High Tides International (Corporation# 9414991) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 21, 2015.
| Corporation ID | 9414991 |
| Business Number | 807123567 |
| Corporation Name | High Tides International |
| Registered Office Address |
609 Moody Avenue North Vancouver BC V7L 3T1 |
| Incorporation Date | 2015-08-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Savannah Sinclair | 11232 Glenbrook pl, Delta BC V4C 7N5, Canada |
| Nick Dodds | 1174 Queen St. E., Sault Ste. Marie ON P6A 2E4, Canada |
| Adrienne Dalla-Longa | 1821 Willow Crescent, Unit #65, Squamish BC V8B 0L9, Canada |
| Darcy Whittaker | 414-2100 Boucherie road, West Kelowna BC V4T 2X1, Canada |
| Alexa Creelman | 1363 Clear Pond Court, Kelowna BC V1V 2X6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-08-21 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2015-09-02 | current | 609 Moody Avenue, North Vancouver, BC V7L 3T1 |
| Address | 2015-08-21 | 2015-09-02 | Moody Avenue, North Vancouver, BC V7L 3T1 |
| Name | 2015-08-21 | current | High Tides International |
| Status | 2015-08-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-08-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-02-18 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-02-28 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-02-26 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-01-16 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 609 Moody Avenue |
| City | North Vancouver |
| Province | BC |
| Postal Code | V7L 3T1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9664971 Canada Inc. | 806 172 Victory Shipway, North Vancouver, BC V7L 0B5 | 2016-03-10 |
| 8000093 Canada Inc. | 806 - 172 Victory Ship Way, North Vancouver, BC V7L 0B5 | 2011-10-17 |
| Kissable You Corp. | 806 - 172 Victory Ship Way, North Vancouver, BC V7L 0B5 | 2014-06-02 |
| 11434969 Canada Inc. | 806 - 172 Victory Ship Way, North Vancouver, BC V7L 0B5 | 2019-05-28 |
| Stuffies Franchise Corp. | 806 - 172 Victory Ship Way, North Vancouver, BC V7L 0B5 | 2019-12-12 |
| Social City Networking Inc. | 205-111 E. 3rd Street, North Vancouver, BC V7L 0C6 | 2010-08-12 |
| Pedriks Studios Incorporated | 509-111 East 3rd Street, North Vancouver, BC V7L 0C6 | 1998-09-24 |
| Divine & Wild Limited | 1138 Ridgeway Ave, North Vancouver, BC V7L 0C8 | 2020-10-14 |
| 12117207 Canada Inc. | 504-199 Victory Ship Way, North Vancouver, BC V7L 0E2 | 2020-06-09 |
| Obodo Financial Ltd. | 199 Victory Ship Way, 1209, North Vancouver, BC V7L 0E2 | 2020-01-12 |
| Find all corporations in postal code V7L | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Savannah Sinclair | 11232 Glenbrook pl, Delta BC V4C 7N5, Canada |
| Nick Dodds | 1174 Queen St. E., Sault Ste. Marie ON P6A 2E4, Canada |
| Adrienne Dalla-Longa | 1821 Willow Crescent, Unit #65, Squamish BC V8B 0L9, Canada |
| Darcy Whittaker | 414-2100 Boucherie road, West Kelowna BC V4T 2X1, Canada |
| Alexa Creelman | 1363 Clear Pond Court, Kelowna BC V1V 2X6, Canada |
| City | North Vancouver |
| Post Code | V7L 3T1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vetements High Voltage International Inc. | 5474 ParГ©, Suite 208, Ville Mont-royal, QC H4P 1P7 | 1995-10-23 |
| Tides Changing Inc. | 36 Mcgregor Drive, Bobcaygeon, ON K0M 1A0 | 2013-02-26 |
| Tides & Loli Inc. | 14 Marie Court, Thornhill, ON L3T 2G2 | 2019-10-10 |
| Life Tides Financial Inc. | 87, Summitgreen Crescent, Brampton, ON L6R 0T5 | 2008-12-10 |
| Rolling Tides Construction Inc. | 2798 Lakeshore Place, Victoria, BC V9B 5T5 | 2011-08-13 |
| Atlantic Tides Mortgage Investment Corp. | 700 - 401 West Georgia Street, Vancouver, BC V6B 5A1 | 2010-06-01 |
| Janz International Import Inc. | 913 - 5 Street Se, High River, AB T1V 1J3 | 2003-11-12 |
| Mbukenya International, Inc. | 30 High Street East, Apt# 303, Mississauga, ON L5G 1J8 | 2017-07-25 |
| Changing Tides Consulting Inc. | 46 Ogden Lane, Amherst Shore P.o. Box 92, Amherst, NS B4H 3Y6 | 2008-02-12 |
| Yh High-tech International Inc. | 151 Esna Park Dr, Unit 7, Markham, ON L3R 3B1 | 2015-10-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on High Tides International.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.