KONGO INTERNATIONAL ASSOCIATION OF CANADA (KIA CANADA) (Corporation# 9294180) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 13, 2015.
| Corporation ID | 9294180 |
| Business Number | 802117390 |
| Corporation Name | KONGO INTERNATIONAL ASSOCIATION OF CANADA (KIA CANADA) |
| Registered Office Address |
180 Twyford Street Ottawa ON K1V 0V8 |
| Incorporation Date | 2015-05-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Augustin Diakiesse Milandu | 602-3 Rowntree road, Toronto ON M9V 5G8, Canada |
| Aaron Luntala Nsakanda | 180 Twyford street, Ottawa ON K1V 0V8, Canada |
| Nsimba Kinuani | 2500 Carré Pijart, Québec QC G1V 1H8, Canada |
| Luc Mayina | 99 Copperstone Boulevard SE, Calgary AB T2Z 0K9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-13 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2015-05-13 | current | 180 Twyford Street, Ottawa, ON K1V 0V8 |
| Name | 2015-05-13 | current | KONGO INTERNATIONAL ASSOCIATION OF CANADA (KIA CANADA) |
| Status | 2015-05-13 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2015-05-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8998809 Canada Inc. | 179 Tyford Street, Ottwa, ON K1V 0V8 | 2014-08-25 |
| 8954623 Canada Inc. | 185 Twyford Street, Ottawa, ON K1V 0V8 | 2014-07-15 |
| A N Financial Services Ltd. | 183 Twyford Street, Ottawa, ON K1V 0V8 | 2010-11-29 |
| Canada Chinese Press Inc. | 176 Twyford Street, Ottawa, ON K1V 0V8 | 2004-07-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8319952 Canada Inc. | 3068 Uplands Dr, Ottawa, ON K1V 0A7 | 2012-10-06 |
| 6382894 Canada Inc. | 1 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0A9 | 2005-04-26 |
| Ke&i Canada Inc. | 9 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 2016-07-22 |
| John Hay Research & Consulting Inc. | 13 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-09-08 |
| 3456820 Canada Inc. | 9 Ratan Crt., Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-01-27 |
| Interactive Mobile Genie Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-10-26 |
| Mango Bp Consulting Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-06-21 |
| 9009477 Canada Inc. | 105 Country Club Drive, Ottawa, ON K1V 0B4 | 2014-09-05 |
| Just My Style Designs Limited | 1 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B6 | 2012-03-14 |
| 3624978 Canada Ltd. | 18 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0B7 | 1999-06-09 |
| Find all corporations in postal code K1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Augustin Diakiesse Milandu | 602-3 Rowntree road, Toronto ON M9V 5G8, Canada |
| Aaron Luntala Nsakanda | 180 Twyford street, Ottawa ON K1V 0V8, Canada |
| Nsimba Kinuani | 2500 Carré Pijart, Québec QC G1V 1H8, Canada |
| Luc Mayina | 99 Copperstone Boulevard SE, Calgary AB T2Z 0K9, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1V 0V8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada-china Association of International Trade and Investment | 96 Spring Farm Road, Aurora, ON L4G 7W7 | 2015-01-16 |
| Association Nationale Des Г‰ducateurs En Commerce International Pour Les Petites Et Moyennes Entreprises (canada) | Fennell Ave and West 5th, Box 2034, Hamilton, ON L8N 3T2 | 1993-03-19 |
| Congres Mondial Kongo | 45 Thorndale Road, Brampton, ON L6P 1G9 | 2020-05-21 |
| International Association of Infant Massage, Canada - | 18304 Twp Rd 740 B2974, Canada Chapter Iaim; Michelle Strebchuk, High Prairie, AB T0G 1E0 | 1996-07-04 |
| Fors-kongo - Fondation Des Orphelins Du Sida De La Rdc | 43 Rue Vaudreuil Apt. 1, Gatineau, QC J8X 2B6 | 2013-01-04 |
| International Law Association Canadian Branch (the Canadian Society of International Law) | 2020 Boul. Robert-bourassa, Suite 1920, MontrÉal, QC H3A 2A5 | 1967-02-14 |
| Canadian Association for The Study of International Development (casid) | 141 Laurier Avenue West, Suite 200, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1996-05-13 |
| Youth Association for Safety Awareness (yasa International) | 99 Somercrest Gardens Sw, Calgary, AB T2Y 3K6 | 2009-08-21 |
| International Advertising Association Canada Chapter | 6100 Deacon, App. 1-c, MontrГ©al, QC H3S 2V6 | 2015-02-17 |
| The International Youth Association (canada Xxi) Inc. | 10720 Rue Gariepy, Montreal-nord, QC H1H 4C1 | 1985-12-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on KONGO INTERNATIONAL ASSOCIATION OF CANADA (KIA CANADA).
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.