9293752 CANADA LTD. (Corporation# 9293752) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 13, 2015.
| Corporation ID | 9293752 |
| Business Number | 802189191 |
| Corporation Name | 9293752 CANADA LTD. |
| Registered Office Address |
141 Lilibet Crescent Ottawa ON K1V 2A1 |
| Incorporation Date | 2015-05-13 |
| Dissolution Date | 2018-03-19 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| VAIBHAV SHARMA | 141 LILIBET CR, OTTAWA ON K1V 2A1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2015-05-13 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2015-05-13 | current | 141 Lilibet Crescent, Ottawa, ON K1V 2A1 |
| Name | 2015-05-13 | current | 9293752 CANADA LTD. |
| Status | 2018-03-19 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2017-10-20 | 2018-03-19 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 2015-05-13 | 2017-10-20 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2018-03-19 | Dissolution | Section: 212 |
| 2015-05-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hassan's Car Repair Import Export Inc. | 111 Lilibet Crescent, Ottawa, ON K1V 2A1 | 2013-07-24 |
| Best Hand Best Import & Export Inc. | 135 Lilibet Crescent, Ottawa, ON K1V 2A1 | 2005-10-18 |
| Urban Lion (canada) Corporation | 144 Lilibet Crescent, Ottawa, ON K1V 2A1 | 2004-05-04 |
| 11457306 Canada Inc. | 135 Lilibet Crescent, Ottawa, ON K1V 2A1 | 2019-06-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8319952 Canada Inc. | 3068 Uplands Dr, Ottawa, ON K1V 0A7 | 2012-10-06 |
| 6382894 Canada Inc. | 1 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0A9 | 2005-04-26 |
| Ke&i Canada Inc. | 9 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 2016-07-22 |
| John Hay Research & Consulting Inc. | 13 Ratan Court, Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-09-08 |
| 3456820 Canada Inc. | 9 Ratan Crt., Ottawa, ON K1V 0B2 | 1998-01-27 |
| Interactive Mobile Genie Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-10-26 |
| Mango Bp Consulting Inc. | 6 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B3 | 2001-06-21 |
| 9009477 Canada Inc. | 105 Country Club Drive, Ottawa, ON K1V 0B4 | 2014-09-05 |
| Just My Style Designs Limited | 1 Huntmaster Lane, Ottawa, ON K1V 0B6 | 2012-03-14 |
| 3624978 Canada Ltd. | 18 Woodthrush Green, Ottawa, ON K1V 0B7 | 1999-06-09 |
| Find all corporations in postal code K1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| VAIBHAV SHARMA | 141 LILIBET CR, OTTAWA ON K1V 2A1, Canada |
| City | OTTAWA |
| Post Code | K1V 2A1 |
Please comment or provide details below to improve the information on 9293752 CANADA LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.