF TRADE |
| Status | 1907-06-11 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1948-10-06 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1937-04-28 | Amendment / Modification | Name Changed. |
| 1907-06-11 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-03-15 | |
| 2015 | 2015-03-05 | |
| 2014 | 2014-03-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Westman Mental Wellness and Suicide Prevention Association | 87 - 1st Ave., Souris, MB R0K 2C0 | 2020-03-03 |
| Zapanta Financial Inc. | 34 4th Ave. West, Souris, MB R0K 2C0 | 2016-09-26 |
| Westman Geological Inc. | Sw 5-8-22 Highway 2, Souris, MB R0K 2C0 | 2012-09-07 |
| Bizvaria Inc. | 315, Dickson Street, Souris, MB R0K 2C0 | 2011-04-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Diland Inc. | R.r.1., Alexander, MB R0K 0A0 | 2012-11-29 |
| 6713998 Canada Ltd. | Box 32, W13 10 22sw, Alexander, MB R0K 0A0 | 2007-02-03 |
| Canadian Pony Club | 123 4th Street, Baldur, MB R0K 0B0 | 1971-12-31 |
| Blu Mantis Inc. | 692 Egan Street, Boissevain, MB R0K 0E0 | 2018-06-23 |
| 11693808 Canada Ltd. | 1136 2nd Avenue, Carberry, MB R0K 0H0 | 2019-10-21 |
| Solanyl Biopolymers Inc. | 10 Frederick Street, Carberry, MB R0K 0H0 | 2005-07-28 |
| Carberry, Mb Solanyl Inc. | 10 Fredrick Street, P.o. Box 931, Carberry, MB R0K 0H0 | 2005-06-23 |
| The Carberry and District Chamber of Commerce | Box 101, Carberry, MB R0K 0H0 | 1897-09-10 |
| Carroll Community Sportsplex | 5th Street, Lot #24, Carroll, MB R0K 0K0 | 2014-03-17 |
| 12186853 Canada Inc. | 110 Cottonwood Crescent, Douglas, MB R0K 0R0 | 2020-07-09 |
| Find all corporations in postal code R0K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| SANDIE DENBOW | 180 Powell crescent, BOX 117, SOURIS MB R0K 2C0, Canada |
| LORETTA TURNER | NE 17-7-21W, BOX 1376, SOURIS MB R0K 2C0, Canada |
| Jonathan Muir | 30 2 Street North, Souris MB R0K 2C0, Canada |
| Monique Perey | 2734 Lorne Avenue, Brandon MB R7B 0L3, Canada |
| City | SOURIS |
| Post Code | R0K 2C0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| United Irrigation District Chamber of Commerce | Glenwood, Glenwood, AB T0K 2R0 | 1978-03-16 |
| G Coffin Mobile Welding Inc. | 2189 Souris Line Road, Souris, PE C0A 2B0 | 2017-11-03 |
| Ks Recruitment Group Canada Ltd. | 264 Souris River Road, R.r. # 1, Souris, PE C0A 2B0 | 2015-03-17 |
| Macaulay Produce Inc. | 1869 Souris Line Rd, Souris, PE C0A 2B0 | 2015-03-02 |
| La Chambre De Commerce De L'archipel De MГ©catina | Chevery, QC G0G 1G0 | 1989-05-24 |
| Chambre De Commerce Québec-afrique | 1651 Rue André Malapart, QuÉbec, QC G2B 4S2 | 2019-04-06 |
| La Chambre De Commerce Norvegienne-canadienne | 330 Bay St, Suite 700, Toronto, ON M5H 2S8 | 1996-05-22 |
| Atlantic Chamber of Commerce Inc. | 270 Rockwood Avenue, Fredericton, NB E3B 4Y9 | |
| Chambre De Commerce PanamÉricaine | 7100 St. Hubert, 201, Montreal, QC H2S 2M9 | 1992-06-15 |
| Chambre De Commerce Haut-madawaska/chamber of Commerce | 2033 Rue Commerciale, Saint-franГ§ois, NB E7A 1B3 | 1974-03-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on Souris and Glenwood Chamber of Commerce.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.