9415700 Canada Inc. (Corporation# 9415700) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 23, 2015.
| Corporation ID | 9415700 |
| Business Number | 807189162 |
| Corporation Name | 9415700 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
N523 120 Bayview Ave. Toronto ON M5A 0G4 |
| Incorporation Date | 2015-08-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jonathan Gray | n523-120 bayview avenue, toronto ON M5A 0G4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-08-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2017-08-24 | current | N523, 120 Bayview Ave., Toronto, ON M5A 0G4 |
| Address | 2015-08-23 | 2017-08-24 | 561 Norfolk Sq., Pickering, ON L1V 3Y4 |
| Name | 2015-08-23 | current | 9415700 Canada Inc. |
| Status | 2015-08-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-08-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-08-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-08-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-08-23 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ration Food Lab Inc. | 1002-120 Bayview Avenue, Toronto, ON M5A 0G4 | 2020-11-19 |
| Ynnuf Inc. | S204-120 Bayview Ave, Toronto, ON M5A 0G4 | 2020-10-23 |
| 11783572 Canada Inc. | 120 Bayview Avenue N815, Toronto, ON M5A 0G4 | 2019-12-10 |
| BrГјm Corp. | 120 Bayview Avenue Unit N408, Toronto, ON M5A 0G4 | 2019-03-10 |
| Bespoke Credit Cards Inc. | N505 - 120 Bayview Avenue, Toronto, ON M5A 0G4 | 2018-12-19 |
| Coskun Technology Solutions Inc. | N817 - 120 Bayview Avenue, Toronto, ON M5A 0G4 | 2018-07-12 |
| 10789305 Canada Inc. | S604-120 Bayview Avenue, Toronto, ON M5A 0G4 | 2018-05-17 |
| Able Innovations Inc. | Unit N218-120 Bayview Ave, Toronto, ON M5A 0G4 | 2018-02-26 |
| Home Inspectors of Ontario Incorporated | 120 Bayview Ave South Tower 508, Toronto, ON M5A 0G4 | 2017-08-01 |
| Lc Childcare Centre Inc. | 120 Bayview Avenue, Toronto, ON M5A 0G4 | 2017-05-27 |
| Find all corporations in postal code M5A 0G4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jonathan Gray | n523-120 bayview avenue, toronto ON M5A 0G4, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5A 0G4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9415700 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.