LGBT in Capital Markets (Corporation# 9439854) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 15, 2015.
| Corporation ID | 9439854 |
| Business Number | 803811561 |
| Corporation Name | LGBT in Capital Markets |
| Registered Office Address |
800 Lawrence Ave W Unit 202 Toronto ON M6A 0B1 |
| Incorporation Date | 2015-09-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Nicholas Klimchuk | 167 Church Street, Suite 808, Toronto ON M5B 1Y4, Canada |
| Boris Nikic | 252 Glen Manor Dr W, Toronto ON M4E 2Y2, Canada |
| Annie Smith | 310 Tweedsmuir Avenue, Unit 1405, Toronto ON M5P 2Y2, Canada |
| Amy Goldbloom | 200 Bay Street, 7th Floor, Toronto ON M5J 2T6, Canada |
| Wendy Smith | 40 King Street West, 68th Floor, Toronto ON M5H 1H1, Canada |
| Chad Hale | 40 King Street West, 62nd Floor, Toronto ON M5W 2X6, Canada |
| Artee Mantua | 1 Market Street, Unit 1404, Toronto ON M5E 0A2, Canada |
| Jordan Knowles | 36 Maitland Street, E3, Toronto ON M4Y 1C5, Canada |
| Francois Lachance | 1250 Boulevard René-Lévesque Ouest, 14th Floor, Montréal QC H3B 4W8, Canada |
| Deborah Grosdanis | 40 King Street West, 68th Floor, Toronto ON M5H 1H1, Canada |
| Ashley Dickson | 66 Wellington Street West, 6th Floor, Toronto ON M5K 1E7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-15 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2017-04-07 | current | 800 Lawrence Ave W, Unit 202, Toronto, ON M6A 0B1 |
| Address | 2015-09-15 | 2017-04-07 | 14 York Street, Unit 307, Toronto, ON M5J 2Z2 |
| Name | 2015-09-15 | current | LGBT in Capital Markets |
| Status | 2015-09-15 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-09-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-03-25 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2016 | 2016-03-09 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11893785 Canada Inc. | 1619 - 800 Lawrence Ave West, Toronto, ON M6A 0B1 | 2020-02-08 |
| Maxan International Inc. | 810-800 Lawrence Ave W, North York, ON M6A 0B1 | 2019-03-25 |
| 10895784 Canada Incorporated | 800 Lawrence Avenue West, Toronto, ON M6A 0B1 | 2018-07-20 |
| 10400467 Canada Inc. | 1621-800 Lawrence Ave, Toronto, ON M6A 0B1 | 2017-09-11 |
| 10249629 Canada Inc. | 800 Lawrence Aave West, Toronto, ON M6A 0B1 | 2017-05-24 |
| Allied Infovision Inc. | #517 - 800 Lawrence Avenue West, Toronto, ON M6A 0B1 | 2017-04-20 |
| Yorkshire Wells Inc. | 800 Lawrence Avenue West #716, Toronto, ON M6A 0B1 | 2016-06-25 |
| Cesto Motorsports Corporation | 800 Lawrence Avenue West, Unit 1315, Toronto, ON M6A 0B1 | 2019-03-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ai Oromo Digital Inc. | 18b 133-3200 Dufferin St., Toronto, ON M6A 0A1 | 2020-07-21 |
| Rays Organization Inc. | 3200 Dufferin Street Unit 358, 18b, Toronto, ON M6A 0A1 | 2020-05-17 |
| 11770829 Canada Incorporated | Suite #144, 3200 Dufferin Street 18 B, Toronto, ON M6A 0A1 | 2019-12-03 |
| Brandink Agency Ltd. | 3200 Dufferin Street 18b Suite 351, Toronto, ON M6A 0A1 | 2019-08-23 |
| Soulfit Ltd. | 18b-3200 Suite 351 Dufferin Street, Toronto, ON M6A 0A1 | 2019-04-10 |
| 10968897 Canada Ltd. | 18b-3200 Dufferin St Suite 333, Toronto, ON M6A 0A1 | 2018-08-29 |
| Aarroo Inc. | 3200-18b Dufferin St. Suite 336, Toronto, ON M6A 0A1 | 2015-09-29 |
| 9335315 Canada Inc. | 18b-3200 Dufferin Street, North York, ON M6A 0A1 | 2015-06-16 |
| 8945756 Canada Inc. | 18b-3200 Dufferin St, Suite 320, Toronto, ON M6A 0A1 | 2014-07-07 |
| Sciencetree Inc. | 18b - 3200 Dufferin Street, Suite 345, Toronto, ON M6A 0A1 | 2012-05-11 |
| Find all corporations in postal code M6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Nicholas Klimchuk | 167 Church Street, Suite 808, Toronto ON M5B 1Y4, Canada |
| Boris Nikic | 252 Glen Manor Dr W, Toronto ON M4E 2Y2, Canada |
| Annie Smith | 310 Tweedsmuir Avenue, Unit 1405, Toronto ON M5P 2Y2, Canada |
| Amy Goldbloom | 200 Bay Street, 7th Floor, Toronto ON M5J 2T6, Canada |
| Wendy Smith | 40 King Street West, 68th Floor, Toronto ON M5H 1H1, Canada |
| Chad Hale | 40 King Street West, 62nd Floor, Toronto ON M5W 2X6, Canada |
| Artee Mantua | 1 Market Street, Unit 1404, Toronto ON M5E 0A2, Canada |
| Jordan Knowles | 36 Maitland Street, E3, Toronto ON M4Y 1C5, Canada |
| Francois Lachance | 1250 Boulevard René-Lévesque Ouest, 14th Floor, Montréal QC H3B 4W8, Canada |
| Deborah Grosdanis | 40 King Street West, 68th Floor, Toronto ON M5H 1H1, Canada |
| Ashley Dickson | 66 Wellington Street West, 6th Floor, Toronto ON M5K 1E7, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M6A 0B1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Chambre De Commerce Lgbt Du QuГ©bec | 372 Rue Sainte-catherine Ouest, Bureau 303-3, Montreal, QC H3B 1A2 | 1997-04-10 |
| Lgbt Purge Fund | 333 Adelaide Street West, 4th Floor, Toronto, ON M5V 1R5 | 2018-10-19 |
| Placements De Capital Financier Canadien (c.c.f.m.) Inc. | 609 Granville St, 16th Floor, Vancouver, BC V7Y 1C3 | |
| Placements De Capital Financier Canadien (c.c.f.m.) Inc. | 609 Granville Street, 16th Floor, Vancouver, BC V7Y 1C3 | 1987-07-16 |
| Bay Capital Markets Inc. | 8720a Rue Dufrost, MontrГ©al, QC H1P 2Z5 | 2011-09-15 |
| Symphony Capital Markets Inc. | 406 - 18 Hillcrest Ave, North York, ON M2N 7G8 | 2009-02-04 |
| First Canadian Capital Markets Ltd. | 130 Hedgerow Lane, Kleinburg, ON L0J 1C0 | 2005-02-07 |
| 12 Peers Capital Markets, Ltd. | Unit 201, 2333-18 Ave Ne, Calgary, AB T2E 8T6 | 2018-10-18 |
| Vantage Capital Markets Inc. | #150 - 666 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 2X8 | 2011-09-29 |
| Aguilar Capital Markets Ltd. | 168 Peachtree Hill, Dartmouth, NS B2W 0H8 | 2016-11-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on LGBT in Capital Markets.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.