TORONTO KOREAN CANADIAN CHAMBER OF COMMERCE DBA W-OKTA TORONTO (Corporation# 9294384) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 22, 2015.
| Corporation ID | 9294384 |
| Business Number | 818257925 |
| Corporation Name | TORONTO KOREAN CANADIAN CHAMBER OF COMMERCE DBA W-OKTA TORONTO |
| Registered Office Address |
1133 Leslie Street 213a North York ON M3C 2J6 |
| Incorporation Date | 2015-06-22 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 127 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| YUN JOON BANG | 2101 - 18 Harbour Street, Toronto ON M5J 2Z6, Canada |
| Sung Won Park | 2911 Bayview Avenue, #J215, Toronto ON M2K 1L1, Canada |
| SEUNG HAN PARK | 15 Macbean Cres., Waterdown ON L8B 0S5, Canada |
| Gookho Lee | 168 Bonis Avenue, #805, Toronto ON M1T 3V7, Canada |
| HYOSUN KIM | 122 Tisdale Avenue, Toronto ON M4A 1Y7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-06-22 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2019-06-25 | current | 1133 Leslie Street, 213a, North York, ON M3C 2J6 |
| Address | 2017-06-16 | 2019-06-25 | 401 Alden Road, Unit #3, Markham, ON L3R 4N4 |
| Address | 2015-06-22 | 2017-06-16 | 454 Nahani Way, Mississauga, ON L4Z 3V7 |
| Name | 2015-06-22 | current | TORONTO KOREAN CANADIAN CHAMBER OF COMMERCE DBA W-OKTA TORONTO |
| Status | 2015-06-22 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-06-22 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-12-10 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-05-24 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-01-19 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2016-12-19 | Soliciting Ayant recours Г la sollicitation |
| Address | 1133 Leslie Street |
| City | North York |
| Province | ON |
| Postal Code | M3C 2J6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6583474 Canada Inc. | 1133 Leslie Street, Unit 213, Don Mills, ON M3C 2J6 | |
| The Association of Korean-canadian Scientists and Engineers | 1133 Leslie Street, Suite 206, North York, ON M3C 2J6 | 1990-05-18 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada Korea Business Council | 1133 Leslie Street, Suite 207, Toronto, ON M3C 2J6 | 2015-03-24 |
| Candev Infrastructure Group Corporation | 1127 Leslie Street, Don Mills, ON M3C 2J6 | 2003-06-18 |
| All Tv Inc. | 1133 Leslie St., Toronto, ON M3C 2J6 | 2001-03-01 |
| The Canadian Association of Korean Schools | 1133 Leslie St., T, Toronto, ON M3C 2J6 | 2009-08-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12355256 Canada Inc. | 181 Wynford Drive, Unit 3009, Toronto, ON M3C 0C6 | 2020-09-20 |
| Global Spiritual and Emotional Wellness Centre | 505-181 Wynford Drive, Toronto, ON M3C 0C6 | 2020-08-24 |
| Kara Vault Inc. | Ph1 - 181 Wynford Drive, North York, ON M3C 0C6 | 2020-08-18 |
| G&g Soft Ltd. | 1001-181 Wynford Drive, North York, ON M3C 0C6 | 2020-01-16 |
| 11723057 Canada Inc. | 1906-181 Wynford Drive, Toronto, ON M3C 0C6 | 2019-11-05 |
| 11607901 Canada Incorporated | 181 Wynford Drive, Apartment 2002, Toronto, ON M3C 0C6 | 2019-09-05 |
| 11500112 Canada Inc. | 1205, 181 Wynford Drive, Toronto, ON M3C 0C6 | 2019-07-05 |
| 11326473 Canada Inc. | 181 Wynford Dr, Unit 709, North York, ON M3C 0C6 | 2019-03-28 |
| 11247484 Canada Inc. | #910 - 181 Wynford Drive, North York, Toronto, ON M3C 0C6 | 2019-02-12 |
| Alter Trading Company Inc. | 708-181 Wynford Drive, Toronto, ON M3C 0C6 | 2018-12-03 |
| Find all corporations in postal code M3C | ||
| Name | Address |
|---|---|
| YUN JOON BANG | 2101 - 18 Harbour Street, Toronto ON M5J 2Z6, Canada |
| Sung Won Park | 2911 Bayview Avenue, #J215, Toronto ON M2K 1L1, Canada |
| SEUNG HAN PARK | 15 Macbean Cres., Waterdown ON L8B 0S5, Canada |
| Gookho Lee | 168 Bonis Avenue, #805, Toronto ON M1T 3V7, Canada |
| HYOSUN KIM | 122 Tisdale Avenue, Toronto ON M4A 1Y7, Canada |
| City | North York |
| Post Code | M3C 2J6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Korean Canadian Chamber of Commerce | 1993 Leslie Street, Toronto, ON M3B 2M3 | 2010-10-21 |
| La Chambre De Commerce Norvegienne-canadienne | 330 Bay St, Suite 700, Toronto, ON M5H 2S8 | 1996-05-22 |
| Canadian-croatian Chamber of Commerce | 630 The East Mall, Toronto, ON M9B 4B1 | 1995-03-29 |
| Canadian Women's Chamber of Commerce | 1 Yonge Street, Suite 1801, Toronto, ON M5E 1W7 | 2017-09-16 |
| Canadian Gay & Lesbian Chamber of Commerce | 229 Yonge Street, Suite 400, Toronto, ON M5B 1N9 | 2003-07-30 |
| Canadian Black Chamber of Commerce | 5000 Yonge Street, Suite 1901, Toronto, ON M2N 7E9 | 2018-08-21 |
| Icelandic Canadian Chamber of Commerce | 3400 One First Canadian Place, P.o Box 130, Toronto, ON M5X 1A4 | 2003-08-27 |
| Canadian German Chamber of Industry and Commerce Inc. | 480 University Avenue, Suite 1500, Toronto, ON M5G 1V2 | 1968-10-25 |
| The British Canadian Chamber of Trade and Commerce | 130,king Street West, Suite 2300, Toronto, ON M5X 1C8 | 1951-05-17 |
| Chambre De Commerce Colombo-canadienne | 705 King Street West, Suite 901, Toronto, ON M5V 2W8 | 1987-07-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on TORONTO KOREAN CANADIAN CHAMBER OF COMMERCE DBA W-OKTA TORONTO.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.