9415661 Canada Inc. (Corporation# 9415661) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 24, 2015.
| Corporation ID | 9415661 |
| Business Number | 809224124 |
| Corporation Name | 9415661 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
82 Townsgate Drive Thornill ON L4J 8A4 |
| Incorporation Date | 2015-08-24 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Pavel Abdur-Rahman | 82 Townsgate Drive, Thornhill ON L4J 8A4, Canada |
| Jefferson Huang | Bloomingdale Drive, Brampton ON L6W 3Z6, Canada |
| Samuel Karamanis | 107 Sail Crescent, Vaughan ON L6A 2Z1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-08-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-08-26 | current | 82 Townsgate Drive, Thornill, ON L4J 8A4 |
| Address | 2016-10-31 | current | 1 Bloomingdale Drive, Brampton, ON L6W 3Z6 |
| Address | 2016-10-31 | 2020-08-26 | 1 Bloomingdale Drive, Brampton, ON L6W 3Z6 |
| Address | 2015-08-24 | 2016-10-31 | 1010-10 Yonge Street, Toronto, ON M5E 1R4 |
| Name | 2015-08-24 | current | 9415661 Canada Inc. |
| Status | 2015-08-24 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-08-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-09-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-18 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-12-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10014826 Canada Inc. | 82 Townsgate Drive, Vaughan, ON L4J 8A4 | 2016-12-08 |
| 10014869 Canada Inc. | 82 Townsgate Drive, Vaughan, ON L4J 8A4 | 2016-12-08 |
| 10050920 Canada Inc. | 82 Townsgate Drive, Vaughan, ON L4J 8A4 | 2017-01-06 |
| 10789518 Canada Inc. | 82 Townsgate Drive, Vaughan, ON L4J 8A4 | 2018-05-18 |
| 11974050 Canada Inc. | 82 Townsgate Drive, Vaughan, ON L4J 8A4 | 2020-03-23 |
| 12066084 Canada Inc. | 82 Townsgate Drive, Vaughan, ON L4J 8A4 | 2020-05-17 |
| 12066106 Canada Inc. | 82 Townsgate Drive, Vaughan, ON L4J 8A4 | 2020-05-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 1a7 Games Incorporated | 70 Townsgate Dr, Thornhill, ON L4J 8A4 | 2018-11-03 |
| Energy18 Inc. | 34 Townsgate Dr., Thornhill, ON L4J 8A4 | 2009-04-27 |
| Maple Sky International Trading Corp. | 92 Townsgate Drive, Thornhill, Ontario, ON L4J 8A4 | 2005-01-01 |
| 12151006 Canada Inc. | 91 Townsgate Drive, Unit 104, Vaughan, ON L4J 8A4 | 2020-06-23 |
| Name | Address |
|---|---|
| Pavel Abdur-Rahman | 82 Townsgate Drive, Thornhill ON L4J 8A4, Canada |
| Jefferson Huang | Bloomingdale Drive, Brampton ON L6W 3Z6, Canada |
| Samuel Karamanis | 107 Sail Crescent, Vaughan ON L6A 2Z1, Canada |
| City | Thornill |
| Post Code | L4J 8A4 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9415661 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.