Sync System Solutions Ltd. (Corporation# 9414886) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 1, 2015.
| Corporation ID | 9414886 |
| Business Number | 799689492 |
| Corporation Name | Sync System Solutions Ltd. |
| Registered Office Address |
66 Masken Circle Brampton ON L7A 0K4 |
| Incorporation Date | 2015-10-01 |
| Dissolution Date | 2019-07-27 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Umair Mughal | 66, Mossgrove Crescent, Brampton ON L7A 3E6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-10-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-02-11 | current | 66 Masken Circle, Brampton, ON L7A 0K4 |
| Address | 2015-10-01 | 2019-02-11 | 66, Mossgrove Crescent, Brampton, ON L7A 3E6 |
| Name | 2015-10-01 | current | Sync System Solutions Ltd. |
| Status | 2020-10-15 | current | Active / Actif |
| Status | 2019-07-27 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2019-07-27 | 2020-10-15 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2019-02-27 | 2019-07-27 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2019-02-11 | 2019-02-27 | Active / Actif |
| Status | 2018-07-29 | 2019-02-11 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-03-01 | 2018-07-29 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-10-01 | 2018-03-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-10-15 | Revival / Reconstitution | |
| 2019-07-27 | Dissolution | Section: 212 |
| 2019-02-11 | Revival / Reconstitution | |
| 2018-07-29 | Dissolution | Section: 212 |
| 2015-10-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8622850 Canada Inc. | 66 Masken Circle, Brampton, ON L7A 4K3 | 2013-09-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ksight Incorporated | 27 Treegrove Crescent, Brampton, ON L7A 0K4 | 2020-02-19 |
| T.m. Chahal Inc. | 42 Rambling Oak Dr, Brampton, ON L7A 0K4 | 2019-07-24 |
| Iqroots Inc. | 31 Treegrove Crescent, Brampton, ON L7A 0K4 | 2018-04-24 |
| H General Pest Solutions Inc. | 42 Rambling Oak Drive, Brampton, ON L7A 0K4 | 2012-10-15 |
| Zhangwyb Inc. | 50 Rambling Oak Drive, Brampton, ON L7A 0K4 | 2012-08-15 |
| Exusia Consult Inc. | 21 Treegrove Crescent, Brampton, ON L7A 0K4 | 2012-06-06 |
| 8043388 Canada Inc. | 39 Treegrove Cres, Brampton, ON L7A 0K4 | 2011-12-01 |
| 7864655 Canada Inc. | 34 Treegrove Cres, Brampton, ON L7A 0K4 | 2011-05-14 |
| Praitz Consulting Inc. | 21, Treegrove Crescent, Brampton, ON L7A 0K4 | 2008-03-06 |
| 11109405 Canada Inc. | 42 Rambling Oak Drive, Brampton, ON L7A 0K4 | 2018-11-22 |
| Find all corporations in postal code L7A 0K4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Umair Mughal | 66, Mossgrove Crescent, Brampton ON L7A 3E6, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L7A 0K4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sync Fluid Products Ltd. | 2-242 John Street, Napanee, ON K7R 1R7 | 2012-08-29 |
| Solutions De SystГЁmes C3 Inc. | 1963 Cognac Street, St-laurent, QC H4R 3C7 | 2000-10-16 |
| Morrell Management System Solutions Inc. | 1-2354 Millstream Road, Victoria, BC V9B 6L2 | 2012-11-05 |
| Got System Solutions Inc. | 89 Coalbrook Crt, Woodbridge, ON L4L 9B6 | 2005-02-03 |
| Dqa System Solutions Inc. | 23746 - 55a Avenue, Langley, BC V2Z 2P1 | 2009-07-07 |
| Faulken System Solutions Inc. | 590 Siderd 30, Ripley, ON N0G 2R0 | 2012-11-16 |
| Optima System Solutions Inc. | 76 Stephen Dr., Etobicoke, ON M8Y 3N2 | 2005-08-09 |
| Creative System Solutions, Inc. | 601 Milner Avenue, Scarborough, ON M1B 1M8 | |
| Sis. System Improvement Solutions Inc. | 84 Crooked Stick Rd, Vaughan, ON L4K 1P5 | 2017-08-09 |
| Ssp-system Solutions Plus, Inc. | 171 Yonge Street, Toronto, ON M5C 1X9 | 1982-06-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on Sync System Solutions Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.