Passage Studio Inc. (Corporation# 9414215) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 21, 2015.
| Corporation ID | 9414215 |
| Business Number | 809332125 |
| Corporation Name | Passage Studio Inc. |
| Registered Office Address |
5539 Merkel Place Halifax NS B3K 2H7 |
| Incorporation Date | 2015-08-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jonathan Mandeville | 2364 Hunter Street, Halifax NS B3K 4V6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-08-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-09-25 | current | 5539 Merkel Place, Halifax, NS B3K 2H7 |
| Address | 2016-07-13 | 2019-09-25 | 2364 Hunter St, Halifax, NS B3K 4V6 |
| Address | 2015-08-21 | 2016-07-13 | 1320 Hollis Street, Halifax, NS B3J 1T9 |
| Name | 2015-08-21 | current | Passage Studio Inc. |
| Status | 2015-08-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-11-23 | Amendment / Modification | Section: 178 |
| 2015-08-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-04 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-08-24 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-08-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2016-11-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11830392 Canada Ltd. | 311-2717, Gladstone Street, Halifax, NS B3K 0A4 | 2020-01-07 |
| Takaya Technology Inc. | 901-5839 Cunard Street, Halifax, NS B3K 0B1 | 2020-08-06 |
| The Tribe Network | 3260 Barrington Street, 618, Halifax, NS B3K 0B5 | 2020-07-06 |
| Fresh Mortgages Inc. | 3204 Barrington Street, Halifax, NS B3K 0B5 | 2009-01-28 |
| Tbg Mortgage Brokers Inc. | 105-3260 Barrington Street, Invis Main Office, Halifax, NS B3K 0B5 | 2008-08-04 |
| 8074461 Canada Inc. | 5221 Cornwallis Street, Suite 209, Spice Building, Halifax, NS B3K 0B6 | 2012-01-06 |
| Jagerbomb Inc. | 5221 Cornwallis St., Unit #402, Halifax, NS B3K 0B6 | 2008-08-08 |
| Vital Signs Nurse Consulting Inc. | 5221 Cornwallis Street, Unit 515, Halifax, NS B3K 0B6 | 2019-06-10 |
| My Cozzes Ltd. | 5221 Cornwallis St., #104, Halifax, NS B3K 0B6 | 2019-11-29 |
| The Wells Collective Ltd. | 5221 Cornwallis Street, Unit 408, Halifax, NS B3K 0B6 | 2020-10-30 |
| Find all corporations in postal code B3K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jonathan Mandeville | 2364 Hunter Street, Halifax NS B3K 4V6, Canada |
| City | Halifax |
| Post Code | B3K 2H7 |
| Category | studio |
| Category + City | studio + Halifax |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gestion Passage Inc. | 455 Saint-pierre Street, Unit Ph-520, MontrГ©al, QC H2Y 2M8 | 2015-12-30 |
| Les Holdings Maritimes Passage Inc. | 130 King Street West, Suite 1600, Toronto, ON M5X 1J5 | 1989-12-11 |
| Les Holdings Passage Inc. | 66 Wellington Street West, Suite 4100, Toronto, ON M5K 1B7 | |
| St. James Wesley United Church of Barrington Passage | 3511 Highway #3, Barrington Passage, NS B0W 1G0 | 2015-01-23 |
| Harbour Authority of Eastern Passage | 109 Government Wharf Road, Box 487, Eastern Passage, NS B3G 1M7 | 1999-04-28 |
| Safe Passage Canada | 303 -1207 Douglas St., Victoria, BC V8W 2E7 | 2015-12-31 |
| Association D'Équitation ThÉrapeutique Passage | 1811 Concession 1, Plantagenet, ON K0B 1L0 | 1996-04-30 |
| Canadian North West Passage Corporation | 144-4th Avenue S.w., Suite 1600, Calgary, AB T2P 3N4 | |
| Sauropod Studio Inc. | 7930 Avenue Louis-hГ©bert, MontrГ©al, QC H2E 2Y2 | 2012-04-24 |
| Modes Studio 1 Inc. | 5540 Ferrier Street, Montreal, QC H4P 1M2 | 1985-05-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on Passage Studio Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.