CAMERON CLUB (Corporation# 9415955) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 24, 2015.
| Corporation ID | 9415955 |
| Business Number | 807060967 |
| Corporation Name | CAMERON CLUB |
| Registered Office Address |
27 Hampton Avenue Toronto ON M4K 2Y5 |
| Incorporation Date | 2015-08-24 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Kathryn Saunders | 27 Hampton Avenue, Toronto ON M4K 2Y5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-08-24 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2015-08-24 | current | 27 Hampton Avenue, Toronto, ON M4K 2Y5 |
| Name | 2015-08-24 | current | CAMERON CLUB |
| Status | 2015-08-24 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-08-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-02-28 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-02-28 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-02-28 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-08-24 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lions Gate X Productions Corp. | 77 King Street West, Toronto-dominion Centre, Suite 400, Toronto, ON M4K 0A1 | |
| 12386593 Canada Inc. | 93 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2020-10-01 |
| Curated Beverage Company Limited | 17 Simpson Ave., Toronto, ON M4K 1A1 | 2020-08-31 |
| Jackson's Body Essentials Ltd. | 79 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2019-02-05 |
| Adaemi Inc. | 25 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2015-06-16 |
| Sharp Rock Developments Inc. | 95 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 2010-02-11 |
| 6871763 Canada Ltd. | 61 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A1 | 2007-11-11 |
| Bothwell Management Ltd. | 45 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A1 | 2006-08-23 |
| Metropolitan Community Churches In Canada | 115 Simpson Ave, Toronto, ON M4K 1A1 | 1976-11-24 |
| 11841041 Canada Inc. | 30 Simpson Avenue, Toronto, ON M4K 1A2 | 2020-01-13 |
| Find all corporations in postal code M4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Kathryn Saunders | 27 Hampton Avenue, Toronto ON M4K 2Y5, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M4K 2Y5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kanata Art Club | 630 Cameron Harvey Drive, Ottawa, ON K2K 1X7 | 2019-01-07 |
| Logistique Internationale Cameron Inc. | 451 Rue Principale, Hudson, QC J0P 1H0 | 1998-04-06 |
| Sl Cameron Consultant Inc. | 361 Menneval Street, Longueuil, QC J4L 4S3 | 2001-06-29 |
| Usikattautik Cameron's Incorporated | 1 Cameron Crescent, House # 001, Salluit, QC J0M 1S0 | 2011-10-22 |
| Ottawa Tennis and Lawn Bowling Club | 176 Cameron Drive, Ottawa, ON K1S 0X5 | |
| Jean Cameron Palliative Care Foundation | 29 Burton Avenue, Westmount, QC H3Z 1J6 | 1988-07-22 |
| Agence D'assurance Cameron F. Fraser Ltee | 196 Chapleau Avenue, Dollard Des Ormeaux, QC H9G 1C4 | 1981-05-01 |
| Gestions William Cameron Inc. | 2360 Chemin Michel, Rr 1, Chertsey, QC J0K 3K0 | 1990-04-20 |
| 10658685 Canada Inc. | 106 Cameron Dr, Cameron, ON K0M 1G0 | 2018-03-01 |
| Lyle Cameron Et Associes Inc. | 2366 Scrivens Drive, Metcalfe, ON K0A 2P0 | 1996-10-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on CAMERON CLUB.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.