INTERNATIONAL YOGA DAY CANADA (Corporation# 9294252) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 13, 2015.
| Corporation ID | 9294252 |
| Business Number | 802019992 |
| Corporation Name | INTERNATIONAL YOGA DAY CANADA |
| Registered Office Address |
7001 Steeles Avenue West Unit 18 Toronto ON M9W 0A2 |
| Incorporation Date | 2015-05-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Kalyan Sripada | 91 Mack Clement Lane, Richmond Hill ON L4S 0G2, Canada |
| Dharmendra Dholakiya | 104 Raymerville Drive, Markham ON L3P 4K8, Canada |
| Shobna Obhrai | 45 Pergola Way, Brampton ON L6Y 5M6, Canada |
| Silvija Vukadinovic | 77 Harbord Street, Toronto ON M5S 1G4, Canada |
| Tom Leverty | 35 Merton Street, #310, Toronto ON M4S 3G4, Canada |
| Ashutosh Sanghvi | 139 Novella Road, Vaughan ON L4K 5K3, Canada |
| SATISH THAKKAR | 18-7001 STEELES AVENUE WEST, TORONTO ON M9W 0A2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-13 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2015-05-13 | current | 7001 Steeles Avenue West, Unit 18, Toronto, ON M9W 0A2 |
| Name | 2015-05-13 | current | INTERNATIONAL YOGA DAY CANADA |
| Status | 2015-05-13 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-26 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-05-29 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-05-31 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-05-17 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada-india Friendship Group Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2014-07-23 |
| Math for Life | 7001 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-12-22 |
| Seroam Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2020-02-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12155567 Canada Inc. | 5 - 7003 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2020-06-25 |
| Raizel Productions Inc. | 7001 Steeles Ave W, Unit 20, Toronto, ON M9W 0A2 | 2019-11-20 |
| Solomo Media Inc. | Unit#11, 7003 Steeles Ave W, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-09-14 |
| Tkg Recruiting Services Inc. | 7001, 18, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-06-27 |
| Rpatech Corporation | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2019-06-25 |
| Sunlyte Led Lighting Solutions Ltd. | 19 - 7001 Steeles Ave. West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-08-04 |
| Vedic Holistic Living of Canada | 7001 Steeles Ave. West, #18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-07-07 |
| Vital Radiology Services Canada Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-05-06 |
| Jai Mata Di Entertainment Inc. | 19-7001 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2013-04-12 |
| Enviro World Transport Corporation | Steeles Ave W, Toronto, ON M9W 0A2 | 2013-04-01 |
| Find all corporations in postal code M9W 0A2 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Kalyan Sripada | 91 Mack Clement Lane, Richmond Hill ON L4S 0G2, Canada |
| Dharmendra Dholakiya | 104 Raymerville Drive, Markham ON L3P 4K8, Canada |
| Shobna Obhrai | 45 Pergola Way, Brampton ON L6Y 5M6, Canada |
| Silvija Vukadinovic | 77 Harbord Street, Toronto ON M5S 1G4, Canada |
| Tom Leverty | 35 Merton Street, #310, Toronto ON M4S 3G4, Canada |
| Ashutosh Sanghvi | 139 Novella Road, Vaughan ON L4K 5K3, Canada |
| SATISH THAKKAR | 18-7001 STEELES AVENUE WEST, TORONTO ON M9W 0A2, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M9W 0A2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Yoga Pearl Inc. | 4351 Avenue De L'esplanade, Montreal, QC H2W 1T2 | 2002-05-27 |
| The Spiritualist Yoga Fellowship | 1974 De Maisonneuve Blvd. West, Montreal, QC H3H 1K5 | 1977-04-04 |
| Yoga Ministry of Canada Inc. | 2488 Clearbrook Road, Unit 1a, Abbotsford, BC V2T 2Y2 | 2020-10-21 |
| Quebec Foundation for The Study of The Yoga of Americas | R.r. 1, St-camille, Cte Richmond, QC J0A 1G0 | 1979-02-22 |
| One Yoga Inc. | 374 Third Avenue South, Saskatoon, SK S7K 1M5 | |
| Sivananda International Yoga Vedanta Society | 673 - 8th Avenue, Val Morin, QC J0T 2R0 | 1986-08-15 |
| Yoga Enso Inc. | 1155 Rene-levesque Blvd West, Suite 2912, Montreal, QC H3B 2L5 | 2011-07-14 |
| The Canadian Ajapa Yoga Foundation | 178 31e Rue, St-eustache, QC J7P 4B6 | 1992-07-10 |
| Sugarmat Yoga Inc. | 8620 Delmeade Road, Mont-royal, QC H4T 1L6 | 2019-02-21 |
| Essentiels Yoga Jinxd Inc. | 600 Fortune Street, MontrГ©al, QC H3K 2R8 | 2012-03-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on INTERNATIONAL YOGA DAY CANADA.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.