ABD-EL-MONEM OSMAN PHARMACIEN INC. (Corporation# 9294643) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 14, 2015.
| Corporation ID | 9294643 |
| Business Number | 801141995 |
| Corporation Name | ABD-EL-MONEM OSMAN PHARMACIEN INC. |
| Registered Office Address |
290, Av. Anselme-lavigne Pierrefonds QC H9A 1R3 |
| Incorporation Date | 2015-05-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| ABD ELMONEM OSMAN | 290, AV. ANSELME-LAVIGNE, PIERREFONDS QC H9A 1R3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-14 | current | 290, Av. Anselme-lavigne, Pierrefonds, QC H9A 1R3 |
| Name | 2016-10-03 | current | ABD-EL-MONEM OSMAN PHARMACIEN INC. |
| Name | 2015-05-14 | 2016-10-03 | ABD ELMONEM OSMAN PHARMACIEN INC. |
| Status | 2017-12-26 | current | Active / Actif |
| Status | 2017-10-20 | 2017-12-26 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-05-14 | 2017-10-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2016-10-03 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2015-05-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-08-09 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 2017-11-06 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 290, AV. ANSELME-LAVIGNE |
| City | PIERREFONDS |
| Province | QC |
| Postal Code | H9A 1R3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8496960 Canada Inc. | 274 Av. Anselme Lavigne, Pierrefonds, QC H9A 1R3 | 2013-04-19 |
| Mosh Core Productions Inc. | 294 Anselme Lavigne, Pierrefonds, QC H9A 1R3 | 2006-11-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12553651 Canada Inc. | 23 Croissant Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 2020-12-08 |
| 8082294 Canada Inc. | 8 Crois Mirabel, Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 2012-01-17 |
| Les Entreprises Soeur Rouge Inc. | 5 Mirabel Cr., Dollard-des-ormeaux, QC H9A 0A1 | 1994-12-22 |
| Les Investissements Cassinc Inc. | 11680, Boulevard Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 0A6 | 2020-02-24 |
| Gestion Mcas Inc. | 11680, Boulevard Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 0A6 | 2020-02-24 |
| Bottles En Route Inc. | 11749 Boul. Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2020-12-14 |
| 6306209 Canada Inc. | 11809 Boul Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2004-11-04 |
| 6074171 Canada Inc. | 11841 Pierrefonds Boulevard, Pierrefonds, QC H9A 1A1 | 2003-03-10 |
| Smart Factories Inc. | 111-12100 Boul De Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A2 | 2018-05-18 |
| 9511989 Canada Inc. | Apt # 106, 12100 Boul Pierrefonds, Pierrefonds, QC H9A 1A2 | 2015-11-16 |
| Find all corporations in postal code H9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| ABD ELMONEM OSMAN | 290, AV. ANSELME-LAVIGNE, PIERREFONDS QC H9A 1R3, Canada |
| City | PIERREFONDS |
| Post Code | H9A 1R3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tarek Osman Consultancy Inc. | 160 Ch.de La Rive-boisÉe, Pierrefonds, QC H8Z 3L2 | 2008-08-04 |
| Osman Healthcare Pharmacy Inc. | 30 Spring Cress Drive, Ottawa, ON K2R 1A1 | 2015-11-01 |
| Osman Bagdash Canada Inc. | 3700 Griffith St, Suite 34, St-laurent, QC H4T 1A7 | 1993-01-06 |
| Osman Global Consulting and Trading Inc. | 116-1601 Prince of Wales Dr., Ottawa, Ontario, ON K2C 3P8 | 2004-05-03 |
| Marc Aufranc Pharmacien Inc. | 59 Rue De L'auberge, Gatineau, QC J9J 0K3 | 2011-12-22 |
| Melvin Dionne Pharmacien Inc. | 115 B Rue Vaudreuil, Boucherville, QC J4B 1K7 | 1999-07-21 |
| Ghassan Jamoul Pharmacien Inc. | 375 Ch. D'aylmer, Gatineau, QC J9H 1A5 | 2013-10-03 |
| Jacques LaganiГЁre Pharmacien Inc. | 35, Rue Principale, Granby, QC J2G 2T7 | 2011-02-21 |
| F. Brochu Pharmacien Inc. | 428 St-joseph, St-raymond, Cte Portneuf, QC G0A 4G0 | 1979-10-05 |
| Pharmacie Dany St-yves, Pharmacien Inc. | 1, Rue Du Plateau, Gatineau, QC J9A 3G1 | 2008-11-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on ABD-EL-MONEM OSMAN PHARMACIEN INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.