Sahare Canada Inc. (Corporation# 9413898) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 21, 2015.
| Corporation ID | 9413898 |
| Business Number | 807513528 |
| Corporation Name | Sahare Canada Inc. |
| Registered Office Address |
8 Binscarth Road Toronto ON M4W 1Y1 |
| Incorporation Date | 2015-08-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Saber Hossain Chowdhury | 8 Binscarth Road, Toronto ON M4W 1Y1, Canada |
| Raimah Chowdhury | 8 Binscarth Road, Toronto ON M4W 1Y1, Canada |
| Rehana Chowdhury | 8 Binscarth Road, Toronto ON M4W 1Y1, Canada |
| Hamdan Hossain Chowdhury | 8 Binscarth Road, Toronto ON M4W 1Y1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-08-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-08-21 | current | 8 Binscarth Road, Toronto, ON M4W 1Y1 |
| Name | 2015-08-21 | current | Sahare Canada Inc. |
| Status | 2018-02-12 | current | Active / Actif |
| Status | 2018-01-24 | 2018-02-12 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-08-21 | 2018-01-24 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-08-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-01-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-01-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2018-04-10 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2018-02-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| We Are Planet Hope Inc. | 30 Binscarth Road, Toronto, ON M4W 1Y1 | 2020-01-10 |
| Rayleigh Capital Ltd. | 18 Bin-scarth Road, Toronto, ON M4W 1Y1 | 2018-11-05 |
| Farzad.hariri Innovations Inc. | 38 Binscarth Rd., Toronto, ON M4W 1Y1 | 2015-12-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wgcc Women General Counsel Canada Network | 350 Bloor St East, 6th Floor, Toronto, ON M4W 0A1 | 2016-12-21 |
| Twin Properties Limited | 50 Yorkville Avenue, Suite 3504, Toronto, ON M4W 0A3 | 2020-09-10 |
| Croploop Inc. | 50 Yorkville Ave., Suite 5202, Toronto, ON M4W 0A3 | 2020-02-24 |
| 10358568 Canada Inc. | 3203-50 Yorkville Ave, Toronto, ON M4W 0A3 | 2017-08-09 |
| Beenthere Inc. | 3404-50 Yorkville Avenue, Toronto, ON M4W 0A3 | 2017-05-11 |
| 8719551 Canada Inc. | 3203 - 50 Yorkville Ave, Toronto, ON M4W 0A3 | 2013-12-08 |
| Canadian Mesothelioma Foundation | 4302-50 Yorkville Avenue, Toronto, ON M4W 0A3 | 2007-06-25 |
| The Holger and Claudette Kluge Family Foundation | 50 Yorkville Avenue, Sjuite 4101, Toronto, ON M4W 0A3 | 2003-11-13 |
| Archivesltd Ltd. | 1275 Bay Street, Toronto, ON M4W 0A4 | 2014-04-08 |
| 12407302 Canada Inc. | 1 Bloor St. E., Unit 1212, Toronto, ON M4W 0A8 | 2020-10-09 |
| Find all corporations in postal code M4W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Saber Hossain Chowdhury | 8 Binscarth Road, Toronto ON M4W 1Y1, Canada |
| Raimah Chowdhury | 8 Binscarth Road, Toronto ON M4W 1Y1, Canada |
| Rehana Chowdhury | 8 Binscarth Road, Toronto ON M4W 1Y1, Canada |
| Hamdan Hossain Chowdhury | 8 Binscarth Road, Toronto ON M4W 1Y1, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M4W 1Y1 |
Please comment or provide details below to improve the information on Sahare Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.