RehanR IT Support Inc. (Corporation# 9439749) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 14, 2015.
| Corporation ID | 9439749 |
| Business Number | 803810563 |
| Corporation Name | RehanR IT Support Inc. |
| Registered Office Address |
882 Mandolin Place Mississauga ON L5W 1S1 |
| Incorporation Date | 2015-09-14 |
| Dissolution Date | 2020-01-13 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Rehan Rashid | 882 Mandolin Place, Mississauga ON L5W 1S1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-09-14 | current | 882 Mandolin Place, Mississauga, ON L5W 1S1 |
| Name | 2015-09-14 | current | RehanR IT Support Inc. |
| Status | 2020-01-13 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-09-14 | 2020-01-13 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-01-13 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 2015-09-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-10-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-10-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 882 Mandolin Place |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5W 1S1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11599330 Canada Ltd. | 908 Mandolin Place, Mississauga, ON L5W 1S1 | 2019-08-30 |
| 8772894 Canada Inc. | 894 Mandolin Place, 2102, Mississauga, ON L5W 1S1 | 2014-01-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| King's Transfer Van Lines (toronto) Inc. | 3 - 6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | 2010-01-15 |
| S&p Canada Ventilation Products, Inc. | 6910 Maritz Drive, Unit 7, Mississauga, ON L5W 0A1 | 2005-05-05 |
| David & Claude Holdings Canada Inc. | 4-6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | |
| Adfast Toronto Inc. | 4-6710 Maritz Drive, Mississauga, ON L5W 0A1 | |
| Kurinji Consortium Inc. | 7233, Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2020-10-01 |
| 11180495 Canada Inc. | 7284 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2019-01-06 |
| Catch The Fire Mississauga | 7245 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2018-01-10 |
| 8621845 Canada Inc. | 7240 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2013-08-30 |
| Blue Planet Universal Limited | 7233 Milano Court, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2010-05-14 |
| Lodsys Inc. | 7240 Milano Crt, Mississauga, ON L5W 0A2 | 2006-10-19 |
| Find all corporations in postal code L5W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Rehan Rashid | 882 Mandolin Place, Mississauga ON L5W 1S1, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5W 1S1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Business Growing Support (bgs) Inc. | 515, MontГ©e F.-lГ©pine, Kiamika, QC J0W 1G0 | 2007-10-21 |
| Doula Support Foundation | 482 Mccallum Street, Kingston, ON K7K 7L9 | 2018-10-18 |
| Logistics Support Unit (lsu) Inc. | 1375 Rue Newton, Boucherville, QC J4B 5H2 | 2008-09-10 |
| Support MÉdia Inc. | 3510, Boulevard Saint-laurent, Suite 200, Montreal, QC H2X 2V2 | |
| R.l. Computer Support Systems Inc. | 1340 Rue Beaulac, Saint-laurent, QC H4R 1R7 | |
| Blc Event Support Inc. | 4271 Rue De La Roche, MontrГ©al, QC H2J 3H8 | 2012-02-20 |
| Support E-c Inc. | 507 Place D'armes, Suite 800, Montreal, QC H2Y 2W8 | 1999-07-01 |
| Acl AÉro Support Inc. | 1804 Rue Sun Valley, Laval, QC H7M 3G6 | 2016-02-01 |
| Contrat De Jet D'amélioration Technique Et De Support (cjets) Inc. | 714 7e Avenue, AÉroport Int'l Jean-lesage, Ste-foy, QC G2E 5W1 | 2000-12-27 |
| Corporation Groupe Support Г‰quipement Gse | 1561, Chemin Du Versant-sud, Sainte-adГ€le, QC J8B 2K4 | 2007-10-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on RehanR IT Support Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.