SWAY TRANSPORT INC. (Corporation# 9414851) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 21, 2015.
| Corporation ID | 9414851 |
| Business Number | 809174329 |
| Corporation Name | SWAY TRANSPORT INC. |
| Registered Office Address |
10 Secretariat Drive Etobicoke ON M9W 6X1 |
| Incorporation Date | 2015-08-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 6 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| TAJINDER SINGH DHILLON | 10 SECRETARIAT DRIVE, ETOBICOKE ON M9W 6X1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-08-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-08-21 | current | 10 Secretariat Drive, Etobicoke, ON M9W 6X1 |
| Name | 2020-07-21 | current | SWAY TRANSPORT INC. |
| Name | 2015-08-21 | 2020-07-21 | 9414851 CANADA INC. |
| Status | 2015-08-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-07-21 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2015-08-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2017 | 2017-06-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-07-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10736945 Canada Inc. | 10 Secretariat Drive, Toronto, ON M9W 6X1 | 2018-04-17 |
| 12450020 Canada Inc. | 10 Secretariat Drive, Etobicoke, ON M9W 6X1 | 2020-10-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11231138 Canada Inc. | 16 Secretariat Drive, Etobicoke, ON M9W 6X1 | 2019-02-02 |
| Lambwali Transport Inc. | 15 Secretariat Drive, Etobicoke, ON M9W 6X1 | 2019-01-04 |
| Pay2payroll Inc. | 7 Secretariat Dr, Etobicoke, ON M9W 6X1 | 2018-05-02 |
| 10436437 Canada Inc. | 26 Secretariat Drive, Etobicoke, ON M9W 6X1 | 2017-10-05 |
| 10416274 Canada Inc. | 21 Secretariat Drive, Etobicoke, ON M9W 6X1 | 2017-09-21 |
| 9989846 Canada Inc. | 45 Hullrick Drive, Etobicoke, ON M9W 6X1 | 2016-11-18 |
| 9581855 Canada Inc. | 16 Secretariat Dr, Rexdale, ON M9W 6X1 | 2016-01-12 |
| Century Sky Inc. | 38 Hullrick Drive, Etobicoke, ON M9W 6X1 | 2013-10-16 |
| 1256-572 Transportation Services Inc. | 9 Secretariat Drive, Toronto, ON M9W 6X1 | 2004-09-03 |
| J.s.217 Transport Services Inc. | 9 Secretariat Drive, Etobicoke, ON M9W 6X1 | 2004-09-11 |
| Find all corporations in postal code M9W 6X1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| TAJINDER SINGH DHILLON | 10 SECRETARIAT DRIVE, ETOBICOKE ON M9W 6X1, Canada |
| City | ETOBICOKE |
| Post Code | M9W 6X1 |
| Category | transport |
| Category + City | transport + ETOBICOKE |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sway Boxing Inc. | 1475 - A Eglinton Ave W., Toronto, ON M6E 2G6 | 2019-01-18 |
| Sway Auto Detailing Inc. | 21 Hollingsworth Circle, Brampton, ON L7A 0J7 | 2009-05-15 |
| Sway&co Inc. | 7 Mabelle Avenue, Suite 3009, Toronto, ON M9A 0C9 | 2020-09-10 |
| Computer Visuals Inc. | 417 Queen'sway, West, Toronto, ON M5V 1A2 | 1980-02-29 |
| Sway Entertainment Inc. | 3010 Victoria Heights Crescent, Ottawa, ON K1T 3M7 | 2013-04-23 |
| Social Sway Marketing Inc. | Third Floor, 14505 Bannister Road Se, Calgary, AB T2X 3J3 | 2016-08-24 |
| Simplicity Sway Apparel Inc. | 5580 Sheppard Ave East, Suite 1006, Scarborough, ON M1B 2L3 | 2017-03-14 |
| Transport & Broker Jo-bo Ltd. | 555 Rue Dollard, Suite 203, Lasalle, QC H8N 1S2 | 1986-11-20 |
| Bbj Equipement De Transport Ltee | 855 Montee De Liesse, St-laurent, QC H4T 1P5 | 1976-10-29 |
| Gtl Transport Group Inc. | Highway 34 South, Alexandria, ON K0C 1A0 | 1968-07-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on SWAY TRANSPORT INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.