SMB Strategy Group Inc. (Corporation# 9294317) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 13, 2015.
| Corporation ID | 9294317 |
| Business Number | 802136390 |
| Corporation Name | SMB Strategy Group Inc. |
| Registered Office Address |
22 Duncombe Drive Hamilton ON L9A 2E8 |
| Incorporation Date | 2015-05-13 |
| Dissolution Date | 2018-03-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Joshua Bertollo | 310 Fall Fair Way, 18, Binbrook ON L0R 1C0, Canada |
| Mykel Spinks | 13 Hitching Post Ridge, Binbrook ON L0R 1C0, Canada |
| Cameron Munro | 22 Duncombe Dr, Hamilton ON L9A 2E8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-13 | current | 22 Duncombe Drive, Hamilton, ON L9A 2E8 |
| Name | 2015-05-13 | current | SMB Strategy Group Inc. |
| Status | 2018-03-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-10-20 | 2018-03-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-05-13 | 2017-10-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-03-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 2015-05-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Abifol Ltd. | 11 Colin Crescent, Hamilton, ON L9A 0A1 | 2020-11-08 |
| Enchanted Kinderland Early Learning Centre Inc. | 15 Colin Crescent, Hamilton, ON L9A 0A1 | 2017-09-17 |
| Nu Atlantic Insurance Brokers Inc. | 185 Lorenzo Drive, Hamilton, ON L9A 0A1 | 2013-02-08 |
| Zion Tv & Itv Technical Support Service Inc. | 11 Coin Cres., Hamilton, ON L9A 0A1 | 2012-10-01 |
| 8164258 Canada Inc. | 11 Colin Cres, Hamilton, ON L9A 0A1 | 2012-04-11 |
| Payyapilly Business Inc. | 38 Colin Crescent, Hamilton, ON L9A 0A1 | 2008-05-26 |
| 7663218 Canada Inc. | 156 Lorenzo Dr., Hamilton, ON L9A 0A2 | 2010-09-29 |
| Om Exim Incorporated | 156 Lorenzo Dr., Hamilton, ON L9A 0A2 | 2004-09-28 |
| Sadhana Logistic Inc. | 156 Lorenzo Dr., Hamilton, ON L9A 0A2 | 2005-02-03 |
| 8365229 Canada Inc. | 84 Old Filed Crescent, Newmarket, ON L9A 0A4 | 2012-12-04 |
| Find all corporations in postal code L9A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Joshua Bertollo | 310 Fall Fair Way, 18, Binbrook ON L0R 1C0, Canada |
| Mykel Spinks | 13 Hitching Post Ridge, Binbrook ON L0R 1C0, Canada |
| Cameron Munro | 22 Duncombe Dr, Hamilton ON L9A 2E8, Canada |
| City | Hamilton |
| Post Code | L9A 2E8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Distinct Strategy Group Inc. | 522 Hillcrest Ave., Ottawa, ON K2A 2M9 | 2004-07-09 |
| Upstream Strategy Group Inc. | 1-25 Dupont St, Toronto, On, ON M5R 1V3 | 2014-12-08 |
| Riverrock Strategy Group Ltd. | 4 Morgandale Crescent, Toronto, ON M1W 1S3 | 2018-04-04 |
| Xpress Strategy Group Inc. | 32 Beran Drive, Toronto, ON M1G 1G1 | 2020-02-25 |
| Soave Strategy Group Inc. | 304 Plymouth Trail, Newmarket, ON L3Y 6G7 | 2005-08-10 |
| Scg Strategy Communications Group Canada Inc. | 2975, #202, St. Laurent, QC H4R 0B3 | 2005-05-24 |
| Walseth Strategy Group, Inc. | 73 Aitken Circle, Unionville, ON L3R 7L3 | 2005-12-22 |
| The Earnscliffe Strategy Group Inc. | 46 Elgin Street, Suite 200, Ottawa, ON K1P 5K6 | |
| The Earnscliffe Strategy Group Inc. | 45 Elgin Street, Suite 200, Ottawa, ON K1P 5K6 | |
| Bloomfield Pro Bono Business Strategy Group | 605 - 238 Doris Ave., Toronto, ON M2N 6W1 | 2014-01-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on SMB Strategy Group Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.