Pristine Coatings Ltd. (Corporation# 9439129) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 14, 2015.
| Corporation ID | 9439129 |
| Business Number | 805918927 |
| Corporation Name | Pristine Coatings Ltd. |
| Registered Office Address |
1122 Evergreen Blvd Saskatoon SK S7W 0P3 |
| Incorporation Date | 2015-09-14 |
| Dissolution Date | 2018-09-14 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Ryan Heinrichs | 1122 Evergreen Blvd, Saskatoon SK S7W 0P3, Canada |
| Amy Heinrichs | 1122 Evergreen Blvd, Saskatoon SK S7W 0P3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-09-14 | current | 1122 Evergreen Blvd, Saskatoon, SK S7W 0P3 |
| Name | 2015-09-14 | current | Pristine Coatings Ltd. |
| Status | 2018-09-14 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-09-14 | 2018-09-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-09-14 | Dissolution | Section: 210(1) |
| 2015-09-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-09-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-08-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Can Supply Wholesale Ltd. | 1122 Evergreen Blvd, Saskatoon, SK S7W 0P3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| As&t Holdings Inc. | 838 Kloppenburg Court, Saskatoon, SK S7W 0P3 | 1998-09-04 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada International E-learning Institute Inc. | 239 Addison Road, Saskatoon, SK S7W 0A4 | 2018-02-09 |
| Simmerhai Services Ltd. | 239 Addsion Rd, Saskatoon, SK S7W 0A4 | 2015-05-08 |
| Hynt, Inc. | 238 Waters Lane, Saskatoon, SK S7W 0A4 | 2014-07-22 |
| Purpose Cannabis Inc. | 523 Waters Crescent, Saskatoon, SK S7W 0A6 | 2020-10-25 |
| Rob's Business Focused Service Limited | 718 Willowgrove Avenue, Saskatoon, SK S7W 0A8 | 2019-09-02 |
| Sophia-grace Home Accessories Incorporated | 1210 Shepherd Crescent, Saskatoon, SK S7W 0B2 | 2011-05-19 |
| Speedtech Logistics Inc. | 614 Marlatte Crescent, Saskatoon, SK S7W 0B8 | 2018-08-23 |
| Bensask Structural Consultants Ltd. | 715 Paton Way, Saskatoon, SK S7W 0B8 | 2011-11-15 |
| Nsfa Global Inc. | 1346 Stensrud Road, Saskatoon, SK S7W 0B9 | 2013-08-04 |
| Pcsmca Inc. | 1346 Stensrud Road, Saskatoon, SK S7W 0B9 | 2016-05-18 |
| Find all corporations in postal code S7W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Ryan Heinrichs | 1122 Evergreen Blvd, Saskatoon SK S7W 0P3, Canada |
| Amy Heinrichs | 1122 Evergreen Blvd, Saskatoon SK S7W 0P3, Canada |
| City | Saskatoon |
| Post Code | S7W 0P3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rustop Coatings West Ltd. | 4661 Darin Crt, Kelowna, BC V1W 2B2 | 2003-11-24 |
| Pristine Analytics Inc. | 154 Moffat, Brampton, ON L6Y 4R8 | 2013-04-11 |
| Pristine Publications Inc. | 120 Hodgson Ave., King, ON L7B 0C7 | 1994-03-29 |
| Pristine Power Inc. | 222 - 3rd Avenue Sw., Suite 900, Calgary, AB T2P 0B4 | 2004-08-06 |
| Pristine Interiors Inc. | 528-15 Northtown Way, North York, ON M2N 7A2 | 2019-01-01 |
| Pristine Labs Inc. | 12048 216 St, Maple Ridge, BC V2X 5J3 | 2015-06-21 |
| Pristine Choice Consulting Inc. | 94 Midland Avenue, Scarborough, ON M1N 4A2 | 2013-05-02 |
| Pristine Apparel Inc. | 103 2220 Sooke Road, Victoria, BC V9B 0G9 | 2015-08-11 |
| Pristine Equity Inc. | 1020 Alenmede Crest, Ottawa, ON K2B 8K5 | 2017-11-09 |
| Pristine Mode Systems Inc. | 40 Panora Close, Nw, Calgary, AB T3K 0G4 | 2014-10-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on Pristine Coatings Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.