FIRESTONE INNOVATION INC. (Corporation# 9415378) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 28, 2015.
| Corporation ID | 9415378 |
| Business Number | 806296968 |
| Corporation Name | FIRESTONE INNOVATION INC. |
| Registered Office Address |
43 Thirty Third St. Toronto ON M8W 3H2 |
| Incorporation Date | 2015-08-28 |
| Dissolution Date | 2018-06-25 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Daping Yang | 43 Thirty Third St., Toronto ON M8W 3H2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-08-28 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-08-28 | current | 43 Thirty Third St., Toronto, ON M8W 3H2 |
| Name | 2015-08-28 | current | FIRESTONE INNOVATION INC. |
| Status | 2018-06-25 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-01-26 | 2018-06-25 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-08-28 | 2018-01-26 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-06-25 | Dissolution | Section: 212 |
| 2015-08-28 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Peasy Consultants Inc. | 43 Thirty-third St., Toronto, ON M8W 3H2 | 2005-07-13 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Unity Grass Company Inc. | 709- 3865 Lake Shore Blvd. W., Toronto, ON M8W 0A2 | 2020-01-31 |
| Clem Group of Companies Inc. | 3865 Lake Shore Blvd. W., Suite 219, Etobicoke, ON M8W 0A2 | 2019-07-17 |
| Fluent Motion Inc. | 3865 Lake Shore Blvd. West, Suite 909, Toronto, ON M8W 0A2 | 2016-09-23 |
| Bolcan Direct Incorporated | 203-3865 Lake Shore Blvd. West, Etobicoke, ON M8W 0A2 | 2016-03-01 |
| Cork and Barrel Inc. | 3865 Lakeshore Blvd W. Unit 304, Toronto, ON M8W 0A2 | 2012-06-06 |
| W. H. Bearss & Associates Inc. | 1603-3865 Lakeshore Blvd. W., Toronto, ON M8W 0A2 | 2005-11-02 |
| Alpha Lynx Inc. | 411-3563 Lake Shore Blvd W, Etobicoke, ON M8W 0A3 | 2020-06-29 |
| 9042008 Canada Inc. | 3563 Lake Shore Blvd W, 510, Etobicoke, ON M8W 0A3 | 2014-10-05 |
| Make Or Break Holdings Inc. | 53-636 Evans Ave, Toronto, ON M8W 0A8 | 2017-04-26 |
| 8717362 Canada Limited | 636 Evans Avenue, Unit 23, Toronto, ON M8W 0A8 | 2013-12-05 |
| Find all corporations in postal code M8W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Daping Yang | 43 Thirty Third St., Toronto ON M8W 3H2, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M8W 3H2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Placements Arleen Firestone Inc. | 9600 Meilleur Street, Room 715, Montreal, QC H2N 2E3 | 1983-08-15 |
| Firestone Canada Ltee | 1579 Burlington St East, P.o.box 400, Hamilton, ON L8H 3L2 | 1919-11-10 |
| Canadian Innovation Partnerships Inc. | 8 Settler Court, Brampton, ON L6Z 4L8 | 2018-12-13 |
| Innovation Typography Inc. | 400 St. Antoine Street West, Montreal, QC H2Y 1J9 | 1977-12-06 |
| Les Meubles Innovation Ltee | 8333 Place Lorraine, Anjou, QC | 1979-03-21 |
| Innovanalysts Innovation Analysts Inc. | 8983 Langelier, St-leonard, QC H1P 3L2 | 2018-06-04 |
| Innovation IntÉgrale Inc. | 135, Rue Marie-pier, Magog, QC J1X 0K4 | 2019-12-09 |
| Red Cell Innovation Inc. | 163 Stephanie Drive, Guelph, ON N1K 1X7 | 2011-09-01 |
| Water Innovation System/innovation SystГЁme D'eau - W.i.s.i.s.e. Inc. | 9 Cercle Vanessa, Casselman, ON K0A 1M0 | 2015-10-19 |
| Pri Partnering In Research and Innovation Inc. | 580 De L'eglise, St-sauveur, QC J0R 1R7 | 2012-11-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on FIRESTONE INNOVATION INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.