Pumping for Paws Foundation (Corporation# 9294457) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 13, 2015.
| Corporation ID | 9294457 |
| Business Number | 802061192 |
| Corporation Name | Pumping for Paws Foundation |
| Registered Office Address |
20151-123a Ave Maple Ridge BC V2X 6A7 |
| Incorporation Date | 2015-05-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Cindy Flores | 20151-123 A Ave, Maple Ridge BC V2X 6A7, Canada |
| Amanda Boutros | 1120 Como Lake Ave., Coquitlam BC V3J 3N8, Canada |
| Dana Gordon | 1383 W. 8TH AVE., Vancouver BC V6H 3V9, Canada |
| Chris Flores | 20151-123A Ave, Maple Ridge BC V2X 6A7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-13 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2016-06-10 | current | 20151-123a Ave, Maple Ridge, BC V2X 6A7 |
| Address | 2015-05-13 | 2016-06-10 | 150-19639 Meadow Gardens Way, Pitt Meadows, BC V3Y 2T5 |
| Name | 2015-05-13 | current | Pumping for Paws Foundation |
| Status | 2015-05-13 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2016 | 2016-05-13 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 20151-123A Ave |
| City | Maple Ridge |
| Province | BC |
| Postal Code | V2X 6A7 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Seawolf Garden Systems Incorporated | 12357 230 St, Maple Ridge, BC V2X 0C4 | 2002-12-26 |
| Bullock Special Effects Inc. | 20214 116b Ave, Maple Ridge, BC V2X 0E4 | 2016-08-07 |
| 12548658 Canada Inc. | 10-11464 Fisher Street, Maple Ridge, BC V2X 0H8 | 2020-12-05 |
| 12548666 Canada Inc. | 10-11464 Fisher Street, Maple Ridge, BC V2X 0H8 | 2020-12-05 |
| Paulovska Enterprises Inc. | #1204 - 11980 222 Street, Maple Ridge, BC V2X 0L8 | 2020-08-19 |
| 9309055 Canada Inc. | 605 -11980 222nd Street, Maple Ridge, BC V2X 0L8 | 2015-05-27 |
| Imediat Digital Inc. | 20125 Hampton Street, Maple Ridge, BC V2X 0M7 | 2014-10-24 |
| Organic World Food Network Ltd. | 20311 123b Avenue, Maple Ridge, BC V2X 0M9 | 2006-01-25 |
| True North, True Love, True Friend Co. Ltd. | 20311 123b Avenue, Maple Ridge, BC V2X 0M9 | 2007-03-29 |
| Burnt Siena Seedlings and Specialty Gifts Ltd. | 23346 123rd Place, Maple Ridge, BC V2X 0N7 | 2014-04-01 |
| Find all corporations in postal code V2X | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Cindy Flores | 20151-123 A Ave, Maple Ridge BC V2X 6A7, Canada |
| Amanda Boutros | 1120 Como Lake Ave., Coquitlam BC V3J 3N8, Canada |
| Dana Gordon | 1383 W. 8TH AVE., Vancouver BC V6H 3V9, Canada |
| Chris Flores | 20151-123A Ave, Maple Ridge BC V2X 6A7, Canada |
| City | Maple Ridge |
| Post Code | V2X 6A7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Shining Paws Foundation | 36 Coulter Avenue, St. Thomas, ON N5R 5T9 | 2018-09-20 |
| Paws and Nose Foundation for Animal Protection | 886 Lodi Avenue, Victoria, BC V8Z 6R2 | 2015-09-09 |
| Boutique Paws Plus Pour Animaux Domestiques (ppbp) Inc. | 18959 South Branch Rd Rr 1, Williamstown, ON K0C 2J0 | 1997-08-05 |
| Ralat Pumping Inc. | 611, Paul-pau, Montreal, QC H1L 4L1 | 2011-10-28 |
| Two Pumping Lemmas Inc. | 21 Leland Avenue, Toronto, ON M8Z 2X6 | 2003-09-03 |
| Eps Global Pumping Solutions Inc. | 42 Laurelcrest Ave, Toronto, ON M3H 2A4 | 2009-08-28 |
| M & M Concrete Pumping Inc. | 2216 Canaan Road, Sarsfield, ON K0A 3E0 | 2007-02-05 |
| Island Concrete Pumping Inc. | P.o.box 2826, Charlottetown, PE C1A 8C4 | 1980-05-14 |
| Canwest Pumping Systems Ltd. | 1600 - 400 3rd Avneue S.w., Calgary, AB T2P 4H2 | |
| Direct Pumping Solutions Inc. | 115 Morton Avenue, Brantford, ON N3R 2N9 | 2009-01-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on Pumping for Paws Foundation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.