QANG ESCAPE GROUP INC. (Corporation# 9294333) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 13, 2015.
| Corporation ID | 9294333 |
| Business Number | 821999968 |
| Corporation Name | QANG ESCAPE GROUP INC. |
| Registered Office Address |
1627 Frenette Street Ottawa ON K4A 5B9 |
| Incorporation Date | 2015-05-13 |
| Dissolution Date | 2018-03-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 3 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| BEHZAD QAZI | 1627 FRENETTE STREET, OTTAWA ON K4A 5B9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-13 | current | 1627 Frenette Street, Ottawa, ON K4A 5B9 |
| Name | 2015-05-13 | current | QANG ESCAPE GROUP INC. |
| Status | 2018-03-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-10-20 | 2018-03-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-05-13 | 2017-10-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-03-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 2015-05-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Qt Marketing Inc. | 1627 Frenette Street, Ottawa, ON K4A 5B9 | 2018-10-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Roundtable Council.com Inc. | 175 Topham Terrace, Ottawa, ON K4A 5B9 | 2020-02-28 |
| 10427829 Canada Inc. | 1627 Frenett St, Ottawa, ON K4A 5B9 | 2017-09-29 |
| Tv Overstock Inc. | 1627 Frenette St., Ottawa, ON K4A 5B9 | 2017-04-11 |
| Vanniva Concept Inc. | 1627 Frenette, Ottawa, ON K4A 5B9 | 2016-09-06 |
| 9372750 Canada Inc. | 1622 Frenette Street, Orleans, ON K4A 5B9 | 2015-08-01 |
| Qazi Electronics Corp. | 1627 Frenette St, Ottawa, ON K4A 5B9 | 2014-08-13 |
| Head West Training and Services, Inc. | 1623 Frenette St., Orleans, ON K4A 5B9 | 2014-01-27 |
| 7082312 Canada Inc. | 177 Topham Terrace, Orleans, ON K4A 5B9 | 2008-11-24 |
| M Factory Inc. | 1623, Frenette St., Ottawa, ON K4A 5B9 | 2008-07-30 |
| Asd Therapist Trainers Inc. | 1622 Frenette St., Ottawa, ON K4A 5B9 | 2007-06-13 |
| Find all corporations in postal code K4A 5B9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| BEHZAD QAZI | 1627 FRENETTE STREET, OTTAWA ON K4A 5B9, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K4A 5B9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hourglass Escape Inc. | 56 Fifth Ave, Box 1387, Gimli, MB R0C 1B0 | 2016-01-01 |
| Escape Character Inc. | 984 Bathurst St., Toronto, ON M5R 3G6 | 2018-05-04 |
| Escape Manor Inc. | 197 Strathcona Avenue, Ottawa, ON K1S 1X7 | |
| Escape Game Inc. | 2244, Rue LariviГЁre, MontrГ©al, QC H2K 4P8 | 2014-10-28 |
| The Escape Artists Inc. | 686 Indian Road, Toronto, ON M6P 2C9 | 2000-06-12 |
| Escape Manor Inc. | 197 Strathcona Avenue, Ottawa, ON K1S 1X7 | 2009-05-12 |
| The Escape Movement Inc. | 120 Lakeheights Road, North Bay, ON P1A 2Z2 | 2012-06-01 |
| Escape Factory, Inc. | 806 - 909 Mainland Street, Vancouver, BC V6B 1S3 | 2007-05-08 |
| Escape Reviewer Inc. | 341 Meadowbreeze Drive, Kanata, ON K2M 0K3 | 2015-08-29 |
| Escape Diversions Inc. | 36 York Street, London, ON N6A 1A5 | 2014-10-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on QANG ESCAPE GROUP INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.