Phoenix Aerial Media Inc. (Corporation# 9415335) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 22, 2015.
| Corporation ID | 9415335 |
| Business Number | 809061922 |
| Corporation Name | Phoenix Aerial Media Inc. |
| Registered Office Address |
1916 Glengrove Rd Pickering ON L1V 1X2 |
| Incorporation Date | 2015-08-22 |
| Dissolution Date | 2018-06-23 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Christopher Michael Delaney | 1916 Glengrove rd, Pickering ON L1V 1X2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-08-22 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-08-22 | current | 1916 Glengrove Rd, Pickering, ON L1V 1X2 |
| Name | 2015-08-22 | current | Phoenix Aerial Media Inc. |
| Status | 2018-06-23 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-01-24 | 2018-06-23 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-08-22 | 2018-01-24 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-06-23 | Dissolution | Section: 212 |
| 2015-08-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9832815 Canada Corp. | 1912 Glengrove Road, Pickering, ON L1V 1X2 | 2016-07-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bar Down Limited | 1790 Finch Ave. Unit 16, Pickering, ON L1V 0A1 | 2008-03-09 |
| On Spot Tire Swap Inc. | 18-1850 Kingston Road, Pickering, ON L1V 0A2 | 2020-09-11 |
| 12174146 Canada Inc. | 39-1850 Kingston Rd, Pickering, ON L1V 0A2 | 2020-07-04 |
| 10153516 Canada Corp. | 1850 Kingston Rd, Unit 71, Pickering, ON L1V 0A2 | 2017-03-20 |
| Golden Fleece Ram Inc. | 1850 Kingston Rd Unit 12, Pickering, ON L1V 0A2 | 2016-06-17 |
| 7964498 Canada Inc. | 1850 Kingston Road, Unit # 74, Pickering, ON L1V 0A2 | 2011-09-07 |
| V.p Dental Supplies Ltd. | 1850 Kingston Rd. # 53, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-11-23 |
| 6754244 Canada Inc. | 20-1850 Kingston Rd, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-04-15 |
| Livetake Inc. | 1850 Kingston Rd., 56, Pickering, ON L1V 0A2 | 2000-10-19 |
| Sombra Dental Solutions Inc. | 1850 Kingston Rd. # 53, Pickering, ON L1V 0A2 | 2007-11-27 |
| Find all corporations in postal code L1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Christopher Michael Delaney | 1916 Glengrove rd, Pickering ON L1V 1X2, Canada |
| City | Pickering |
| Post Code | L1V 1X2 |
| Category | media |
| Category + City | media + Pickering |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Astra Aerial Media Inc. | 138 Placentia Blvd, Scarborough, ON M1S 4H1 | 2015-11-16 |
| Elite Aerial Media Solutions Inc. | 3-1237 3 Street, Estevan, SK S4A 0R8 | 2016-10-31 |
| Phoenix Media Advertisement Inc. | 392 Rue Laforce, Chambly, QC J3L 5S2 | 2020-12-03 |
| Sky Phoenix Arts and Media | 100 Lancing Drive, Hamilton, ON L8W 3A1 | 2020-07-27 |
| Phoenix Resources (az) Inc. | 725 King Street West, Unit 801, Toronto, ON M5V 2W9 | 1993-04-30 |
| Phoenix Mentorat Partenaires Inc. | 4524 Roitelet, Sherbrooke, QC J1N 2Z1 | 1990-03-12 |
| Phoenix, Fruits De Mer, Inc. | 182 Roger Pilon, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 2B6 | 1982-12-10 |
| Phoenix Deterrent Systems Inc. | 200 Rue Racine Est, Bur 109, Chicoutimi, QC G7H 1S1 | 1996-11-22 |
| Phoenix Optical Inc. | 5210 Avenue Van-horne, Montreal, QC H3W 1J7 | 1981-02-20 |
| Phoenix Equipements Cnc IncorporГ©e | 620 Olympique, Pincourt, QC J7W 7C8 | 2016-03-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on Phoenix Aerial Media Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.