Elsisy Consulting Ltd. (Corporation# 9415483) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is September 1, 2015.
| Corporation ID | 9415483 |
| Business Number | 805879160 |
| Corporation Name | Elsisy Consulting Ltd. |
| Registered Office Address |
6-3 Welsford Gardens North York ON M3A 3S1 |
| Incorporation Date | 2015-09-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Essam Elsisy | 6-3 Welsford Gardens, North York ON M3A 3S1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-09-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-09-01 | current | 6-3 Welsford Gardens, North York, ON M3A 3S1 |
| Name | 2015-09-01 | current | Elsisy Consulting Ltd. |
| Status | 2015-09-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-09-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-10-28 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 6-3 Welsford Gardens |
| City | North York |
| Province | ON |
| Postal Code | M3A 3S1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11615424 Canada Ltd. | 105 Rowena Drive, Suite 103, Toronto, ON M3A 3S1 | 2019-09-09 |
| 8094837 Canada Inc. | 11 Welsford Gardene, Unit #24, Toronto, ON M3A 3S1 | 2012-01-31 |
| 7564937 Canada Inc. | 3 Welsford Gardens, Unit 9, North York, ON M3A 3S1 | 2010-06-01 |
| 4303342 Canada Inc. | 3 Wellsford Gardens, Unit 1, Toronto, ON M3A 3S1 | 2005-06-07 |
| North American Boxing Association | 18 Welsford Gardens, # 315, Toronto, ON M3A 3S1 | 2019-05-16 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Golden Age Celebration | 18 Valley Woods Road, Unit 1013, North York, ON M3A 0A1 | 2020-07-05 |
| Diobiotech Inc. | 901 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-09-19 |
| 10953393 Canada Inc. | 310-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-08-20 |
| 10862908 Canada Inc. | Ph306 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-06-29 |
| 10610224 Canada Inc. | 517-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-01-31 |
| 8156832 Canada Inc. | 408-18 Valley Woods Road, Northyork, ON M3A 0A1 | 2012-04-02 |
| Trattoria 328 Inc. | Ph 201 - 18 Valley Woods Rd, North York, ON M3A 0A1 | 2008-09-05 |
| Uga Project Solutions Inc. | 18 Valley Woods Road, Suite 1008, Toronto, ON M3A 0A1 | 2010-01-05 |
| Innate Media Group Inc. | 18 Valley Woods Road, P. H. 103, Toronto, ON M3A 0A1 | 2011-10-31 |
| Steam Pros Canada Inc. | 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2015-07-20 |
| Find all corporations in postal code M3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Essam Elsisy | 6-3 Welsford Gardens, North York ON M3A 3S1, Canada |
| City | North York |
| Post Code | M3A 3S1 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + North York |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rph.a.r. Consulting Inc. | 20 Eglinton Avenue West, Suite 2100, Toronto, ON M4R 1K8 | |
| Jean-claude Beaudry Consulting Inc. | 29, Ritchie Barnhill Drive, Truro, NS B2N 6P5 | |
| Vxm Consulting Incorporated | 58 Danjohn Crescent, Toronto, ON M1V 3N4 | 2015-10-01 |
| Can-act Consulting Inc. | 6362 Curtis Street, Burnaby, BC V5B 2A5 | |
| Bdm Ehs Consulting Ltd. | Block 4 Lot 10 Paint Lake, Po Box 704, Thompson, MB R8N 1N5 | |
| V-can Consulting Inc. | 7928 128 Street, Suite 208, Surrey, BC V3W 4E8 | |
| Svs Consulting Inc. | 909 7th Avenue Sw, Apt# 706, Calgary, AB T2P 1A6 | |
| Techdrex Consulting Inc. | 12220 Stony Plain Road, Suite 600, Edmonton, AB T5N 3Y4 | |
| Savinicha Consulting Incorporated | 4071 Churchill Drive, Windsor, ON N9G 2E6 | 2020-02-06 |
| Mcquaid Consulting Ltd. | 57 Eagles Path Lane, West Covehead, PE C0A 1P0 |
Please comment or provide details below to improve the information on Elsisy Consulting Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.