Gandy Dance Company Inc. Event Productions (Corporation# 9413782) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 21, 2015.
| Corporation ID | 9413782 |
| Business Number | 809418528 |
| Corporation Name | Gandy Dance Company Inc. Event Productions |
| Registered Office Address |
1637 Melrose Place Sw Edmonton AB T6W 1X5 |
| Incorporation Date | 2015-08-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 2 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Adam Colin Gandy | 1637 Melrose Place SW, Edmonton AB T6W 1X5, Canada |
| Reina Yovaida Colina | 1637 Melrose Place SW, Edmonton AB T6W 1X5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-08-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-08-21 | current | 1637 Melrose Place Sw, Edmonton, AB T6W 1X5 |
| Name | 2015-08-21 | current | Gandy Dance Company Inc. Event Productions |
| Status | 2015-08-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-08-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-07-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2019 | 2019-09-12 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2018 | 2017-07-14 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dreamz Cube Creations Inc. | 2020 124street, Edmonton, AB T6W 0A1 | 2016-01-28 |
| Price Bidline Inc. | 1920 125 Street Sw, Edmonton, AB T6W 0A4 | 2013-01-31 |
| Go World Software Inc. | 1920 - 125 Street S.w., Edmonton, AB T6W 0A4 | 2000-02-07 |
| Worldsoft Inc. | 1920 125 Street Sw, Edmonton, AB T6W 0A4 | 2017-06-05 |
| 7048971 Canada Inc. | 2028 - 126 St S.w., Edmonton, AB T6W 0A5 | 2008-09-22 |
| Ardia Business Corp. | 1904, 126 Street, Sw, Edmonton, AB T6W 0A5 | 2015-02-07 |
| Lucidity Press Inc. | 1945 120a St Sw, Edmonton, AB T6W 0A8 | 2010-01-16 |
| Tricona Services Ltd. | 12043 20 Ave Sw, Edmonton, AB T6W 0A8 | |
| Pipio Inc. | 1945 120a St Sw, Edmonton, AB T6W 0A8 | 2014-03-01 |
| 8311358 Canada Limited | 1911 120 St Sw, Edmonton, AB T6W 0A9 | 2012-09-27 |
| Find all corporations in postal code T6W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Adam Colin Gandy | 1637 Melrose Place SW, Edmonton AB T6W 1X5, Canada |
| Reina Yovaida Colina | 1637 Melrose Place SW, Edmonton AB T6W 1X5, Canada |
| City | Edmonton |
| Post Code | T6W 1X5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rim Event Productions Ltd. | 22 Norris Place, Toronto, ON M9M 1K6 | 2015-09-02 |
| Conteur Dance Company Inc. | 21-305 Balmuto St, Toronto, ON M4Y 1W4 | 2011-07-07 |
| Hit & Run Dance Productions Inc. | 22 Soho Street, Toronto, ON M5T 1Z7 | 2009-10-13 |
| The Really Fabulous Event Company Inc. | 94, Davidson Boulevard, Dundas, ON L9H 7M3 | 2015-10-26 |
| G2 Productions Event Inc. | 10 Villa Des Bois, Mont-tremblant, QC J8E 2K1 | 2010-03-19 |
| Kc Event Productions Inc. | 29 Florence Wyle Lane, Toronto, ON M4M 3E7 | 2015-08-14 |
| Soul2sole Latin Dance Company Inc. | 36 Cottonwood Crt., Thornhill, ON L3T 5X1 | 2006-01-07 |
| Thakida Dance Company | 1615 Bloor St #101, Mississauga, ON L4X 1S2 | 2015-06-05 |
| Mainstreet Dance Company Inc. | 860 Wildrush Place, Newmarket, ON L3X 1L7 | 2013-09-26 |
| Ignite Dance Company Inc. | 37 Bellevue Crescent, St. John's, NL A1E 5T4 | 2017-06-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on Gandy Dance Company Inc. Event Productions.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.