MAURICE CHARLEBOIS FOODS LTD. (Corporation# 941581) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is November 13, 1975.
| Corporation ID | 941581 |
| Business Number | 103567194 |
| Corporation Name |
MAURICE CHARLEBOIS FOODS LTD. MAURICE CHARLEBOIS ALIMENTATION LTEE - |
| Registered Office Address |
267 Rue Marie-claude Plaisance QC J0V 1S0 |
| Incorporation Date | 1975-11-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 9 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| STEPHANE CHARLEBOIS | 207 A LOUIS ANTOINE, COUILLARD QC J0V 1R0, Canada |
| SYLVAIN CHARLEBOIS | 77 1E AVENUE, PLAISANCE QC J0V 1S0, Canada |
| C. CHARLEBOIS | 49 TREMBLAY, BUCKINGHAM QC J8L 3M7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1979-02-05 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1979-02-04 | 1979-02-05 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1975-11-13 | 1979-02-04 |
Canada Corporations Act Part I - Private (CCA - Part I) Loi sur les corporations canadiennes partie I - corporations privГ©es (LCC - Partie I) |
| Address | 2011-05-05 | current | 267 Rue Marie-claude, Plaisance, QC J0V 1S0 |
| Address | 1979-02-05 | 2011-05-05 | 267 Rue Marie-claude, C.p.100, Plaisance, QC J0V 1S0 |
| Name | 1975-11-13 | current | MAURICE CHARLEBOIS FOODS LTD. |
| Name | 1975-11-13 | current | MAURICE CHARLEBOIS ALIMENTATION LTEE - |
| Status | 1979-02-05 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2009-01-30 | Amendment / Modification | |
| 1979-02-05 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | |
| 1975-11-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2018-07-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-06-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Good4.global Inc. | 274, Desjardins, Plaisance, QC J0V 1S0 | 2020-08-19 |
| One Better World Collective | 274 Desjardins, Plaisance, QC J0V 1S0 | 2020-06-24 |
| Les Constructions Sa Coche Inc. | 75 Pierre, Plaisance, QC J0V 1S0 | 2020-01-20 |
| 11107968 Canada Inc. | 1922 Ch. De La Grande Presqu'ile, Plaisance, QC J0V 1S0 | 2018-11-21 |
| BГ©bГ© Lion Inc. | 199 MontГ©e Saint-franГ§ois, Plaisance, QC J0V 1S0 | 2018-08-20 |
| Les Mini-entrepôts Touski-fit Inc. | 2729, Chemin De La Grande-presqu’île, Plaisance, QC J0V 1S0 | 2018-03-26 |
| So - Sab Express Inc. | 79 2 Ieme Avenue, Plaisance, QC J0V 1S0 | 2017-05-24 |
| Transport Laplante & Fils Inc. | 457 Route 148, Plaisance, QC J0V 1S0 | 2016-12-30 |
| 9933107 Canada Inc. | 2729, Chemin De La Grande Presqu'ГЋle, Plaisance, QC J0V 1S0 | 2016-10-05 |
| Taillon Construction Inc. | 307, Rue Principale, Plaisance, QC J0V 1S0 | 2016-04-01 |
| Find all corporations in postal code J0V 1S0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| STEPHANE CHARLEBOIS | 207 A LOUIS ANTOINE, COUILLARD QC J0V 1R0, Canada |
| SYLVAIN CHARLEBOIS | 77 1E AVENUE, PLAISANCE QC J0V 1S0, Canada |
| C. CHARLEBOIS | 49 TREMBLAY, BUCKINGHAM QC J8L 3M7, Canada |
| City | PLAISANCE |
| Post Code | J0V 1S0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Charlebois Records Ltd. | 1432 Mountain Street, Suite 1101, Montreal, QC | 1979-07-05 |
| Marc J. Charlebois Ltee | 1432 De La Montagne, Suite 1101, Montreal, QC | 1974-11-28 |
| Plomberie J. Charlebois Inc. | 801 Rue Hibervia, Montreal, QC H3K 2T7 | 1980-12-24 |
| Sylvestre and Brothers Foods Ltd. | 6428 Ch Des Grandes Prairies, St. Leonard De Port Maurice, QC | 1974-06-11 |
| Nettoyage De Tapis Richard Charlebois Inc. | 1184 Rue Jean-vallerand, Boucherville, QC J4B 0H3 | 2001-07-26 |
| Ghislain Charlebois Agency Inc. | 9850 Parkway, Anjou, QC H1J 1P5 | 1990-05-10 |
| Ernest Charlebois Enterprises Inc. | 3365 Lauriault, St-laurent, QC H4K 1T5 | 1986-03-19 |
| Les Productions Rod Charlebois Inc. | 631 17th Street S.e., Salmon Arm, BC V1E 1W2 | 1989-06-29 |
| Jean-claude Charlebois Holdings Inc. | 59 Chemin Lac A La Truite, Orford, QC J1X 3W3 | 1987-07-08 |
| Maurice Electrique Ltee | 102-a Allion, Lasalle, QC H8P 2C5 | 1978-05-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on MAURICE CHARLEBOIS FOODS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.