the confederation of Canada - Hong Kong community associations (Corporation# 9414053) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 21, 2015.
| Corporation ID | 9414053 |
| Business Number | 809306327 |
| Corporation Name | the confederation of Canada - Hong Kong community associations |
| Registered Office Address |
438-4002 Sheppard Ave E Scarborough ON M1S 1S6 |
| Incorporation Date | 2015-08-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JOSS YIP | UNIT 315-9015 LESLIE STREET, RICHMOND HILL ON L4B 4J8, Canada |
| TONY LUK | 156 CAROLBREEN CIRCLE, SCARBOROUGH ON M1W 2H7, Canada |
| IRENE SO | 198 TIMBERBANK BLVD, SCARBOROUGH ON M1W 2A3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-08-21 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2015-08-21 | current | 438-4002 Sheppard Ave E, Scarborough, ON M1S 1S6 |
| Name | 2015-08-21 | current | the confederation of Canada - Hong Kong community associations |
| Status | 2015-08-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-08-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-31 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-07-31 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-07-31 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-07-31 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Address | 438-4002 Sheppard ave E |
| City | Scarborough |
| Province | ON |
| Postal Code | M1S 1S6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8825165 Canada Inc. | 438-4002 Sheppard Ave E, Scarborough, ON M1S 1S6 | 2014-03-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Xpert Law Inc. | 4030 Sheppard Avenue East, Toronto, ON M1S 1S6 | 2017-02-01 |
| Canada China Association for Economy, Culture, Education and Technology Exchanges | 4002 Sheppard Avenue East, Suite 308, Toronto, ON M1S 1S6 | 2015-01-23 |
| 8850232 Canada Ltd. | 4002 Sheppard Ave. E Unit C-suite438, Scarborough, ON M1S 1S6 | 2014-04-09 |
| 8319537 Canada Inc. | 4002 Sheppard Avenue E, Unit 102 D & E, Toronto, ON M1S 1S6 | 2012-10-05 |
| Guangdong Chamber of Commerce (canada) | 438-4002, Sheppard Ave. E., Scarborough, ON M1S 1S6 | 2012-09-21 |
| Dynamic Diversity Health Association | 4044 Sheppard Avenue East, Toronto, ON M1S 1S6 | 2012-09-07 |
| 8182485 Canada Inc. | 202 - 4030 Sheppard Ave East, Toronto, ON M1S 1S6 | 2012-05-01 |
| Uno Health Ltd. | 4002 Sheppard Ave, E. Unit 105a, Toronto, ON M1S 1S6 | 2012-04-20 |
| 8163146 Canada Inc. | 4030 Sheppard Ave E, 2nd Floor, Toronto, ON M1S 1S6 | 2012-04-10 |
| Equifinancial Corp. | 4030 Sheppard Ave. E., Toronto, ON M1S 1S6 | 2011-04-25 |
| Find all corporations in postal code M1S 1S6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JOSS YIP | UNIT 315-9015 LESLIE STREET, RICHMOND HILL ON L4B 4J8, Canada |
| TONY LUK | 156 CAROLBREEN CIRCLE, SCARBOROUGH ON M1W 2H7, Canada |
| IRENE SO | 198 TIMBERBANK BLVD, SCARBOROUGH ON M1W 2A3, Canada |
| City | Scarborough |
| Post Code | M1S 1S6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La SociÉtÉ HypothÉcaire Tai-pan De Hong Kong Inc. | 178 Boul Greber, Suite 102, Gatineau, QC J8T 6K2 | 1988-04-21 |
| Ray's Hong Kong Grocery Co. Ltd. | 8500 Taschereau Blvd, Brossard, QC J4X 1C2 | 1990-04-05 |
| Gestion Fonds Asiatique D'infrastructures (hong Kong) LimitÉe | 1000 Place Jean-paul Riopelle, Montreal, QC H2Z 2B3 | 1998-09-10 |
| RÉsidence FunÉraire Hong Kong (montrÉal) Inc. | 5140 Rue St-hubert, Montreal, QC H2J 2Y3 | 1991-10-02 |
| The Hong Kong - Canada Business Association | 1200 Waterfront Centre, 200 Burrard Street, Vancouver, BC V6C 3L6 | 1984-08-20 |
| Danson Hong Kong LtÉe | 3425 Douglas B. Floreani, St. Laurent, QC H4S 1Y6 | 2001-05-11 |
| Association of Industry and Commerce of Hong Kong In Canada (1992) | 1119 Rue Clark, Ste A & B, Montreal, QC H2Z 1K3 | 1992-06-02 |
| Confederation Canadienne Des Associations De Service D'ambulance | Box 60, Caroline, AB T0M 0M0 | 1989-03-20 |
| Confederation of The Associations Molisanes of North America | 6683 Jeanne Jugan, Montreal, QC H1T 3Y6 | 2013-04-09 |
| Hong Kong Stationery Mfg. (canada) Inc. | 42 Hughson Drive, Markham, ON L3R 2T8 | 1988-03-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on the confederation of Canada - Hong Kong community associations.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.