9414444 CANADA CORPORATION (Corporation# 9414444) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 21, 2015.
| Corporation ID | 9414444 |
| Business Number | 809304926 |
| Corporation Name | 9414444 CANADA CORPORATION |
| Registered Office Address |
15 Scadding Avenue Toronto ON M5A 4E9 |
| Incorporation Date | 2015-08-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Joel Roher | 15 Scadding Avenue, Toronto ON M5A 4E9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-08-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-08-21 | current | 15 Scadding Avenue, Toronto, ON M5A 4E9 |
| Name | 2015-08-21 | current | 9414444 CANADA CORPORATION |
| Status | 2015-08-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-08-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-09-21 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Classical Aid Africa 2008 | 15 Scadding Avenue, Suite 903, Toronto, ON M5A 4E9 | 2006-05-16 |
| Wapa Foods & Drinks Inc. | 15 Scadding Avenue, Unit 806, Toronto, ON M5A 4E9 | 2017-09-22 |
| Spring Motion Corporation | 15 Scadding Avenue, Suite 401, Toronto, ON M5A 4E9 | 2017-10-23 |
| 12234076 Canada Inc. | 15 Scadding Avenue, Unit 830, Toronto, ON M5A 4E9 | 2020-07-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11963716 Canada Inc. | 610-15 Scadding Ave, Toronto, ON M5A 4E9 | 2020-03-17 |
| Dax Fresh Food Ltd. | 806-15 Scadding Avenue, Toronto, ON M5A 4E9 | 2017-09-13 |
| Artopestry International Inc. | 903-15 Scadding Avenue, Toronto, ON M5A 4E9 | 2014-08-15 |
| 7804890 Canada Inc. | 934-15 Scadding Avenue, Toronto, ON M5A 4E9 | 2011-03-15 |
| 6738427 Canada Inc. | 314 - 15 Scadding Ave., Toronto, ON M5A 4E9 | 2007-03-19 |
| Scents From Eden Inc. | 15 Scadding Ave., # 815, Toronto, ON M5A 4E9 | 2006-11-13 |
| Sunheat Business Services Inc. | 605-15 Scadding Avenue, Toronto, ON M5A 4E9 | 2004-01-28 |
| 6384803 Canada Inc. | 15 Scadding Ave., Suite 921, Toronto, ON M5A 4E9 | 2005-04-29 |
| Name | Address |
|---|---|
| Joel Roher | 15 Scadding Avenue, Toronto ON M5A 4E9, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5A 4E9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Compagnie Constituer Votre Corporation: Incorp Canada Amerique/e.u.a. (cmrc) Corporation | P.o.box 7147-a, Toronto, ON M5W 1X8 | 1975-10-14 |
| Canadian Greatness Corporation | 133 Davenport Road, Toronto, ON M5R 1H8 | 2009-07-02 |
| 9116869 Canada Corporation | 197 Main Street, Fredericton, NB E3A 1E1 | |
| 9652175 Canada Corporation | 1420 - 99 Bank Street, Ottawa, ON K1P 1H4 | |
| The Entrepreneurial Community Corporation of Canada | 140 Lincoln Road, Apt 112, Waterloo, ON N2J 4N4 | 1986-11-03 |
| Corporation Du Carnaval De La Petite-italie | 1840 Chemin Laval, St-laurent, Qc, Canada, QC H4L 2Y5 | 2016-11-21 |
| Corporation FinanciГЁre TГ©lГ©tech | 8501 Trans Canada Highway, St-laurent, QC H4S 1Z1 | 1988-11-22 |
| Les Associes - Corporation Commerciale Du Canada Ltee | 7455 Birchmount Road, Markham, ON L3R 5C2 | |
| Professionnal Corporation of Psychotherapists of Canada | 1100 Prom. Barnett, Cumberland, ON K0A 1S0 | 1993-04-27 |
| Floor Covering Contractors Corporation of Canada | 800 Square Victoria, Cp 303, Montreal, QC H4Z 1H1 | 1988-03-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9414444 CANADA CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.