SECOND INNINGS (Corporation# 9415050) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 22, 2015.
| Corporation ID | 9415050 |
| Business Number | 808978928 |
| Corporation Name |
SECOND INNINGS NARANGS WORLDWIDE INVESTMENTS AND HOLDINGS CORPORATION |
| Registered Office Address |
Suite 1205, 85 Bloor Street East Toronto ON M4W 3Y1 |
| Incorporation Date | 2015-08-22 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PARTHIVI NARANG | 85 BLOOR STREET EAST, APARTMENT 1205, TORONTO ON M4W 3Y1, Canada |
| RITU NARANG | SUITE 1205, 85 BLOOR STREET EAST, TORONTO ON M4W 3Y1, Canada |
| PARTHIVI NARANG | SUITE 1205, 85 BLOOR STREET EAST, TORONTO ON M4W 3Y1, Canada |
| RITU NARANG | 85 BLOOR STREET EAST, APARTMENT 1205, TORONTO ON M4W 3Y1, Canada |
| PRANSHUMAN NARANG | SUITE 1205, 85 BLOOR STREET EAST, TORONTO ON M4W 3Y1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-12-29 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 2015-08-22 | 2015-12-29 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-12-29 | current | Suite 1205, 85 Bloor Street East, Toronto, ON M4W 3Y1 |
| Address | 2015-08-27 | 2015-12-29 | 85 Bloor Street East, Apt. 1205, Toronto, ON M4W 3Y1 |
| Address | 2015-08-22 | 2015-08-27 | 75 Milliken Blvd, Toronto, ON M1V 2R3 |
| Name | 2015-12-29 | current | SECOND INNINGS |
| Name | 2015-12-29 | current | NARANGS WORLDWIDE INVESTMENTS AND HOLDINGS CORPORATION |
| Name | 2015-08-22 | 2015-12-29 | NARANGS WORLDWIDE INVESTMENTS AND HOLDINGS CORPORATION |
| Status | 2015-12-29 | current | Active / Actif |
| Status | 2015-08-22 | 2015-12-29 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-12-29 | Continuance (Act) / Prorogation (Loi) | Jurisdiction: Canada Business Corporations Act / Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions |
| 2015-08-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2016-12-29 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | SUITE 1205, 85 BLOOR STREET EAST |
| City | TORONTO |
| Province | ON |
| Postal Code | M4W 3Y1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mailobo Corp. | 1201-85 Bloor Street East, Toronto, ON M4W 3Y1 | 2020-01-20 |
| Jayeffex Media Inc. | 1205-85 Bloor Street East, Toronto, ON M4W 3Y1 | 2020-01-03 |
| Classic Career Solutions Inc. | 85 Bloor St E, Suite 1211, Toronto, ON M4W 3Y1 | 2018-08-16 |
| Phrase Technologies Inc. | 85 Bloor St. E, Unit # 1413, Toronto, ON M4W 3Y1 | 2016-08-22 |
| The Steam Project Inc. | Suite 1407 - 85 Bloor Street, Toronto, ON M4W 3Y1 | 2016-01-16 |
| 8185751 Canada Inc. | Ph 9-85 Bloor Street East, Toronto, ON M4W 3Y1 | 2012-05-04 |
| Albany River Resources Inc. | 85 Bloor Street East, Suite 1611, Toronto, ON M4W 3Y1 | 2011-07-05 |
| Elastic Digital Inc. | 704-85 Bloor Street East, Toronto, ON M4W 3Y1 | 2009-05-08 |
| Arctic Archipelago Inc. | 85 Bloor Street East, Suite 1611, Toronto, ON M4W 3Y1 | 2011-07-05 |
| Teeconomist Incorporated | 85 Bloor Street East, Toronto, ON M4W 3Y1 | 2013-04-05 |
| Find all corporations in postal code M4W 3Y1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PARTHIVI NARANG | 85 BLOOR STREET EAST, APARTMENT 1205, TORONTO ON M4W 3Y1, Canada |
| RITU NARANG | SUITE 1205, 85 BLOOR STREET EAST, TORONTO ON M4W 3Y1, Canada |
| PARTHIVI NARANG | SUITE 1205, 85 BLOOR STREET EAST, TORONTO ON M4W 3Y1, Canada |
| RITU NARANG | 85 BLOOR STREET EAST, APARTMENT 1205, TORONTO ON M4W 3Y1, Canada |
| PRANSHUMAN NARANG | SUITE 1205, 85 BLOOR STREET EAST, TORONTO ON M4W 3Y1, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4W 3Y1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jet Worldwide Corporation | 2672 Rue Sabourin, St-laurent, QC H4S 1M2 | 1982-08-09 |
| Hurricane Innings Inc. | 26 Yardley Crescent, Brampton, ON L6X 5L6 | 2020-10-16 |
| Junior Investments Worldwide Inc. | 16 Gayton, Hampstead, QC H3X 1K8 | 2016-02-09 |
| Sm Worldwide Investments Inc. | 301-1650 Elgin Mills Rd E, Richmond Hill, ON L4S 0B2 | 2011-02-25 |
| Worldwide Magnesium Corporation | 86 - 14e Rue, Rouyn-noranda, QC J9X 2J1 | 2009-01-12 |
| Investissements Mondiaux E.p.p.h. Inc. | 1586 Pine Avenue West, Montreal, QC H3G 1B4 | 1987-02-09 |
| Npk Worldwide Holdings Inc. | 14 River Ridge Street, Kitchener, ON N2A 0G4 | 2019-01-20 |
| Worldwide Domestic Agency (wda) Inc. | 173 Montevista St, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 3A5 | 2004-09-21 |
| Maison De Change Worldwide Inc. | 294 Chabanel, Suite 201, Montreal, QC H2N 1G5 | 1993-08-30 |
| Monster Worldwide Holdings Canada Inc. | 820-500 Rue Saint-jacques, MontrГ©al, QC H2Y 0A2 | 1994-07-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on SECOND INNINGS.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.