The Good Charity (Corporation# 9439714) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 14, 2015.
| Corporation ID | 9439714 |
| Business Number | 805853728 |
| Corporation Name | The Good Charity |
| Registered Office Address |
901 - 100 Graydon Hall Dr. Toronto ON M3A 3A7 |
| Incorporation Date | 2015-09-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Idha Ali Khamis | 507 - 100 Parkway Forest Dr., Toronto ON M2J 1L6, Canada |
| Ali Omar Ali | 901 - 100 Graydon Hall Dr., Toronto ON M3A 3A7, Canada |
| Muhammad Khan | 901 - 100 Parkway Forest Dr., Toronto ON M2J 1L6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-14 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2015-09-14 | current | 901 - 100 Graydon Hall Dr., Toronto, ON M3A 3A7 |
| Name | 2015-09-14 | current | The Good Charity |
| Status | 2015-09-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-09-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2016-10-24 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11836072 Canada Inc. | 603 - 100 Graydon Hall Drive, North York, ON M3A 3A7 | 2020-01-10 |
| Mada Consultanat Incorporated | 210 - 100 Graydon Hall Drive, North York, ON M3A 3A7 | 2019-04-03 |
| Sibm Pune Alumni Association Canada | 2014, 50 Graydon Hall Drive, Toronto, ON M3A 3A7 | 2018-06-16 |
| 9315373 Canada Inc. | 607-100 Graydon Hall Dr, North York, Toronto, ON M3A 3A7 | 2015-06-01 |
| Micibob Design Incorporated | 111- 100 Graydon Hall Drive, Toronto, ON M3A 3A7 | 2011-05-30 |
| Forbes Recruiting Inc. | 705-100 Graydon Hall Dr., Toronto, ON M3A 3A7 | 2007-03-20 |
| Nashita Holdings Ltd. | 2105-100 Graydon Hall Drive, Toronto, ON M3A 3A7 | 2006-09-22 |
| Mansuba Inc. | 401-100 Graydon Hall Dr., Toronto, ON M3A 3A7 | 2006-08-09 |
| Ad Mission Inc. | 100 Graydon Hall Dr., Suite 208, Toronto, ON M3A 3A7 | 2016-04-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Golden Age Celebration | 18 Valley Woods Road, Unit 1013, North York, ON M3A 0A1 | 2020-07-05 |
| Diobiotech Inc. | 901 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-09-19 |
| 10953393 Canada Inc. | 310-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-08-20 |
| 10862908 Canada Inc. | Ph306 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-06-29 |
| 10610224 Canada Inc. | 517-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-01-31 |
| 8156832 Canada Inc. | 408-18 Valley Woods Road, Northyork, ON M3A 0A1 | 2012-04-02 |
| Trattoria 328 Inc. | Ph 201 - 18 Valley Woods Rd, North York, ON M3A 0A1 | 2008-09-05 |
| Uga Project Solutions Inc. | 18 Valley Woods Road, Suite 1008, Toronto, ON M3A 0A1 | 2010-01-05 |
| Innate Media Group Inc. | 18 Valley Woods Road, P. H. 103, Toronto, ON M3A 0A1 | 2011-10-31 |
| Steam Pros Canada Inc. | 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2015-07-20 |
| Find all corporations in postal code M3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Idha Ali Khamis | 507 - 100 Parkway Forest Dr., Toronto ON M2J 1L6, Canada |
| Ali Omar Ali | 901 - 100 Graydon Hall Dr., Toronto ON M3A 3A7, Canada |
| Muhammad Khan | 901 - 100 Parkway Forest Dr., Toronto ON M2J 1L6, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M3A 3A7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Good Looks Good Inc. | 2135a Boul.des Laurentides Suite#204, Laval, QC H7M 4M2 | 2006-11-15 |
| Voyages Good Buy Inc. | 1249 Drummond, Montreal, QC H3G 1V8 | 2005-02-10 |
| Good To Be Good | 22 Close Avenue, 912, Toronto, ON M6K 2V4 | 2020-06-24 |
| Good Food for Good Inc. | 196 Three Valleys Dr, Toronto, ON M3A 3L8 | 2013-09-20 |
| Agence De Voyage Good Bye Montreal Inc. | 5012 Des Galets, St-leonard, QC H1R 1S9 | 1984-12-31 |
| Gestion Г©questre Good Tyme Inc. | 1250 Rene Levesque Blvd W, Suite 2500, Montreal, QC H3B 4Y1 | 1993-01-26 |
| Little Bits of Good Foundation | 350-1425 Trans-canada Highway, Dorval, QC H9P 2W9 | 2018-02-02 |
| Good Games for Good Gamers Inc. | 235 69e Rue Est, QuГ©bec, QC G1H 1P9 | 2013-07-15 |
| Good Noise Ltd. | 201 Perry St., Morin Heights, QC J0R 1H0 | 1972-03-28 |
| More Than Good Buys Sales Inc. | 65 Stratford, Hampstead, QC H3X 3C8 | 2007-11-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on The Good Charity.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.