EAST COAST EXPORT GROUP INC. (Corporation# 9294104) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 13, 2015.
| Corporation ID | 9294104 |
| Business Number | 802150391 |
| Corporation Name | EAST COAST EXPORT GROUP INC. |
| Registered Office Address |
12 Donview Drive Dartmouth NS B2W 4C8 |
| Incorporation Date | 2015-05-13 |
| Dissolution Date | 2018-03-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Corey Michael Brett Yantha | 12 Donview Dr., Dartmouth NS B2W 4C8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2016-01-07 | current | 12 Donview Drive, Dartmouth, NS B2W 4C8 |
| Address | 2015-05-13 | 2016-01-07 | 2077 6960 Mumford Rd, Halifax, NS B3L 4P1 |
| Name | 2015-05-13 | current | EAST COAST EXPORT GROUP INC. |
| Status | 2019-03-18 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2018-10-19 | 2019-03-18 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2018-03-19 | 2018-10-19 | Active / Actif |
| Status | 2018-03-19 | 2018-03-19 | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-10-20 | 2018-03-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-05-13 | 2017-10-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-03-18 | Dissolution | Section: 212 |
| 2018-03-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 2018-03-19 | Revival / Reconstitution | |
| 2015-05-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ahsan Foods Inc. | 70 Meridian Court, Dartmouth, NS B2W 0A1 | 2014-04-04 |
| 12051303 Canada Inc. | 29 Freshwater Trail, Dartmouth, NS B2W 0A4 | 2020-05-10 |
| Sola Shade of Canada Inc. | 80 Freshwater Trail, Dartmouth, NS B2W 0A5 | 2013-12-12 |
| Proleads Business Solutions Inc. | 197 Lindenwood Terrace, Dartmouth, NS B2W 0B2 | 2020-01-24 |
| Fox Media Tech Inc. | 52 Chebogue Lane, Dartmouth, NS B2W 0B9 | 2020-07-14 |
| 11104683 Canada Inc. | 174 Tamara Drive, Cole Harbour, NS B2W 0E3 | 2018-11-19 |
| 11104713 Canada Inc. | 174, Tamara Drive, Cole Harbour, NS B2W 0E3 | 2018-11-19 |
| Canada Property Partners Inc. | 174 Tamara Drive, Cole Harbour, NS B2W 0E3 | 2019-03-13 |
| Lj Home Finders & Property Management Inc. | 174 Tamara Drive, Cole Harbour, NS B2W 0E3 | 2019-03-13 |
| 11408623 Canada Inc. | 174 Tamara Drive, Cole Harbour, NS B2W 0E3 | 2019-05-13 |
| Find all corporations in postal code B2W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Corey Michael Brett Yantha | 12 Donview Dr., Dartmouth NS B2W 4C8, Canada |
| City | Dartmouth |
| Post Code | B2W 4C8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Coast To Coast International Group Ltd. | 4 & 5-1312 Britannia Road East, Mississauga, ON L4W 1C8 | 2010-05-06 |
| Coast To Coast (canada) Automotive Sales Group Ltd. | 8170 Montview Road, Suite 204, Montreal, QC | 1977-08-25 |
| Societe De Construction De Pipelines East Coast Inc. | 2125 Rue St Marc, Suite 309, Montreal, QC H3H 2P1 | 1972-05-13 |
| La Cie Du CafÉ East Coast Inc. | 4794 Boulevard Notre Dame, Laval, QC H7W 1V1 | 1996-10-23 |
| East Coast Limestone Inc. | 285 Place D'youville Suite 31, MontrГ©al, QC H2Y 2A4 | 2015-12-23 |
| East Coast Commodities Inc. | 199, De La Rotonde, Suite 2508, MontrГ©al, QC H3E 0C1 | 2013-05-24 |
| Coast To Coast Mortgage Broker Group Inc. | 1194 Jefferson Avenue, Winnipeg, MB R2P 0C7 | 2013-08-15 |
| BÉnÉfices Coast To Coast Inc. | 24 Sunny Acres, Baie D'urfe, QC H9X 3B6 | 2001-04-19 |
| Coast To Coast Bay Castle Development Corporation | 4-1312 Britannia Road East, Mississauga, ON L4W 1C8 | 2011-05-24 |
| Coast To Coast Fruits and Vegetables Corp. | 7350 1st Avenue, Montreal, QC H2A 3J4 | 2007-02-18 |
Please comment or provide details below to improve the information on EAST COAST EXPORT GROUP INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.