K.K IT Consultancy Incorporated (Corporation# 9439196) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 14, 2015.
| Corporation ID | 9439196 |
| Business Number | 805696127 |
| Corporation Name | K.K IT Consultancy Incorporated |
| Registered Office Address |
50 Fallway Road Brampton ON L6V 3H2 |
| Incorporation Date | 2015-09-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Piyush Mehta | 50 Fallway Road, Brampton ON L6V 3H2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-09-14 | current | 50 Fallway Road, Brampton, ON L6V 3H2 |
| Name | 2015-09-14 | current | K.K IT Consultancy Incorporated |
| Status | 2020-02-18 | current | Active / Actif |
| Status | 2020-02-18 | 2020-02-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-09-14 | 2020-02-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-09-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2020-02-14 | Distributing corporation SociГ©tГ© ayant fait appel au public |
| 2016 | 2016-09-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12243059 Canada Inc. | 62 Fallway Rd, Brampton, ON L6V 3H2 | 2020-08-04 |
| 12089181 Canada Inc. | 44 Fallway Rd., Brampton, ON L6V 3H2 | 2020-05-28 |
| 11933744 Canada Inc. | 62 Fallway Road, Brampton, ON L6V 3H2 | 2020-02-29 |
| 10290467 Canada Inc. | 30 Fallway Road, Brampton, ON L6V 3H2 | 2017-06-21 |
| We-the One Foundation | 44 Fallway Road, Brampton, ON L6V 3H2 | 2017-04-05 |
| 9386335 Canada Inc. | 26 Fallway Road, Brampton, ON L6V 3H2 | 2015-07-29 |
| 9042016 Canada Inc. | 32 Fallway Road, Brampton, ON L6V 3H2 | 2014-10-05 |
| 7891792 Canada Incorporated | 4 Fallway Road, Brampton, ON L6V 3H2 | 2011-06-14 |
| Bharat Financial Ltd. | 8 Fallway Road, Brampton, ON L6V 3H2 | 2009-06-17 |
| Gondan Trading Inc. | 18 Fallway Road, Brampton, ON L6V 3H2 | 2004-08-19 |
| Find all corporations in postal code L6V 3H2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Piyush Mehta | 50 Fallway Road, Brampton ON L6V 3H2, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L6V 3H2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Msh Consultancy Incorporated | 808-301 Prudential Dr, Toronto, ON M1P 4V3 | 2013-09-18 |
| Okowil Consultancy Incorporated | 10 San Romanoway, Apt 608, Toronto, ON M3N 2Y2 | 2020-09-15 |
| Saitechno Consultancy Incorporated | 117 Max Becker Dr, Kitchener, ON N2E 3W6 | 2012-10-03 |
| Maze Consultancy Incorporated | 55 Village Centre Pl, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2017-02-01 |
| Dzz Education Consultancy Incorporated | 8 Tordale Crescent, Scarborough, ON M1P 3X5 | 2019-11-01 |
| Deorukh It Consultancy Incorporated | 820 Rogerson Road, Mississauga, ON L5V 3A5 | 2017-11-02 |
| Nirmolak Consultancy Incorporated | 34 Gower Cres, Brampton, ON L6R 0Y1 | 2015-12-18 |
| Aik Consultancy Incorporated | 1050 Shawnmarr Road-129, Mississauga, ON L5H 3V1 | 2016-02-16 |
| Ssaa Consultancy Incorporated | 2443 New Wood Drive, Oakville, ON L6H 5Y3 | 2017-03-21 |
| Humbersys Consultancy Services Incorporated | 50 Midsummer Drive, Brampton, ON L6P 3E5 | 2006-08-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on K.K IT Consultancy Incorporated.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.