LME Canada Corp. (Corporation# 9416030) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 25, 2015.
| Corporation ID | 9416030 |
| Business Number | 808967129 |
| Corporation Name | LME Canada Corp. |
| Registered Office Address |
40, Renoir Cantley QC J8V 3L6 |
| Incorporation Date | 2015-08-25 |
| Dissolution Date | 2016-07-22 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Marilou Brouillet | 40, rue Renoir, Cantley QC J8V 3L6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-08-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-08-25 | current | 40, Renoir, Cantley, QC J8V 3L6 |
| Name | 2015-08-25 | current | LME Canada Corp. |
| Status | 2016-07-22 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2015-08-25 | 2016-07-22 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-07-22 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2015-08-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Transports SpГ©cialisГ©s M.l. Inc. | 119 Rue Monet, Cantley, QC J8V 3L6 | 2020-10-23 |
| 11182609 Canada Inc. | 84 Rue Monet, Cantley, QC J8V 3L6 | 2019-01-07 |
| 10338249 Canada Inc. | 23, Rue Monet, Cantley, QC J8V 3L6 | 2017-07-26 |
| 8457654 Canada Inc. | 101 Monet, Cantley, QC J8V 3L6 | 2013-03-11 |
| Finition Lgm IncorporÉe | 112 Rue Monet, Cantley, QC J8V 3L6 | 2011-05-08 |
| 7302576 Canada Inc. | 19, Rue Monet, Cantley, QC J8V 3L6 | 2010-01-01 |
| 7298765 Canada Inc. | 11, Rue De Boischatel, Cantley, QC J8V 3L6 | 2010-01-01 |
| 7098430 Canada Inc. | 151, Rue Villemontel, Cantley, QC J8V 3L6 | 2008-12-23 |
| 7082754 Canada Inc. | 115 De Villemontel, Cantley, QC J8V 3L6 | 2008-11-25 |
| 6802117 Canada Inc. | 12 CГ©zanne, Cantley, QC J8V 3L6 | 2007-07-05 |
| Find all corporations in postal code J8V 3L6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Marilou Brouillet | 40, rue Renoir, Cantley QC J8V 3L6, Canada |
| City | Cantley |
| Post Code | J8V 3L6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Administration, Archives & Assets Management Corp. (aaa Corp.) | 857 25e Avenue, Lachine, QC H8S 3X9 | 2016-10-17 |
| 12525488 Canada Corp. | 117 Wentworth Court, Brampton, ON L6T 5L4 | |
| 11923765 Canada Corp. | 189 Fury Place, Breslau, ON N0B 1M0 | |
| 7997302 Canada Corp. | 360 Bay Street, Suite 401, Toronto, ON M5H 2V6 | |
| 10697273 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| Community Data Canada Corp. | 430 Parkdale Avenue, Ottawa, ON K1Y 1H1 | 2013-03-12 |
| 10697192 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 10697222 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 10697150 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 | |
| 10697095 Canada Corp. | 250 Howe Street, 20th Floor, Vancouver, BC V6C 3R8 |
Please comment or provide details below to improve the information on LME Canada Corp..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.