GOODIE WATER CORPORATION (Corporation# 9414860) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 21, 2015.
| Corporation ID | 9414860 |
| Business Number | 807129960 |
| Corporation Name | GOODIE WATER CORPORATION |
| Registered Office Address |
437 Danforth Avenue Toronto ON M4K 1P1 |
| Incorporation Date | 2015-08-21 |
| Dissolution Date | 2019-06-17 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BRUCE H. MURRAY | 53 THORNCLIFFE AVENUE, TORONTO ON M4K 1V4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-08-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-08-21 | current | 437 Danforth Avenue, Toronto, ON M4K 1P1 |
| Name | 2015-08-21 | current | GOODIE WATER CORPORATION |
| Status | 2019-06-17 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2019-01-18 | 2019-06-17 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-08-21 | 2019-01-18 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-06-17 | Dissolution | Section: 212 |
| 2015-08-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2016-02-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Uber Real Estate Inc. | 437 Danforth Avenue, Toronto, ON M4K 1P1 | 2015-10-13 |
| Goody Water Corporation | 437 Danforth Avenue, Toronto, ON M4K 1P1 | 2016-01-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12559366 Canada Inc. | 395 Danforth Avenue, Toronto, ON M4K 1P1 | 2020-12-09 |
| Aria Group Inc. | 504-455 Danforth Avenue, Toronto, ON M4K 1P1 | 2020-10-13 |
| 12386259 Canada Inc. | 443 Danforth Avenue, Toronto, ON M4K 1P1 | 2020-10-01 |
| Rehlcor Incorporated | 439 Danforth Avenue, Toronto, ON M4K 1P1 | 2013-08-06 |
| Air Hellas Ca Holdings Inc. | 477 Danforth Avenue, Suite 300, Toronto, ON M4K 1P1 | 2012-02-28 |
| Iloq Canada Inc. | 191 Eglinton Avenue East Suite 310, Suite 310, Toronto, ON M4K 1P1 | 2011-04-06 |
| Sudep Aware | 455 Danforth Avenue, Suite 350, Toronto, ON M4K 1P1 | 2010-02-04 |
| Ivrtours Inc. | 455 Danforth Avenue, Suite 433, Toronto, ON M4K 1P1 | 2009-10-09 |
| Drlocal Inc. | 429 Danforth Ave, Suite 632, Toronto, ON M4K 1P1 | 2004-07-06 |
| Danforth Jewish Circle | 455 Danforth Avenue, Suite 125, Toronto, ON M4K 1P1 | 1998-08-13 |
| Find all corporations in postal code M4K 1P1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BRUCE H. MURRAY | 53 THORNCLIFFE AVENUE, TORONTO ON M4K 1V4, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M4K 1P1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| D.h.n. Corporation World-wide Water System | 1481 Raoul Charette, Joliette, QC J6E 3Z1 | 1993-11-05 |
| Corporation D'organisation Pour Le Congres Mondial De L'eau | 3333 Cavendish Boulevard, Suite 410, Montreal, QC H4B 2M5 | 1996-08-26 |
| La Corporation Des Technologies En Eaux Industrielles Optimeau | 9675 Rue Clement, Lasalle, QC H8R 4B4 | 1986-12-05 |
| Still Water Health Corporation | 228 Carrington Dr, Guelph, ON N1G 5K3 | 2013-06-17 |
| Faxaway Corporation | 415 Water St, Box 148, Peterborough, ON K9J 6Y5 | 1989-06-02 |
| Cyber Water Corporation | 25 Bracewood Way, Ottawa, ON K2J 4Y3 | 2003-02-05 |
| Gta Purefect Water Corporation | 53 Hexam Dr, Scarborough, ON M1R 1J8 | 2017-10-17 |
| Kiamauga Corporation | 221 Water Street, Summerside, PE C1N 1B4 | 2015-07-16 |
| Living Water Is Corporation | 41 Oakwood St, Gatineau, QC J9H 3Z4 | 2011-10-27 |
| Kiamauga Energy Corporation | 221 Water Street, Summerside, PE C1N 1B4 | 2017-08-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on GOODIE WATER CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.