M.R.J. Produce Inc. (Corporation# 9413715) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 6, 2015.
| Corporation ID | 9413715 |
| Business Number | 802728329 |
| Corporation Name | M.R.J. Produce Inc. |
| Registered Office Address |
554 Fern Glen Rd. Emsdale ON P0A 1J0 |
| Incorporation Date | 2015-10-06 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Matt Nowakowski | 554 Fern Glen Rd., Emsdale ON P0A 1J0, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-10-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-10-06 | current | 554 Fern Glen Rd., Emsdale, ON P0A 1J0 |
| Name | 2015-10-06 | current | M.R.J. Produce Inc. |
| Status | 2018-03-19 | current | Active / Actif |
| Status | 2018-03-14 | 2018-03-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-10-06 | 2018-03-14 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-10-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-09-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-10-02 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 2016-10-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12558530 Canada Inc. | 42 Mccrandle Street, Unit#a, Emsdale, ON P0A 1J0 | 2020-12-09 |
| 12151189 Canada Corporation | 662 Bay Lake Road, Emsdale, ON P0A 1J0 | 2020-07-06 |
| Dispersal Solutions Inc. | 25 Richmond St., Box 443, Emsdale, ON P0A 1J0 | 2015-02-01 |
| 8572496 Canada Inc. | 860 Hwy 518 E Rr1, Emsdale, ON P0A 1J0 | 2013-07-04 |
| Cda Wilson Contracting Ltd. | 147 Fern Glen Road, Emsdale, ON P0A 1J0 | 2013-05-16 |
| 7255241 Canada Incorporated | 309 Bay Lake Road, Site 4h Box 41 Rr1, Emsdale, ON P0A 1J0 | 2009-10-07 |
| 7251181 Canada Inc. | 554 Fern Glen Rd, Emsdale, ON P0A 1J0 | 2009-09-30 |
| Rodrica Inc. | 48 Masons Road, R.r. # 1, Emsdale, ON P0A 1J0 | 2007-11-02 |
| Hold World Ltd. | 1144 Hwy 518e, Emsdale, ON P0A 1J0 | 2007-03-13 |
| Eyes On Muskoka Consulting Ltd. | Rr#1 147 Fernglen Road, Emsdale, ON P0A 1J0 | 2004-01-08 |
| Find all corporations in postal code P0A 1J0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Matt Nowakowski | 554 Fern Glen Rd., Emsdale ON P0A 1J0, Canada |
| City | Emsdale |
| Post Code | P0A 1J0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| World Fresh Produce Ltd. | 500 - North Tower, 5811 Cooney Road, Richmond, BC V6X 3M1 | |
| Sysco Four Seasons Produce Ltd. | 199 Bay Street, Suite 5300, Toronto, ON M5L 1B9 | |
| Sysco Freshcut Produce Toronto, Inc. | 199 Bay Street, Suite 5300, Commerce Court West, Toronto, Ontario, ON M5L 1B9 | |
| Ba Produce Inc. | 94 Firgrove Cr, Toronto, ON M3N 1K6 | 2016-05-03 |
| Afv Produce Inc. | 02 - 760, Rue Beauchesne, Repentigny, QC J5Y 1Z4 | 2015-09-15 |
| Zak's Produce Plus Inc. | 332 Rue Seguin, Gatineau, QC J8P 3H4 | 2016-01-27 |
| Go Produce Inc. | 1451 Rd 2 E, Kingsville, ON N9Y 2E4 | 2015-11-18 |
| Produits & Oeufs Ste Anne De Prescott Eggs & Produce Ltd. | R.r. No. 1, Ste Anne De Prescott, ON K0B 1M0 | 1982-06-21 |
| Opti Produce Plus Inc. | 114 Mossgrove Tr, Toronto, ON M2L 2W5 | 2016-01-18 |
| Ly Natural Produce Inc. | 53 Avenida St, Markham, ON L3S 4J6 | 2017-08-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on M.R.J. Produce Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.